.

نگاهی به رسالت فرهنگي آستان قدس رضوی در ترویج فرهنگ کتابخوانی در مناطق محروم

همراه با «یار مهربان» در مناطق محروم

اردیبهشت هر سال، پایتخت میزبان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌شود که از دهه‌ها پیش هر ساله برگزار می‌شده و اینک سی و یکمین دوره آن به ایستگاه آخر رسیده است.

1397/2/24 دوشنبه

مجموعه‌های انتشاراتی آستان قدس رضوی نیز همواره پای ثابت این جمع فرهنگی بوده و از سال اول شروع این نمایشگاه تا کنون حضور فعال داشته است. نمایشگاه کتاب تهران فرصتی شد تا نگاهی به کارنامه این آستان مقدس داشته باشیم در دسترسی عادلانه و فراگیر همه اقشار جامعه به کتاب‌های مناسب و اجرای عدالت فرهنگی در مناطق محروم.

توسعه کتابخانه در مناطق محروم
هم‌زمان با سالگرد یکی از بزرگ مردان شهدای تیپ فاطمیون مدافع حرم بود که انتشارات «به‌نشر» در اقدامی قابل تحسین نخستین فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی خود را به نام شعبه «شهدای تیپ فاطمیون مدافع حرم» با حضور اعضای خانواده‌های شهدای تیپ فاطمیون مدافع حرم، راه‌اندازی کرد. این اقدام که باهدف توانمندسازی فرهنگی ساکنان این مناطق که در منطقه کم برخوردار شهرک شهید آوینی منطقه گلشهر مشهد و به یاد شهدای گرانقدر مدافع حرم به نام شعبه شهدای تیپ فاطمیون مدافع حرم انجام شد در راستای تحقق منشور هفتگانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به محرومان و نیازمندان بود که علاوه بر اینکه بیشترین ساکنان آن هم‌زبانان افغانستانی هستند یکی از مناطق محروم و کم برخوردار شهر مشهد به شمار می‌آید. این انتشارات پر سابقه بنا دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های دانش‌آموزان افغانستانی ساکن در این مناطق موضوع شهدای فاطمیون را از منظر هنر و رسانه پررنگ‌تر کرده و رشادت‌های آن‌ها را با ابزار هنر به جامعه منتقل کند. به همین منظور قرار است پنج شعبه فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی در مناطق کم‌برخوردار شهر با هدف توانمندسازی فرهنگی ساکنان این مناطق ایجاد کند.

یک نذر فرهنگی
نذر کردن در سنت و فرهنگ ما ایرانی‌ها، اقدامی رایج و پسندیده است و انواع و اقسام مختلف نیز دارد از نذر زمین و پول گرفته تا قربانی کردن برای گرفتن حاجت. اما نذر کتاب نه تنها نفع فردی دارد بلکه گامی بلند در راستای ترویج کتابخوانی، به عنوان نیاز فرهنگی امروز کشور به شمار می‌آید که همگان از آن منتفع می‌شوند. پویش نذر کتاب یکی از فعالیت‌های انتشارات به نشر است که دوستداران کتاب و مطالعه در ایران را دعوت می‌کند تا کتاب‌های بدون استفاده خود را در قالب یک نذر فرهنگی و برای مصارفی همچون تجهیز کتابخانه‌های مناطق محروم و راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار اهدا کنند. این پویش مردمی با شعار «می‌بخشم، پس خواهم بود» عموم مردم را برای شرکت در این نذر فرهنگی به مشارکت فرا می‌خواند و تلاش دارد تا بستری فراهم کند تا متخصصان و فعالان فرهنگی، روش‌های مختلف توسعه کتابخوانی را دنبال کنند و به موضوع کتابخوانی و راه‌های افزایش مطالعه در بین افراد جامعه جدی‌تری بیاندیشند. سهیم شدن دانش‌آموزان مدارس امام رضا(ع) نیز در این طرح از دیگر اقدامات بنیاد فرهنگی رضوی برای کمک به تجهیز کتابخانه‌های مدارس محروم شهر مشهد است. این طرح با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین دانش‌آموزان مدارس محروم اجرا شده و بیش از هزار و 600 جلد کتاب داستان توسط دانش‌آموزان به آموزشگاه‌های مناطق محروم مشهد اهداء شد. طرح نذر کتاب مدارس امام رضا(ع) هر ساله در راستای ترویج فرهنگ نذر و اهدای کتاب اجرا می‌شود که امسال برای دومین بار در مدارس محروم سطح شهر مشهد عموم دانش‌آموزان را در این اقدام فرهنگی به مشارکت دعوت کرد.

