.

استاد دانشگاه بیرمنگام :

مرکز اسلامی لندن از فعال‌ترین مراکز شیعی این شهر است

استاد دانشگاه بیرمنگام گفت: مرکز اسلامی لندن یکی از فعال‌ترین مراکز شیعی در لندن است که به جنبه‌های مختلف جامعه شیعه می‌پردازد.

1397/2/26 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، پروفسور الیور شاربروت از دانشگاه بیرمنگام لندن، در نشست علمی «نقش و تاثیر مرجعیت شیعه در غرب» که با همکاری جامعه المصطفی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تحقیقات خود در زمینه شیعیان در لندن اشاره و اظهار کرد: مرجعیت از طریق مهاجرت عده‌ای از مهاجران شیعی به لندن شکل جهانی پیدا کرده است.
وی ابراز کرد: این تحقیقات در سه بخش حضور و سازمان‌های اصلی شیعه در لندن و همچنین مرجعیت شیعه و ارتباطشان با جوانان و مردم در لندن اشاره دارد.
استاد دانشگاه بیرمنگام با اشاره به اینکه تعداد زیادی از شیعیان در شمال غربی لندن ساکن هستند، ابراز کرد: در محله‌ای از شهر لندن 20 حسینیه وجود دارد که متشکل از اقوام و ملیت‌های مختلف از جمله ایرانیان و پاکستانی‌هاست و مراکز و دفتر بیت مراجع مختلف نیز در این شهر وجود دارد.
وی افزود: بیت علمای بزرگی همچون آیات عظام سیستانی و خویی در این محله است. سه مدرسه خصوصی مختص شیعیان و دو کالج که در رابطه با متون اسلامی کار می‌کنند نیز در این شهر وجود دارد که اکثریت آن توسط شیعیان عراقی اداره می‌شود.
پروفسور الیور شاربروت ادامه داد: عراقی‌ها پس از انقلاب اسلامی ایران به لندن آمدند و پس از انتفاضه عراق مراکز شیعه در این شهر تاسیس شد. اولین فعالیت دینی در لندن را شیعیان ایرانی از دهه 1960 تا 1970 به وجود آوردند و مجالس مختلف دینی در این شهر آغاز شد. فعالیت‌های عمده‌ای که در این مرکز انجام می‌شود اجرای برنامه‌های دینی و مذهبی به زبان‌های فارسی و عربی است.
وی افزود: دومین مرکز مهم در لندن مرکز آیت الله خویی است که در سال 1989 پس از انتفاضه عراق تاسیس شد. گرچه ایشان در نجف زندگی می‌کردند اما دفتر و تشکیلات اداریشان به لندن منتقل شد. این دفتر یک ساختمان فراملی و فرا محلی در لندن به شمار می‌رود.
این پژوهشگر تصریح کرد: در حال حاضر این مرکز به امور خیریه و اداره مدارس در سراسر جهان می‌پردازد و در بریتانیا  به مرکز نمایندگی اصلی در جامعه تبدیل شده است. مرکز آیت الله خویی ارتباط خوبی با دولت بریتانیا دارد. وقتی رسانه‌ها می‌خواهند اطلاعاتی در مورد شیعه به دست آورند به این مرکز مراجعه می‌کنند.
وی ادامه داد: مرکز اسلامی لندن از دیگر مراکزی است که در این شهر وجود دارد. این مرکز یکی از فعال‌ترین مراکز شیعی در لندن است و به جنبه‌های مختلف جامعه شیعه می‌پردازد.
پروفسور الیور شاربروت اضافه کرد: مرکز اسلامی لندن به 4 زبان فارسی، عربی، اردو و انگلیسی برنامه‌های مختلفی ارائه می‌دهد. این مرکز در زمینه برگزاری کنگره‌ها و همایش‌های شیعیان فعالیت می‌کند و نقطه تمرکزش خدمت‌رسانی و تعلیم و تربیت به کسانی است که به تازگی مذهب تشیع را برای خود برگزیده‌اند.
وی ادامه داد: دو مرکز دیگر متعلق به آیت الله سیستانی با عنوان مرکز اهل بیت(علیهم السلام) است که مراسم عبادی و مذهبی را انجام می‌دهند. این مرکز ارتباط شیعیان و مرجعیت را برقرار می‌کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.