.

گشت و گذاری در نمایشگاه «دلشدگان»

از دل بر آید و بر دل نشیند

رویا شهرکی چهره‌ای آشنا در بین هنرمندان خوش‌نویس است که این بار به عنوان سرپرست گروه تذهیب، آثار خود و گروهش را در نگارخانه رضوان واقع در خیابان کوهسنگی 17، برای اولین بار به نمایش گذاشته است و به قول خودش تا عشق به هنر در کالبدش باشد گروه «دلشدگان» به کار خود ادامه می‌دهد.

1397/2/3 دوشنبه

شهرکی در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، کناری ایستاده و خوش‌آمدگوی بازدیدکنندگان است. هم‌کلامش می‌شوم تا از غرق شدنش در هنر بشنوم: «زمانی که پا به این عرصه گذاشتم، تصور نمی‌کردم آنقدر غرق در این هنر شوم که جزء‌جدایی ناپذیر زندگی‌ام گردد. اگر چه مسیر پر فراز و نشیبی را طی کردم،  اما عشق به هنر خوش‌نویسی و تذهیب در من نهادینه شده بود و همین امر موجب گردید تا بر مشکلات فائق آیم و مسیر را هموار سازم».

جای خالی مسئولین

نجمه محمودی با 15 سال سابقه خوش‌نویسی و چهار رتبه برگزیده، از دیگر اعضاء گروه دلشدگان است که آثارش در این نمایشگاه، به تماشا گذاشته شده است و اینطور شروع می‌کند: «از سال 85 عضو گروه دلشدگان هستم. خوشحالم که عضو تنها گروهی هستم که در مشهد، یک امضاء مشترک در خلق آثار تذهیب دارد». وی با اشاره به ویژگی تذهیب گروه دلشدگان می‌گوید: «یک‌دست بودن و روان بودن جزء ویژگی آثار خلق شده به صورت گروهی است». وی جای مسئولین را در نمایشگاه‌های این چنینی خالی می‌بیند و می‌افزاید: «با وجود اینکه از مسئولین دعوت هم می‌‌‌شود، باز حضور به هم نمی‌رسانند و این، نشان عدم حمایت از هنرمندان است».

بیمار خنده‌های تو ام
«بیمار خنده‌های تو ام بیشتر بخند/ خورشید آرزوی منی گرم‌تر بتاب». این اثر، از تابلوهایی است که خط آن از رویا شهرکی است. مریم امام‌وردی یکی از هنرمندان خوش‌نویس، در حال تماشای این اثر است. عینکش را روی صورت جابجا می‌کند و می‌گوید: «شهرکی از هنرمندان فعال در عرصه خوش‌نویسی و تذهیب است و از آن دست هنرمندانی است که رکود هنری نداشته و همیشه فعال بوده است». امام‌وردی، مهم‌ترین ویژگی کار گروهی دلشدگان را مکمل بودن خط و تذهیب می‌داند  که به خوبی در آثار دیده می‌شود و در ادامه صحبت‌هایش می‌افزاید: «این نمایشگاه، بخش کوچکی از کارهای گروه دلشدگان است و امیدوارم بانوان هنرمند بیش از پیش در فضای هنری مشهد، حضوری با استمرار داشته باشند».
این هنرمند در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «امیدوارم انجمن خوش‌نویسان و سازمان‌های ذی‌ربط از این نمایشگاه حمایت کنند و موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی حمایت ویژه‌تری به این هنرمندان داشته باشد».

حقوق، هنرمند حفظ شود
تمام حواسش به نقش‌هایی است که لابلای خطوط جا خوش کرده‌اند و زیبایی کار چند برابر شده است. حسین صالحی هنرمند خوش‌نویس برجسته مشهدی با لحنی آرام می‌گوید: «ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به واقع، حقوق مولفین محترم شمرده نمی‌شود. به نظر من وقتش است، دیگر این اتفاق خوشایند بیافتد و ما به حقوق هم احترام بگذاریم».
ادامه می‌دهد: «متاسفانه در تولید آثار خوش‌نویسی، خصوصا خوش‌نویسی سنتی در ایران، معمولا اینطور بوده است که تمام حقوق خلق اثر به نام خوش‌نویس بوده است، در حالی که سهم بزرگی از اثر مربوط به تذهیب‌کار است و این ظلمی بزرگ به این هنرمندان است. بهتر است این روال عوض شود و فرهنگی ایجاد گردد که حقوق دیگر هنرمندان هم حفظ شود». ایجاد نظم در کار، قدم اول است. این را صالحی می‌گوید و ادامه می‌دهد: «قطعا اگر تذهیب‌کاران هم تشکل و صنفی داشته باشند، می‌توانند از حقوق هنری خود حمایت کنند». این هنرمند، در پایان صحبت‌هایش درباره گروه دلشدگان می‌گوید: «سطح کار این گروه، قابل قبول است و سبک و شیوه خاص خود را دارند. امیدوارم فعالیتشان روز به روز بیشتر شود».

گزارشگر: ریحانه بناءزاده
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.