.

مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نشست هم‌اندیشی کارکنان بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران:

خدمات عام‌المنفعه کتابخانه و موزه ملی ملک با بهره‌گیری از فرهنگ وقف و نذر گسترش می‌یابد

دکتر غلامرضا خواجه‌سروی، مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، با اشاره به کوشش‌های انجام‌گرفته در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران در گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی طی دهه های گذشته تاکید کرد: خدمات فرهنگی کتابخانه و موزه ملی ملک به جامعه، با بهره‌گیری از دستاوردهای فرهنگ وقف و نذر گسترش می‌یابد.

1397/2/5 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز نشست فصلی هم‌اندیشی کارکنان کتابخانه و موزه ملی ملک با حضور مدیرعامل جدید بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران که در روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1397 خورشیدی برگزار شد، فرصتی برای طرح دیدگاه‌ها و پیشنهادهای همکاران بخش‌های گوناگون موسسه به ویژه در زمینه‌های گوناگون کاری همچون شیوه‌های ارایه خدمات بهتر و بیش‌تر به مخاطبان و مراجعان، رفع مساله‌های و مشکل‌های پیش رو، کاستی‌های نیروی انسانی و پاره‌ای امور شغلی فراهم آورد.
دکتر غلامرضا خواجه‌سروی، مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، با اشاره به جایگاه ویژه نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در گستره نسخه‌های خطی در پهنه فرهنگی این سرزمین یادآور شد: همه کوشش ما در این موقوفه تاریخی بر آن استوار می‌شود که کارکنان، متخصصان و کارشناسان در فضایی آرام و روح‌فزا از مخاطبان فرهیخته این گنجینه میزبانی کرده و بدون توجه به کاستی‌ها یا مانع‌هایی که همواره در مسیر خدمت‌رسانی می‌تواند پدید آید، به گونه‌ای شایسته جلوه‌هایی از تعلق این موسسه به آستان مقدس امام رضا علیه‌السلام را بازتاب دهند و همچنین دیدگاه‌های تولیت معزز آستان قدس رضوی در زمینه گسترش فعالیت‌ها و خدمات این موقوفه را به همه طبقات مردم و جامعه به اجرا بگذارند.
وی سپس با تاکید بر کوشش برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و خدمات‌رسانی به مخاطبان، یادآور شد همه کوشش ما در این‌باره بر آن بستر فراهم می‌شود که مجموعه خدمات به مخاطبان در همه زمینه‌ها افزایش و گسترش یابد.
خواجه سروری در نشست فصلی کارکنان این موقوفه آستان قدس رضوی تصریح کرد: موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در مسیر کوشش‌ها و خدمت‌هایی که از گذشته تا امروز انجام پذیرفته است این توانمندی و ظرفیت را دارد که در پیوستگی آن کوشش‌ها و فعالیت‌ها، در گستره‌ای ملی به همه طبقات جامعه خدمات گوناگون فرهنگی برساند و با گسترش این توانمندی‌ها بخش‌هایی دیگر از ظرفیت‌های مرتبط با این موقوفه و فرهنگ وقف و نذر را فعال کند. این مساله به ویژه در زمینه گسترش فرهنگ وقف و نذر و برانگیختن واقفان و نیک‌اندیشان به اهدا و وقف سرمایه‌های فرهنگی و اقتصادی خویش در همان مسیری که حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف این گنجینه بزرگ تاریخی آغاز کرده است، اهمیت فراوان دارند.
وی تاکید کرد: نیک‌اندیشانی بسیار وجود دارند که بر آن‌اند با الگوگیری از این منش مردم‌دارانه، سرمایه‌هایشان را به پیروی از کسانی چون حاج حسین آقا ملک، به گونه‌ای نظام‌مند به مردم واگذارند و آن‌ها را از گنج سرشار نیکوکاری در فرهنگ اسلامی- ایرانی بهره‌مند سازند.
به باور وی، موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک همانگونه که بر پایه اندیشه نیکوکاری بنیان نهاده شده است، هم می‌تواند خدمات عام‌المنفعه خویش را گسترش دهد هم از سرمایه‌های نیکوکاران در زمینه‌های عام‌المنفعه بهره گرفته، دستاوردهای این کوشش و همکاری را به جامعه ایران، همچنین جهانیان ارایه دهد.
کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در گستره نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که حاج حسین آقا ملک، بازرگان و زمین‌دار بزرگ تاریخ معاصر ایران در سال 1316 خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف کرده است تا همگان بتوانند از آن بهره بگیرند. این گنجینه بزرگ اکنون در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی (ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» جای دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
مدیر موزه هنرهای زیبای پوشکین روسیه از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کرد
کتابخانه و موزه ملی ملک خدمات‌رسانی در روزهای پنج‌شنبه را از سر می‌گیرد
زمینه بهره‌برداری از خانه تاریخی ملک در بازار تهران فراهم می‌شود
نشست «فرش‌های دوره قاجار» در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا می‌شود
تصویرهای مرقع کتابخانه و موزه ملی ملک در فرهنگسرای گلستان تهران به نمایش درآمد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.