تجهیز کتابخانه‌ها در مناطق محروم
یکی از برنامه‌های آستان قدس رضوی در 2 سال اخیر در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی اهدای کتاب و تجهیز کتابخانه‌های محروم بوده است. این کتاب‌ها از مجموعه آثار منتشر شده از سوی به نشر در حوزه‌های کودک، نوجوان، بزرگسال می‌باشد که در اختیار کتابخانه‌های نیازمند سطح کشور قرار می‌گیرد. به ‌طور مثال کتابخانه‌هایی در برخی از مراکز آموزشی و خدماتی فعالیت می‌کردند که استاندارد‌های لازم را برای ارائه خدمات مطالعاتی نداشتند. با توجه به این امر در ابتدا سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، این کتابخانه‌ها را استانداردسازی کرده و سپس بر غنای منابع مطالعاتی آن‌ها افزوده است.

تجهیز کتابخانه‌های مساجد
راه‌اندازی کتابخانه‌های جدید در مساجد مناطق محروم مشهد، یکی دیگر از برنامه‌های فرهنگی این آستان مقدس است که می‌توان به راه‌اندازی پنج کتابخانه در مساجد مناطق محروم سطح شهر مشهد اشاره کرد که به همت سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی با در نظر گرفتن فضایی مجزا در مساجد تجهیز شد و در برخی از آن‌ها نیز کتابخانه الکترونیکی راه‌اندازی گردید. تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه‌های مساجد با بیش از 250 هزار نسخه کتاب مسجد امام حسین(ع) شهرک طرق، مسجد محمدی شهرک شهید رجایی، مسجد و حسینیه الزهرا(س) شهرک شهید آوینی، مسجد چهارده معصوم(ع) طبرسی شمالی، مسجد جوادالائمه(ع) بلوار توس و کتابخانه امام رضا(ع) واقع در مسجد غدیر باباعلی قاسم‌آباد را می‌توان از جمله کتابخانه‌های تازه تاسیس اشاره کرد.

راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار اتوبوسی
اتوبوس‌ها همچنان که انسان‌ها را در مناطق مختلف جابه جا می‌کنند، می‌توانند حامل اندیشه و آگاهی برای مردمی باشند که از نعمت کتابخانه‌های ثابت بی‌بهره‌‌‌اند. با توجه به همین موضوع به همت سازمان موقوفات یزد و کرمان و شهرداری استان یزد، اولین کتابخانه سیار اتوبوسی در استان یزد راه‌اندازی شد که با استقبال خوب مردم مواجه گردید. در واقع این کتابخانه سومین کتابخانه سیاری است که توسط آستان قدس رضوی در شهرهای رفسنجان و راور راه‌اندازی شده است. سازمان موقوفات در نظر دارد با همکاری مسئولان و خیران این دو استان، تعداد کتابخانه‌های سیار خود را به 8 دستگاه برساند تا مردم مناطق و روستاهای محروم که از نعمت کتابخانه بی‌بهره‌اند، با کتاب و کتابخانه ارتباط بیشتری پیدا کنند.

تنها کتابخانه سیار طبس
یکی دیگر از گام‌های مثبت که توسط آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) در شهرستان طبس انجام شد اجرای طرح کتابخانه سیار روستاهای محروم در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارائه خدمات فرهنگی در مناطق محروم بود. در قالب این طرح، یک دستگاه مینی‌بوس مجهز به قفسه‌های کتاب به روستاهای مختلف عزیمت کرده و با استقرار در مرکز روستا به علاقمندان کتاب ارائه می‌دهد. 1500 نسخه کتاب در موضوعات مختلف و برای تمامی رده‌های سنی به صورت رایگان به روستاییان امانت داده می‌شود و در صورت درخواست کتاب یا نشریه‌ای خاص توسط روستاییان، در هفته بعدی برای آن‌ها تهیه می‌شود. مسئولیت ارائه خدمات کتابداری بر عهده یک نفر از کارشناسان فرهنگی است و در قالب اجرای طرح کتابخانه سیار، کارشناسان فرهنگی هفته‌ای یکبار به 19 روستا مراجعه می‌کند و برای ارائه خدمات امانت کتاب، تحویل یا تمدید کتاب و نشریه مستقر می‌شوند. در پایان، این سفارش رهبر معظم انقلاب در سال 74 را نباید فراموش کرد که از تمامی‌ خانواده‌های‌ ایرانی‌ خواستند تا‌ فرزندان‌ خود را به‌ کتابخوانی‌ تشویق‌ کنند و با کاستن‌ از هزینه‌های‌ مربوط به‌ خرید وسایل‌ تجملاتی‌، به‌ خرید کتاب‌ برای‌ فرزندان‌ خود اهمیت‌ بیشتری‌ بدهند و در سال 90 در دیدار مسوولان کتابخانه‌ها و کتابداران از تنبلی در خواندن کتاب به عنوان یکی از بدترین و پرخسارت ترین تنبلی‌ها یاد کردند.
 
گزارشگر: اکرم صاحب علم
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.