.

حجت الاسلام نظافت عنوان کرد؛

نهج البلاغه منشوری جاودان برای زندگی بشر

بدون تردید یکی از مهمترین گنجینه‌های بی‌نظیری که در اختیار شیعیان قرار دارد، مجموعه نفیس نهج‌البلاغه امیرمومنان حضرت علی(ع) است.

1397/3/7 دوشنبه

نهج البلاغه مشهورتر از آن است كه به معرفی آن بپردازیم، زیرا با گذشت بیش از هزار سال از عمر پربركت آن همچنان در حوزه‌ها و محافل و مراكز اسلامی مورد مطالعه، تحقیق و تدریس است و افزون بر اینكه صدها شرح و ترجمه بر آن نگاشته‌اند، مفاهیم والای آن برتارك نظم و نثر شاعران و ادیبان می‌درخشد.
اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی نیز در همین راستا همزمان با ایام ماه مبارک رمضان همه روزه سلسله جلسات سخنرانی با عنوان «در سایه سار نهج‌البلاغه» را با حضور حجت الاسلام محمد جواد نظافت در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار می‌کند. برای آشنایی بیشتر با اهمیت این کتاب ارزشمند گفت و گویی با حجت الاسلام نظافت صورت گرفته است که در ادامه می‌خوانید:

چه آموز‌ه‌هایی در نهج‌البلاغه وجود دارد که ما را به یادگیری آن سفارش کرده‌اند؟
نهج البلاغه بعد از قرآن کریم مهم‌ترین کتاب شیعیان است. این کتاب ارزشمند با داشتن خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌ها، فصیح و بلیغ است و عطر و بوی نبوی دارد، نهج‌البلاغه نه همه دانش امیرالمومنین (ع) که تنها گوشه‌ای از علم بی‌کران و یک از هزار هزار باب علم آن حضرت است تا آن حد که سخن شناسان و ادیبان، نهج‌البلاغه را برادر قرآن لقب داده‌اند. در این کتاب جامع مسائل اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، تربیتی، سبک زندگی و .... به زیبایی بیان شده است. اگر مردم با نهج البلاغه انس بگیرد و دستورات این کتاب ارزشمند را در زندگی خود جاری و ساری کند، خود به خود بسیاری از مشکلاتی که امروز جامعه ما را در بر گرفته است حل می‌شود.

از منظر شما علت مهجوریت نهج البلاغه در جامعه چیست؟
مهجوریت نهج البلاغه دلایل مختلفی دارد، مهم‌ترین آن کم کاری مسئولین و افرادی است که رسالت تبلیغ بر دوششان است. امروزه شاهد هستیم که دشمنان از طریق جنگ نرم فعالیت‌های زیادی را انجام می‌دهند تا ذهن و روح جوانان ما را گمراه کنند. متاسفانه ما در برابر تبلیغات فریبنده دشمنان کار چندانی انجام نداده‌ایم. تلاش زیاد دشمنان و کم‌کاری مسئولان و فعالان فرهنگی ما موجب شده تا این کتاب ارزشمند مهجور بماند.

برای فراگیر شدن فرهنگ نهج البلاغه چه تدابیری باید اندیشیده شود؟
برای اینکه فرهنگ نهج البلاغه در جامعه حاکم شود در درجه اول باید فرهنگیان، نخبگان و اندیشمندان در این زمینه ورود پیدا کنند. اگر نخبگان ما با معارف امیرالمومنین(ع) انس بگیرند و آن‌ها را در زندگی خود جاری و ساری کنند می‌توانند دیگر افراد را نیز در این وادی بکشانند. اگر بتوانیم طلاب و نخبگان تحت تاثیر قرار دهیم می‌توانیم امیدوار باشیم که نهج البلاغه در کشور فراگیر شود.

چگونه جوانان را به مطالعه و تدبر در نهج البلاغه تشویق کنیم؟
جوانان را باید مطابق علایق و سلایقشان و از طریق آنچه که آنها می‌پسندند به مطالعه نهج البلاغه جذب کرد. سلایق و پسند جوانان بر دو قسمت است، یک قسمت پسند حلال و مطابق با عرف و هنجارهای جامعه و قسمت دیگر پسند غیر اخلاقی و خارج از عرف جامعه است. متولیان فرهنگی باید به راه پسندهای حلال توجه و جوانان را جذب کنند. همچنین نهج البلاغه از نظر درک و فهم و پیچیدگی سطوح مختلفی دارد، طبیعتا برای جوانی که تازه جذب می‌شود باید مطالبی از نهج البلاغه بیان شود که برایش قابل درک باشد یعنی باید در انتقال معارف و مفاهیم دقت و به صورت کاربردی کار شود.
یکی دیگر از کارهایی که جوانان را جذب می‌کند، این است که مروج و مدرس نهج‌البلاغه خود اهل عمل باشد و باور عملی نسبت به نهج البلاغه داشته باشند. وقتی جوانان آثار و برکات نهج البلاغه را در زندگی، اخلاق و منش و رفتار مدرس نهج‌البلاغه ببینند خود به خود جذب می شوند.

یکی از راه‌هایی که امروز برای آموزش نهج البلاغه در دانشگاه های ما اجرا می‌شود، روش روانخوانی و آسان خوانی نهج البلاغه است. نظر شما درباره این روش آموزشی چیست؟
این کار هم یک فرصت است و هم یک تهدید. اگر خواندن نهج البلاغه با حضور فردی عالم، ناظر و مربی نباشد ممکن است خدایی نکرده اثر عکس داشته باشد. نهج البلاغه‌خوانی باید همراه با نظارت و در کنار افرادی آگاه انجام شود تا اگر سوال و ابهامی برای دانشجو به وجود آمد بتواند آن را به خوبی پاسخ دهد تا موجب برداشت‌های اشتباهی نشوند. در طول تاریخ شاهد هستیم که برخی از برداشت‌های اشتباه و بد فهمی‌ها چه ضررها و دردسرهایی برای جامعه اسلامی ایجاد کرده است. به هر حال سخنان امیرالمومنین علی(ع) دارویی است که باید در زمان و مکان مناسب خودش تجویز شود.

اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی چند سالی است که در زمینه ترویج نهج البلاغه فعالیت‌های ارزنده ای را انجام داده است که می‌توان به آموزش مربیگری نهج البلاغه، کلاس‌های آموزشی و... اشاره کرد. فعالیت های این آستان مقدس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
خوشبختانه به همت این آستان مقدس فعالیت‌های ارزنده‌ای در راستای نشر فرهنگ نهج‌البلاغه انجام گرفته است. این فعالیت‌ها خوب است اما کافی نیست. آستان قدس رضوی می‌تواند چتری باشد برای کسانی که دل در گرو فراگیری نهج البلاغه دارند. این آستان باید منبع، ملجا و مرجعی برای نهج البلاغه پژوهان باشد. آستان قدس رضوی این توانایی را دارد تا انواع و اقسام آثار تولیدی با موضوع نهج البلاغه را گردآوری کند و در اختیار نهج البلاغه پژوهان قرار دهد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
خطبه 31 نهج البلاغه منشوری از بهترین دستورات اعتقادی و اخلاقی
 سلسله نشست‌های «در سایه سار نهج البلاغه» در حرم رضوی برپا می‌شود
زنگ تفریح پای منبر مولا علی(ع)
کلید رفع مشکلات جامعه در تفسیر حکمت‌های نهج البلاغه است
نخستین کارگاه تخصصی «تربیت مربی نهج البلاغه» برگزار می‌شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.