.

هم‌زمان با روز جهانی ماما عنوان شد:

میزان زایمان طبیعی نسبت به سزارین در بیمارستان رضوی افزایش یافته است

رئیس شورای گروه راهبردی زنان بیمارستان فوق تخصصی رضوی گفت: میزان زایمان طبیعی نسبت به سزارین در این بیمارستان افزایش یافته است.

1397/2/15 شنبه

به گزارش آستان نیوز، فاطمه وحید رودسری با اعلام این خبر به مناسبت روز جهانی ماما بیان کرد: به همت پزشکان و ماماهای بلوک زایمان بیمارستان رضوی، آمار زایمان طبیعی که در سال 1395، 45 درصد بوده به 50 درصد در سال 1396 افزایش پیدا کرده است و میزان سزارین که در سال 1395، 54 درصد بوده به 49 درصد در سال 1396 رسیده است.
وی تعداد مراجعین بلوک زایمان رضوی را در طول سال 1395، افزون بر شش هزار و 900 نفر دانست و افزود: این آمار در طول سال 1396 به بیش از هفت هزار و 600 نفر رسیده است.
رودسری ادامه داد: در مجموع بیش از دو هزار و 750 نفر به صورت طبیعی و سزارین در طول سال گذشته در بیمارستان رضوی صاحب فرزند شده‌اند.
وی گفت: برگزاری کلاس‌های آمادگی برای زایمان در طول مدت بارداری برای زنان باردار، تشکیل کمیته ترویج زایمان به صورت ماهیانه برای بانوان باردار، کمیته تخصصی بررسی اندیکاسیون سزارین، بررسی پرونده‌های سزارین‌های بار اول، امکان حضور همراه و مامای همراه در هنگام لیبل، توانمندسازی ماماها از طریق برپایی دوره‌های آموزشی، افزایش به کارگیری زایمان‌های بی‌درد و روش‌های مختلف دیگر، از جمله عوامل اثرگذار در افزایش میزان زایمان‌های طبیعی در این بیمارستان به شمار می‌رود.
رئیس شورای گروه راهبردی زنان بیمارستان فوق تخصصی رضوی تصریح کرد: بیمارستان رضوی از جمله بیمارستان‌هایی است که توانسته لوح افتخار دوستدار مادر و نوزاد را دریافت کند.
وی با بیان اینکه بیمارستان رضوی با حدود 40 پزشک متخصص زنان و زایمان به صورت دائم و موقت قرارداد دارد، افزود: در حال حاضر، دیگر پرسنل بلوک زایمان رضوی شامل 19 ماما، هشت کمک پرستار، سه بهداشت‌یار و یک منشی می‌شود.
رودسری به برگزاری کنفرانس‌های علمی ماهانه توسط یکی از پزشکان بلوک زایمان بیمارستان رضوی در این بیمارستان اشاره کرد و گفت: ماماها و سایر پزشکان از نکات و مطالب علمی این کنفرانس‌ها به طور مستمر استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: همچنین هر ساله، دوره‌های آموزشی دارای امتیاز بازآموزی با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای ماماها و پزشکان در این بیمارستان برپا می‌شود و در آن ماماهایی که مربی دانشگاه هستند یا پزشکانی که در زمینه پریناتولوژی تخصص دارند به ارائه مطالب مورد نیاز در زمینه اهمیت زایمان ایمن و زایمان طبیعی می‌پردازند.
رئیس شورای گروه راهبردی زنان بیمارستان رضوی با تأکید بر اینکه ماماها، مراقبین مستقیم میلیون‌ها مادر و نوزاد در مقاطع مختلف قبل، حین و بعد از زایمان هستند، افزود: بارها ثابت شده است که ماماها، موجب نجات نوزادان و مادران در حین زایمان می‌شوند. 
وی با اشاره به اینکه زنان بسیاری توسط ماماها از خدمات مشاوره‌ای و آموزش بهداشت ضروری باروری بهره‌مند می‌شوند، تصریح کرد: زنان بارداری که از خدمات مستمر ماماها در طی دوران بارداری و حین زایمان استفاده می‌کنند، سالم‌تر و شاداب‌تر از بانوانی هستند که این خدمات را دریافت نکرده‌اند.
رودسری ادامه داد: همچنین بانوانی که در کلاس‌های آموزشی دوره بارداری در بیمارستان رضوی شرکت می‌کنند، به مراتب رضایت بیشتری از زایمان در این بیمارستان دارند.
وی ابراز کرد: تلاش ما بر این است تا اغلب بانوانی که می‌خواهند در این بیمارستان زایمان کنند، از خدماتی مانند شرکت در کلاس‌های آموزشی، مشاوره با ماما و امکان بازدید از بلوک زایمان بیمارستان بهره‌مند شوند.
رئیس شورای گروه راهبردی زنان بیمارستان رضوی گفت: نکات لازم درباره ویژگی‌ها و فواید انجام زایمان به صورت طبیعی در کلاس‌های آموزشی بانوان باردار توسط ماما، به زیبایی بیان شده به طوری که بانوان متقاعد و متقاضی این نوع زایمان می‌شوند.
وی با تأکید بر اینکه با وجود سختی‌های کار مامایی، این شغل در زمره مشاغل سخت قرار نگرفته است، خاطرنشان کرد: از آنجایی که ماما مسئول جان دو فرد هم مادر و هم نوزاد است، مامایی شغل پراسترسی است. یک ماما باید تلاش کند تا نوزاد سالم متولد شود و مادر نیز درد کمتری را تحمل کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پنج قلوهای ام البنین(س) تحت حمایت امام رضا(ع)
کاهش درد در زایمان‌های طبیعی به راحتی ممکن است
چسبندگی جفت ناشی از سزارین میزان مرگ و میر را افزایش می‌دهد
یک بار سزارین برابر با سزارین‌های متداوم نیست
کنفرانس علمی «زایمان واژینال بعد از سزارین» در بیمارستان رضوی برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.