.

به همت مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک؛

نمایشگاه «پیوند موزه‌ها» در موزه اقوام گرمسار دایر شد

به همت مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاهی با عنوان «پیوند موزه‌ها» در موزه اقوام گرمسار استان سمنان دایر شد.

1397/2/30 يكشنبه

به گزارش آستان نیوز، نمایشگاه «پیوند موزه‌ها» با نمایش مجموعه‌ای از تصویرهای چاپی نفایس کتابخانه و موزه ملی ملک؛ بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران و موزه ملی ایران در موزه اقوام گرمسار برپا شد.
این نمایشگاه به منظور بزرگداشت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، تعامل بیشتر موزه‌های کشور با یکدیگر، گسترش فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در جامعه و بالابردن سطح ذوق و سلیقه گروه‌های مختلف مردم، در قالب یک بسته نمایشگاهی به موزه اقوام گرمسار در استان سمنان ارسال شد.
نمایشگاه پیوند موزه‌ها هم‌زمان با نمایش آبگینه‌های آوندوار موزه اقوام گرمسار به نمایش درآمد و تا 25 خرداد 1397 در این موزه در معرض دید عموم بازدیدکنندگان قرار دارد.
تابلوهای نمایشگاه حاضر، نشان‌دهنده تصویرهای آثار هنری و تاریخی موزه ملی ملک؛ نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور و موزه ایران باستان(بخشی از موزه ملی ایران)، از دوره پیش از تاریخ تا دوره قاجار است.
تصویرهایی از آثار خوش‌نویسی، نقاشی، نگارگری، لاکی، فلزی و نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک و آثار سنگی، سفال‌ها، کاشی‌ها، آبگینه‌ها و منسوجات موزه ایران باستان در این نمایشگاه قابل رؤیت است.
در گذشته نیز نمایشگاه‌های دیگری از تصویرهای آثار برگزیده گنجینه سه هزار ساله تاریخی کتابخانه و موزه ملی ملک مانند سروستان؛ نقش سرو در فرهنگ ایرانی، برگ‌هایی از تاریخ مشروطیت ایران و همچنین زن و آینه مکتوب، در این موزه گرمسار به نمایش درآمده و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته بود.
نمایشگاه پیوند موزه‌ها، در موزه اقوام گرمسار به نشانی میدان امام خمینی(ره)، بلوار آیت‌الله کاشانی، خیابان سلمان فارسی، کوچه شهید حسین فیصلی، آماده میزبانی از علاقه‌مندان است.
حاج حسین آقا ملک؛ واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک در ششم آبان 1316 خورشیدی، خانه پدری خود در بازار بین‌الحرمین پایتخت را به همراه تمام اثاثیه و کتاب‌های موجود در آن وقف بارگاه مطهر امام هشتم(ع) کرد. در حال حاضر این مجموعه فرهنگی واقع در تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد، به فرهنگ‌دوستان خدمات‌رسانی می‌کند.
این بزرگ‌مرد نیک‌اندیش در وقف‌نامه خود تأکید کرده است هیچ کدام از آثار کتابخانه و موزه از موقوفه خارج نشود. بنابراین بسته‌های نمایشگاهی از تصویرهای آثار منتخب آن تهیه شده است که به رایگان برای مراکز فرهنگی و آموزشی کشور ارسال می‌شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
آثار منحصربه‌فردی در مجموعه سکه‌های موزه ملی ملک وجود دارد
برپایی نمایشگاه «تصویرسازی داستان‌های امام رضا(ع)» در موزه ملی ملک
میزبانی موزه ملی ملک از گردشگران در دهه کرامت
سکه‌های تاریخی موزه ملی ملک در فرهنگسرای گلستان تهران به نمایش درآمد
میزبانی رایگان موزه ملی ملک از گردشگران به مناسبت روز جهانی موزه
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.