.

کارشناس مذهبی:

تبعیت از هوای نفس نشاط معنوی را از بین می‌برد

خطیب بارگاه منور امام هشتم(ع) با بیان اینکه روزه داری موثرترین عامل برای تقویت روح تقواست، گفت: تبعیت از هوای نفس نشاط معنوی را از بین می‌برد.

1397/2/26 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام حسین زاده ظهر امروز در سلسله سخنرانی های فرهنگی تبلیغی رواق امام خمینی(ره) اظهار کرد: روزه عاملی برای پیدایش ره توشه معنوی است که انسان روزه دار می‌تواند با رعایت حد و حدود ارزش‌های الهی به کمال معنوی برسد.
وی با اشاره به اینکه ماه رمضان تجلی گاه رحمت الهی است، افزود: روزه داری یکی از موثرترین عوامل برای پرورش روح تقوا در درون انسان است.
سخنران حرم مطهر رضوی گفت: انسان برای رسیدن به تقوا باید سختی‌ها و مشقت‌های زیادی را متحمل شود، لذا روزه داری در روزهای طولانی با مشقت و محرومیت از لذایذ مادی و مشکلاتی چون تحمّل رنج گرسنگی و تشنگی همراه است، اما انجام این فریضه الهی به انسان عظمت و کرامت می‌بخشد.
حجت الاسلام حسین زاده به بیان اینکه تبعیت از هوای نفس نشاط معنوی را از بین می‌برد، خاطرنشان کرد: روزه دار باید از کارهایی که انسان را بی حال می‌کند پرهیز کند، چرا که روزه داری همراه با نشاط موجب رشد روحی و معنوی می شود.
وی با بیان اینکه روزه اخلاقی روح انسان را تلطیف و اراده را قوی می‌کند، گفت: همان گونه که بدن آدمی برای ادامه حیات به هوا و غذا نیاز دارد، روح و باطن نیز نیازمند به هدایت و عنایت الهی است.
وی با اشاره به اینکه عبادت کردن و روزه گرفتن از جمله راهکارهای ارتباط با خدا و ایجاد شادی و نشاط در درون انسان است، افزود: بهره‌گیری از لحظه لحظه های فضای معنوی ماه مبارک رمضان و کمک رسانی به نیازمندان یک ارزش دینی است که باید به این مسائل توجه بیشتری شود.
خطیب بار گاه منور امام هشتم(ع) ابراز کرد: روزه دار به دلیل صبر و مقاومت در برابر گرسنگی و تشنگی امیال خود را کنترل می کند می تواند ملکوت را مشاهده کند، بنابراین روزه بهترین راه برای رسیدن به باطن عالم و مشاهده ملکوت آن است.
وی با بیان اینکه کم خوری و رعایت اعتدال از بهترین راه های طی مسیر کمال است، افزود: روزه دارای خصلتی است که در اعمال عبادی دیگر یافت نمی‌شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پیروی از هوای نفس ریشه اصلی دشمنی با امام زمان(عج) است
مبارزه با نفس موثرترین راهکار برای دوری از غیبت است
هوای نفس اولین بستر برای سقوط اخلاقی است
اطاعت از هوای نفس انسان را از خدا دور می‌کند
هوای نفس هیزم آتش جهنم را برای انسان مهیا می کند
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.