.

متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب بیمارستان فوق تخصصی رضوی:

کم‌خوابی؛ از عوامل زمینه‌ساز ابتلا به سرطان است

متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب و فلوشیپ پزشکی خواب بیمارستان فوق تخصصی رضوی گفت: کم‌خوابی، زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان است.

1397/3/13 يكشنبه

به گزارش آستان نیوز، دکتر هادی اسدپور ضمن بیان این مطلب ابراز کرد: در عصر حاضر، استفاده از وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، تبلت و گوشی همراه، موجب بیداری مردم تا پاسی از شب شده و میزان و کیفیت خواب آنان را کاهش داده است.
وی ادامه داد: بسیاری از افراد به ویژه کارمندان دچار تأخیر در خواب و کم‌خوابی هستند و این کم‌خوابی مزمن در درازمدت موجب تضعیف سیستم ایمنی و دفاعی و افزایش اشتها فرد شده و زمینه بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان‌ها را فراهم کرده است.
اسدپور از هورمون ملاتونین به عنوان هورمونی که با کاهش نور و در تاریکی ترشح می‌شود، نام برد و افزود: طیف نوری وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون و به‌خصوص نور آبی موجب تأخیر ترشح ملاتونین و در نتیجه بی‌خوابی انسان می‌شود.
وی نوع تغذیه را یکی دیگر از عوامل مؤثر در بدخوابی‌های شبانه معرفی کرد و گفت: می‌توان بهداشت خواب را با برنامه‌ریزی فعالیت‌های روزانه و خواب به موقع، کم‌کردن نور محیط و عدم استفاده از وسایل الکترونیکی در اتاق خواب، به خوبی رعایت کرد.
این متخصص کلینیک خواب بیمارستان رضوی با اشاره به اینکه چرخه فیزیولوژی بدن نقش مهمی در میزان تمرکز فرد دارد، ابراز کرد: در این چرخه، اوج خواب‌آلودگی بدن در ساعت حدود دو سه صبح و همچنین سه بعدازظهر است. بنابراین فرد عمده خواب خود را باید در طول شب طی کند، در حین روز هم می‌تواند یک خواب کوتاه پس از صرف ناهار داشته باشد.
وی افزود: در قرآن به صراحت آمده است که «خواب را مایه ثبات و آرامش‌تان قرار دادیم» (وجعلنا نومکم ثباتا). بنابراین باید این خواب خوب را که باعث تثبیت روحی و جسمی ما می‌شود، به درستی بشناسیم. به طور مثال، افراد بالغ باید 8 ساعت خواب کافی در طول شبانه‌روز داشته باشند.
اسدپور با اشاره بر اینکه چرخه خواب هر 90 تا 120 دقیقه تکرار می‌شود، گفت: این چرخه در طول مدت خواب شبانه، چهار یا پنج بار تکرار می‌شود. در هر چرخه فرد از مرحله خواب سطحی وارد خواب عمیق شده، سپس وارد خواب سطحی و خواب دیدن و مرحله حرکات سریع چشم REM می‌شود.
وی اضافه کرد: وجود خواب عمیق باعث بازسازی جسمی و رفع خستگی و درد می‌شود و مرحله REM در بازسازی روحی، حافظه و پایداری خلقی در طی روز نقش مهمی دارد. در صورتی که با عدم رعایت بهداشت خواب و ابتلا به بیماری‌های خواب مانند خُرخُر و وقفه تنفسی و... این روند طبیعی منحرف شود، سلامت خواب به مخاطره خواهد افتاد.
همچنین هم‌زمان با ایام پربرکت ماه رمضان، اسدپور بیان کرد: در این ماه، باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد و شب زودتر خوابید تا بخشی عمده از زمان خواب در قبل از سحر و در صورت لزوم بخش دیگری از آن پس از سحر سپری شود. البته نباید فراموش کرد که صرف غذای سنگین هم موجب بدخوابی می‌شود.

تشخیص و درمان انواع اختلالات خواب
فلوشیپ پزشکی خواب بیمارستان رضوی گفت: خدماتی مانند انجام تست پلی‌سومنوگرافی(تست چندگانه حین خواب) اعمال فیزیولوژیک بدن همراه با ویدیو حین خواب در کلینیک فوق تخصصی خواب این بیمارستان ارائه می‌شود.
وی، نظارت و مانیتورینگ شبانه بیمار توسط تکنسین و نیز پزشک متخصص به منظور تشخیص به موقع و درمان انواع اختلالات خواب را یکی از ویژگی‌های خاص کلینیک خواب بیمارستان رضوی دانست و افزود: همچنین در این کلینیک، تست CPAP(دستگاه بازکننده راه هوایی با فشار مثبت) برای تعیین میزان فشار مناسب درمان خُرخُر و اختلال وقفه تنفسی حین خواب انجام می‌شود.
اسدپور درباره روند انجام اقدامات این کلینیک ادامه داد: بیماران ابتدا پرسش‌نامه‌ای را تکمیل می‌کنند تا با بررسی اولیه، هدف انجام تست‌های حین خواب مشخص شود. سپس داده‌های اولیه تست با همکاری تکنسین‌های مربوطه، مورد تحلیل قرار گرفته و مراحل تشخیص و درمان بیماری تا صبح دنبال می‌شود. برای تحقق آن تست خواب توسط پزشک به‌صورت آنلاین نیز کنترل می‌شود.
وی تصریح کرد: وقفه‌های تنفسی انسدادی حین خواب، حرکات دوره‌ای پا حین خواب، پرخوابی، اختلال رفتاری حین خواب، خواب‌گردی و کابوس‌های شبانه، مهم‌ترین اختلالات خواب به شمار می‌رود که با تشخیص درست و درمان به موقع آن‌ها می‌توان سلامت جامعه را حفظ کرد.
این متخصص بیماری‌های خواب با تأکید بر اینکه یک سوم عمر انسان در خواب سپری می‌شود، گفت: از آنجایی که بیماری‌های مختلف ریوی، قلبی، اعصاب، غدد، روان‌پزشکی و فشار خون مرتبط با اختلالات خواب است، افراد جامعه به‌خصوص پزشکان و پیراپزشکان باید اهمیت خاصی برای کیفیت و میزان خواب و بیماری‌های آن که در تأمین سلامت روحی و جسمی انسان نقش دارد، قائل شوند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
سرطان خون و مغز استخوان از شایع ترین سرطان‌های دوران کودکی است
 تشخیص سرطان کولورکتال در مرحله اولیه نقش اثرگذاری در درمان آن دارد
شیوع سرطان پروستات در مردان با افزایش سن جامعه بیشتر می‌شود
سالانه 90 هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند
آمار ابتلا به سرطان سالانه 10 درصد افزایش دارد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.