.

حجت‌الاسلام‌ سیدحامد ملکوتی‌تبار در گفت‌وگوی با آستان‌نیوز؛

راه‌اندازی کارگروه هفتگانه پل ارتباطی مزارات و اعتاب جهان اسلام است

یکی از موضوعات اصلی و اساسی در آستان قدس رضوی تعاملات و همکاری‌های بین آستان‌های مقدس جهان اسلام است و تاکنون سه اجلاسیه اعتاب مقدس جهان اسلام به میزبانی آستان قدس رضوی، عتبه حسینی و کاظمین برگزار شده است.

1397/2/24 دوشنبه

در سومین اجلاسیه اعتاب جهان اسلام که فروردین‌ماه امسال در کاظمین برگزار شد، تولیت آستان قدس رضوی پیشنهاد دعوت از متولیان مزارات جهان اسلام را برای همکاری و اجرای کار مشترک و برقراری تعاملات و ارتباطات هماهنگ مطرح کردند که مورد استقبال همه آستان‌های مقدس قرار گرفت.
یک ماه قبل استارت ایجاد دبیرخانه مزارات جهان اسلام زده شد و پیرو دستور تولیت آستان قدس رضوی آیین‌نامه مزارات در مرکز امور بین‌‍‌‌الملل این آستان مقدس تدوین شد و در شورای هماهنگی این مرکز به تصویب رسید. با ایجاد دبیرخانه مزارات جهان اسلام فرصتی حاصل شد تا ضرورت راه‌اندازی دو دبیرخانه اعتاب مقدس و مزارات جهان اسلام در مجموعه آستان قدس رضوی را از حجت‌الاسلام‌ سیدحامد ملکوتی‌تبار؛ مدیر دبیرخانه آستان‌های بقاع متبرکه جهان اسلام در مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی جویا شویم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
 
آستان قدس رضوی از چه ظرفیت‌هایی برای وجود دو دبیرخانه اعتاب مقدس و مزارات جهان اسلام برخوردار است؟
از تشکیل دبیرخانه اعتاب جهان اسلام سه سال می‌گذرد و تاکنون سه اجلاسیه برگزار کردیم. مزارات اسلام نیز یک ظرفیت عظیمی است؛ داخل ایران 8400 مزار و خارج نیز حدود 14 هزار مزار وجود دارد که مورد توجه و زیارت مردم است. مزارات متعدد در دنیا ظرفیت‌های عظیم فرهنگی و محل رجوع مردم هستند. ارتباط بین مزارات جهان اسلام باعث می‌شود تا از ظرفیت‌های عظیم فرهنگی استفاده شده و همفزایی صورت گیرد؛ همچنین بتوانیم در این تعاملات تجربه آستان قدس رضوی را به مزارات جهان اسلام تقدیم کنیم و همین‌طور از ظرفیت‌ آنها نیز برای خدمت‌رسانی به مخاطبان اصلی‌مان در عرصه بین‌الملل بهره‌مند شویم.
برای برقراری ارتباط، هفت کارگروه با موضوعات مختلف آموزش و پژوهش، خانواده و سبک زندگی، علوم قرآنی و اهل‌بیت(ع)، فنی و مهندسی، معماری، اماکن و خدمات مربوط به خادمان شکل گرفته است. آستان‌های مقدس موضوعات مورد نیازشان از این کارگروه‌های هفتگانه را شناسایی کرده و پیشنهاد می‌دهند. عتبه‌ها و آستان‌های دیگر به کمک‌شان آمده و آن نیاز را به صورت دسته‌جمعی برطرف می‌کنند.
امسال با راه‌اندازی کارگروه هفتگانه، پیشنهادهای آستان‌های مقدس به مرحله اجرا در خواهد آمد و در خصوص مزارات جهان اسلام نیز همین شیوه اجرایی خواهد شد و محورهای هفتگانه را دنبال می‌کنیم. مجموعه ظرفیت‌ها و تجربه‌ها، خدمات و تخصص‌های موجود در آستان قدس رضوی به متولیان مزارات عرضه می‌گردد و مزاراتی که مایل هستند از این تجربه‌ها استفاده کنند، فضا برای انتقال تجارب فراهم خواهد شد.
 
دبیرخانه مزارات جهان اسلام چه سیاست‌های راهبردی را در دستور کار خود دارد؟
سیاست‌های کلان و راهبردی که در مجموعه اعتاب مقدس جهان اسلام مدنظر بوده، دقیقا همان سیاست‌ها در سطح متولیان مزارات نیز قابل اجراست و انشالله آیین‌نامه مربوطه در حال تنظیم است و پس از تصویب، آن سیاست‌ها اجرایی خواهد شد. همگرایی آستان‌های مقدس جهان اسلام در امر زیارت و زائرپذیری، هماهنگی هر چه بهتر و بیشتر ترویج معارف انسان‌ساز، زمینه‌سازی برای حضور حداکثری مسلمانان، دلدادگان و عاشقان مکتب اهل‌بیت(ع) در آستان‌های مقدس، تسهیل امر زیارت، توسعه عزت، قدرت و شعائر اسلامی در مجموعه آستان‌های مقدس، تشکیل جبهه واحد با اهداف مشترک در مقابل چالش‌های پیش‌رو، حمایت و توسعه خدمت همه جانبه به زائران از مبدأ تا مقصد، بخشی از اهداف کلان آستان قدس رضوی است که در بحث اعتاب جهان اسلام مدنظر بوده و ان شاالله همین اهداف را با نگاه به مزارات دنبال خواهیم کرد.
 
