.

در حال و هوای برگزاری مراسم استقبال از ماه بهار قرآن؛

سلام بر رمضان ...

نم نم باران رحمت الهی از آسمان باریدن گرفته است. عطر خوش گل‌های خیس و باران خورده در این غروب زیبای بهاری فضای حرم را پر از طراوت کرده است.

1397/2/25 سه‌شنبه

  گویی این بارش باران بهاری از آسمان، آمدن ماه رحمت و مغفرت پروردگار؛ رمضان را به جان‌های خسته نوید می‌دهد. آری رمضان در راه است. سلام بر رمضان لحظه‌های ناب دعا و مناجات سحرهایش. سلام بر رمضان و دقایق پر از معنویت افطارش و سلام بر رمضان ماه رحمت و مغفرت الهی...

بهار در بهار    
رمضان ماه بهار قرآن است که چند سالی است که این ماه مصادف با بهار طبیعت نیز شده است و جلوه زیبایی از بهار در بهار را به نمایش گذاشته است، فعالیت‌های قرآنی رونق بیشتری می‌گیرد. در این ماه نورانی و پر معنویت زمزمه قرآن از هر کجای شهر بلند است. اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی به عنوان متولی فعالیت‌های قرآنی آستان مقدس رضوی در آستانه فرا رسیدن این ماه پر خیر و برکت اقدام به برگزاری برنامه استقبال از این ماه مبارک با عنوان همایش بزرگ «استقبال از بهار قرآن» کرد. در این همایش که مورد استقبال پرشور فعالان قرآنی و زائران و مجاوران بارگاه قدسی رضوی قرار گرفت، علاوه بر تشریح  برنامه‌های قرآنی حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان برنامه‌های شاد و متنوع دیگری نیز به اجرا در آمد.

برنامه‌های قرآنی
همایش بزرگ استقبال از بهار قرآن با تلاوت آیاتی از کلام نورانی وحی توسط قاری نوجوان؛ محسن شجاعی آغاز شد و با سخنرانی رئیس اداره علوم قرآنی که به تشریح برنامه‌های قرآنی آستان قدس رضوی در ماه مبارک رمضان پرداخت ادامه پیدا کرد.
حجت‌الاسلام شجاع در این همایش گفت: در ایام ماه رمضان روزانه حدود 10 جلسه ترتیل خوانی قرآن در حرم رضوی برگزار می‌شود. وی همچنین از پخش جلسات ترتیل خوانی حرم مطهر از شبکه‌های یک، قرآن و معارف و افق صدا و سیمای جمهوری اسلامی خبر داد و گفت: پخش مستقیم ترتیل خوانی قرآن کریم از صدا و سیما به منظور بهره‌مندی بیشتر مردم از فیوضات معنوی حرم مطهر رضوی و قرآن کریم در ماه نزول قرآن است. اجرای ترتیل خوانی بعد از نماز صبح در صحن انقلاب اسلامی، ساعت 10:30 تا 11:30 در رواق بزرگ امام خمینی(ره) و ساعت 18 تا 19 در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد، ساعت 10 تا 11 در رواق مبارک حضرت زهرا(س) ویژه بانوان، برگزاری محفل انس با قرآن و کرسی تلاوت کلام الله مجید قبل از افطار در ایوان مقصوره گوهرشاد، برگزاری برنامه درس‌هایی از قرآن با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی و کرسی تلاوت قرآن کریم هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن جامع رضوی از جمله برنامه‌های قرآنی اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی است که حجت‌الاسلام شجاع به آن اشاره کرد.

پند استاد
این مراسم بعد از سخنرانی رئیس اداره علوم قرآنی و تشریح برنامه‌های قرآنی حرم مطهر رضوی در ایام ماه مبارک رمضان با اجرای تواشیح توسط گروه همخوانی «سیره النبی(ص)» ادامه پیدا کرد که نغمه‌های قرآنی را برای زائران و مجاوران با صدایی زیبا و دلنشین اجرا کردند.
همایش بزرگ استقبال از بهار قرآن یک میهمان دوست داشتنی و محبوب نیز داشت که کسی نبود جز استاد و مفسر خوش بیان قرآن؛ ابوالفضل بهرام‌پور که برای دقایقی شرکت کنندگان در این مراسم را میهمان سخنان شیوا و تاثیرگذار خود کرد. این پیر فرزانه در این مراسم معنوی و روحانی گفت: روزه گرفتن یکی از راه‌های رسیدن به مقام متقین و پرهیزگاران است. روزه به تنهایی نمی‌تواند انسان  را با به مقام متقین برساند.
وی گفت: روزه ماه مبارک رمضان برای اینکه انسان را به مقام متقین برساند باید همراه با دیگر اعمال نیک از جمله نماز، جهاد، خمس، زکات، رعایت حرام و حلال و ... باشد.
استاد بهرام پور در این همایش قرآنی با اشاره به نقش تربیتی ماه رمضان بیان کرد: در این ماه باید با پرهیز از خوردن و آشامیدن نفس خود را تربیت و مهار کنیم تا با این تمرین در طول یازده ماه دیگر سال نیز بتوانیم بر نفس تسلط داشته باشیم. چرا که پایان ماه رمضان آغاز شروع فصل دیگری از بندگی خداست.

معرفی برگزیدگان
پایان این مراسم باشکوه و معنوی با معرفی برگزیدگان مسابقه حفظ و تفسیر مناجات شعبانیه و دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه همراه بود. در این بخش از برنامه تعداد 7 نفر از برگزیدگان مسابقه حفظ و تفسیر مناجات شعبانیه و تعداد 7 نفر از برگزیدگان مسابقه حفظ و تفسیر دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه معرفی و تقدیر شدند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.