.

گشت و گذاری در نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت؛

شب‌های قرآنی ساختمان شمس

صوت زیبا و دلنشین قرآن فضای نمایشگاه را پر کرده است. شنیدن این صوت ملکوتی در شب‌های پر از معنویت رمضان و در نمایشگاهی که به نام قرآن و عترت برپا شده است، هر دلی را آسمانی می‌کند.

1397/3/12 شنبه

غرفه‌های آستان قدس رضوی در این نمایشگاه بزرگ که در ساختمان شمس میدان شهدا برگزار شده است، معرفی اجمالی فعالیت‌های قرآنی این آستان مقدس به عنوان یکی از بزرگترین مراکز قرآنی در سراسر کشور را بر عهده دارد. در این گزارش گشت و گذاری داریم در این غرفه‌ها که با استقبال گسترده‌ای از سمت مخاطبان قرار گرفته است.

نذر بهشتی
معرفی طرح «نذر بهشتی» اولین قسمتی است که در غرفه آستان قدس رضوی به چشم می‌خورد. در این بخش راه‌های وقف و نذر قرآن کریم که با همکاری واحد نذورات و واحد چاپ و نشر قرآن آستان قدس رضوی به بازدیدکنندگان معرفی می‌شود. بروشورهایی که در این قسمت توزیع می‌شود شیوه اهدای نذر و وقف برای چاپ کلام الله مجید را به مخاطبان معرفی می‌کند که یکی از این روش‌ها مراجعه به دفاتر وقف و نذر در داخل حرم مطهر است. دومین روش مشارکت در این طرح از طریق سامانه پیامکی ستاره هشت مربع است که از طریق تلفن همراه انجام می‌شود. سومین روشی که مخاطبان از طریق آن می‌توانند نذورات خود را برای چاپ قرآن تقدیم آستان قدس رضوی کنند مراجعه به سامانه وقف و نذر در وب سایت آستان قدس رضوی است و آخرین روش معرفی شماره حساب برای دریافت نذورات مردمی به منظور چاپ قرآن کریم برای استفاده زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی است.

غرفه گفتمان قرآنی
واحد قرآنی آستان قدس رضوی در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آستان قدس رضوی با برگزاری کارگاه‌های مختلف قرآنی از عموم مخاطبان پذیرایی می‌کند. یکی از این کارگاه‌ها، کارگاه «گفتمان قرآنی» است. در آن هر شب یکی از موضوعات قرآنی توسط کارشناسان و مربیان قرآنی با مخاطبان و بازدیدکنندگان به بحث و گفت-وگو گذاشته می‌شود. موضوعی که در امشب برای گفتمان انتخاب شده است احسان و نیکی به والدین است. کارشناس قرآنی آیاتی از سوره اسراء را که در آن احترام به والدین بعد از پرستش خداوند مورد تاکید قرار گرفته است با استفاده از منتخبی از تفاسیر و بحث‌ها و تطبیق‌های اجتماعی در زندگی امروزی که بیشتر جوانان و نوجوانان در ارتباط با پدر و مادر با آن مواجه هستند، با مخاطبان به بحث و گفتگو گذاشته شده است.

کارگاه مشاوره حفظ قرآن
کارگاه مشاوره حفظ قرآن کریم یکی دیگر از کارگاه‌هایی است به همت واحد قرآنی آستان قدس رضوی در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم مشهد برگزار شده است که در دو بخش خواهران و برادران به علاقه‌مندان حفظ کلام الله مجید مشاوره می‌دهد. حجت‌الاسلام سید مهدی قرآنی حافظ کل قران و استاد راهنمای حفظ در باره فعالیت این کارگاه می‌گوید: ما در این بخش دو فعالیت را دنبال می‌کنیم یکی مشاوره تخصصی حفظ قرآن شامل روش‌های حفظ، برنامه حفظ، برنامه مرور محفوظات و کمک به افرادی که حافظ آیاتی از قرآن کریم هستند ولی نیاز به تصحیح و تثبیت دارند. بخش دوم فعالیت‌ این غرفه که این استاد کارشناس به آن اشاره کرد تصحیح قرائت نماز است. افرادی که به این بخش مراجعه می‌کنند در درجه اول بحث قرائت نماز آنها تصحیح می‌شود. در این بخش برای افرادی که در قرائت نماز دچار مشکل هستند راه حل‌های آسان و عامیانه برای رفع مشکل قرائت نماز پیشنهاد می‌شود. در این کارگاه همچنین اگر کسی به مشاوره تخصصی برای قرائت نماز نیاز داشته باشد، از مشورت اساتید کارشناس بهره‌مند می‌شود.

چهل حدیث خانواده
غرفه بعدی نمایشگاه به کارگاه «چهل حدیث خانواده» اختصاص دارد. در این کارگاه یک مجموعه ده جلدی احادیث خانواده که توسط محمد خراسانی تهیه و تنظیم شده برای مطالعه در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. هر یک از این کتاب‌های حدیث برای گروه‌های سنی مختلف از جمله کودک دختر و پسر ، نوجوان دختر و پسر، والدین پدر و مادر، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها است که متناسب با سن و جنسیت مراجعه کننده در اختیار آنها قرار می‌گیرد. مخاطب ضمن مطالعه اجمالی 40 حدیث نوشته شده در این کتاب دو حدیث را گلچین و درباره معنا و مفهوم آن تفکر و تدبر می‌کند. سپس متن احادیث، ترجمه و همچنین برداشت خود از مفهوم آن را روی برگه می‌نویسند. گروه سنی کودک نیز با استفاده از وسایلی که در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود یک نقاشی متناسب با موضوع حدیث را نقاشی می‌کنند.

واحد نوجوان و گلستان کودک
واحد نوجوان و گلستان کودک عنوان بخش بعدی سیزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت در ساختمان شمس است که در طبقه فوقانی قرار دارد و به معرفی فعالیت‌های قرآنی آستان قدس رضوی در بخش کودک و نوجوان می‌پردازد. در بخش مهدالرضا(ع) فعالیت‌های قرآنی ویژه گروه سنی کودک به علاقه‌مندان معرفی شده است. این بخش با برگزاری ده کارگاه شامل کارگاه‌های آداب زیارت، آموزش قرآن به روش استاد محسنی، آموزش نماز، آموزش احکام، حفظ آیات و احادیث، بازی‌های قرآنی و کاردستی، نقاشی و رنگ‌آمیزی، قصه‌گویی، نمایش عروسکی و کارگاه قرائت قرآن از مخاطبان کودک و خردسال نمایشگاه پذیرایی می‌کند. بخش بعدی این قسمت به معرفی فعالیت‌های قرآنی اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی در واحد نوجوان اختصاص دارد. این بخش شامل غرفه مکتب خانه همراه(آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن به روش ساده)، غرفه امام حسن مجتبی(ع)، غرفه شب‌های قدر، غرفه امام علی(ع)، غرفه عصر ظهور و غرفه بازی‌های قرآنی ویژه گروه سنی نوجوان است که در هر غرفه آموزش‌هایی متناسب با گروه سنی نوجوان ارائه می‌شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.