برگزاری سه اجلاسیه تولیت‌های بقاع متبرکه جهان اسلام چه دستاوردهایی داشته است؟

برگزاری سه اجلاسیه اعتاب جهان اسلام دستاوردهای زیادی داشته است. از جمله آن‌ها می‌توان به همفکری و همسویی همه آستان‌های مقدس برای رسیدن به اهداف مشترک، ارائه تجربه‌ها و خدمات موجود در آستان‌های مقدس به یکدیگر، همفکری، مشارکت و مشورت در برنامه‌های اعتاب و آستان‌های مقدس و همفزایی ظرفیت‌های موجود بین آستان‌های مقدس اشاره کرد. الحمدالله سال به سال بر دستاوردها افزوده شده و ظرفیت‌های کمی و کیفی گسترش پیدا می‌کنند.
 
با توجه به تأکید تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر سرعت یافتن تعاملات بخش‌های فرهنگی، علمی، پژوهشی و تحقيقي ميان اعتاب جهان اسلام، آستان قدس رضوی چه برنامه‌هایی برای قوت بخشیدن به این تعاملات دارد؟
آستان قدس رضوی ظرفیت عظیمی از اندوخته‌های تجربی را در اختیار دارد که این اندوخته‌ها باید در اختیار جهان اسلام قرار گیرد. ابلاغ حکم هفتگانه رهبر معظم انقلاب به تولیت آستان قدس رضوی به این نکته اشاره دارد که ما باید ظرفیت جهان اسلام را مدنظر داشته باشیم و همه خدمات مجموعه آستان را برای خدمت‌رسانی به زائران جهان اسلام و همه مشتاقان به فرهنگ اهل‌بیت(ع) معطوف کنیم.
 
آیا دبیرخانه مزارات جهان اسلام درصدد است به شناسایی بقاع متبرکه در سطح بین‌المللی پرداخته و پژوهش در خصوص معمارى و شرح حال شخصیت‌هاى مدفون در آرامگاه‌های مقدس داشته باشد؟
ما الان در مرحله تأیید یا عدم تأیید مزارات نیستیم و وظیفه آستان قدس رضوی هم نیست؛ متولی این کار سازمان اوقاف و امور خیریه است، مزارات را شناسایی کرده و صلاحیت‌شان را تأیید کند. این مزارات تنها آرامگاه امامزادگان یا مزارات شخصیت‌های برجسته شیعه و اهل‌سنت نیستند، بلکه مزارات مورد توجه مسیحیان و صوفیان مثل مزار فاتیما در پرتقال و مولانا در قونیه ترکیه را نیز شامل می‌شوند.
ما تلاش می‌کنیم با مزارات مستند و معتبر ارتباط گرفته و دعوت‌شان کنیم تا تجارب‌شان را به اشتراک بگذارند. همچنین از میان مزارات تأیید شده موجود در داخل و خارج از کشور، از متولیان 200 مزار برای شرکت در همایش بین‌المللی متولیان مزارات جهان اسلام که دهه کرامت سال جاری برگزار می‌شود، دعوت به عمل خواهیم آورد و اگر مزاراتی نیز آمادگی داشتند، رزومه آنها را دریافت کرده و بررسی‌ها انجام می‌شود، برای دوره‌های بعدی از آن‌ها دعوت می‌کنیم. البته 200 مزار از آن جمع 26 هزار مزار بسیار اندک است و ما سعی‌مان بر این است تا مزارات معروف و پرمخاطب را در مرحله اول انتخاب کنیم و ان شاءالله برنامه‌هایمان از لحاظ کمی و کیفی برای سال‌های بعد گسترش پیدا خواهد کرد.
 
وجود داعش در عراق و سوریه زنگ خطری برای تمامی کشورهای منطقه بود. نشست های اعتاب مقدس برای دفع چنین خطراتی چه نقشی می‌توانند داشته باشند؟
یکی از برکات نشست‌های اعتاب جهان اسلام همفکری، مشارکت و مشورت دادن به یکدیگر و استفاده از تجربه‌ها در حوزه‌های امنیت و حفاظت آثار و ابنیه آستان‌های مقدس و مزارات است که به یکدیگر کمک کنند تا بتوانند حملات دشمنان به آستان‌های مقدس را دفع و خنثی کنند. ثمرات خوبی از این همفکری‌ها حاصل شده است و در بخش مزارات نیز همین همفکری‌ها دنبال خواهد شد. برای حفظ و نگهداری هر چه بیشتر ابنیه موجود از دستبرد دشمنان و راهزنان افکار و اندیشه‌های اهل‌بیت(ع) تلاش خواهیم کرد تا این ابنیه‌ها از حملات دشمنان به خصوص داعش محفوظ و مصون بماند.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.