.

گزارشی از غرفه مهدالرضا(ع) در نمایشگاه قرآن و عترت؛

کودکانه‌های نمایشگاه قرآن

بادکنک‌های رنگی و گل‌های سفید و صورتی که جلوی در ورودی گذاشته شده است، نشان از اختصاص غرفه به کودکان قرآنی دارد. آری اینجا «گلستان کودک» نمایشگاه قرآن و عترت است. مکانی که به معرفی مختصر و اجمالی فعالیت‌های آستان قدس رضوی در بخش مهدالرضا(ع) و در رده سنی کودکان و نونهالان می‌پردازد.

1397/3/13 يكشنبه

این بخش در طبقه دوم نمایشگاه قرار دارد با استقبال گسترده‌ای از سوی مخاطبان کودک و نونهال قرار گرفته است. در این گزارش مروری داریم بر فعالیت‌هایی که در این گلستان کودکانه انجام می‌شود.

کارگاه آداب زیارت
بچه‌ها دست ادب بر سینه دارند و در مقابل ماکت حرم مطهر که در آن تصویر گنبد طلایی نمایان است ایستاده‌اند. آنها همراه مربی در حال زمزمه صلوات خاصه امام رضا(ع) هستند. دنیایی از معنویت در چشمان پاک و معصوم آنها موج می‌زند و غرق در مناجات با امام مهربان خود شده‌اند. اینجا کارگاه آداب زیارت گلستان کودک است. در این بخش کودکان با استفاده از وسایل کمک آموزشی، تصاویر و ماکت‌های موجود با مکان‌های زیارتی و همچنین اماکن مختلف حرم مطهر رضوی مانند گنبد، گلدسته، ضریح و ...آشنا می‌شوند. در این غرفه همچنین کارهایی که یک زائر باید در هنگام زیارت انجام دهد از جمله سلام دادن به امام، خواندن زیارت نامه، ایجاد مزاحمت نکردن برای دیگران و ... به کودکان آموزش داده می‌شود و در نهایت بچه‌ها به صورت نمادین به زیارت می‌پردازند و با کمک مربی صلوات خاصه امام رضا(ع) را با هم همخوانی می‌کنند.

کارگاه نماز و نیایش
دومین بخش غرفه مهدالرضا(ع) به کارگاه نماز و نیایش اختصاص دارد. نونهالان قرآنی در این بخش به کمک مربیان قرآن و با زبان شعر و قصه با چگونگی وضو گرفتن و خواندن نماز آشنا می‌شوند. در این بخش که محل مراجعه نونهالان دختر و پسر است برای گروه دختران چادر و جانماز و برای گروه پسران عبا و جانماز در نظر گرفته شده است. کودکان بعد از شرکت در این کارگاه و با استفاده از راهنمایی‌های مربی قرانی، به صورت نمادین وضو می‌گیرند و دو رکعت نماز زیارت می‌خوانند. در این بخش علاوه بر آموزش وضو و نماز برای کودکان مسابقه فرهنگی هم برگزار می‌شود و به کسانی که در این مسابقه برنده شوند و بتوانند پاسخ صحیح به سوالات مربی که طبق آموزش‌های ارائه شده، طرح می‌شود پاسخ صحیح بدهند جوایز متبرک و فرهنگی مانند کتاب، عطر و نمک متبرک اهدا می‌شود.

کارگاه حفظ آیات و احادیث
در غرفه بعدی که غرفه حفظ آیات و احادیث است، مربی آیه مربوط به احترام به والدین را می‌خواند و بچه‌ها آن را تکرار می‌کنند. «بالوالدین احسانا» یعنی به پدر و مادر خود نیکی کنید. کمی آن طرف تر بچه‌ها مشغول بازی با قطعات پازل هستند. پازل‌هایی که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند حدیثی از احادیث پیامبر(ص) در آن نمایان می‌شود. در این غرفه کودکان و نونهالان قرآنی چند آیه کوتاه قرآنی و همچنین چند حدیث کوتاه و مفهوم آن را با زبان شعر، قصه و بازی یاد می‌گیرند. در این بخش هم برنامه‌ای که بچه‌ها با اشتیاق آن را دنبال می‌کنند شرکت در مسابقه و دریافت جایزه است که پس از شرکت در مسابقه به آنها اهدا می‌شود و کودکان با دریافت این جوایز با لبی خندان غرفه حفظ آیات و احادیث را ترک می‌کنند.

کارگاه بازی و سرگرمی
گلستان کودک در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت در بخش بعدی با غرفه بازی و سرگرمی پذیرای کودکان و نونهالان قرآنی است. در این بخش هشت بازی قرانی به بچه‌ها آموزش داده می‌شود. بازی‌هایی که در اینجا به کودکان آموزش داده می‌شود، به صورت مشارکتی و گروهی است و هر کدام از این بازی‌ها یک پیام قرآنی برای بچه‌ها دارد. پیام‌هایی چون کمک به دیگران، احسان به والدین، پرهیز از غیبت و بدگویی از دیگران، پرهیز از تهمت و ... . از آنجا که بچه‌ها علاقه بسیاری به بازی دارند تعداد مراجعه کنندگان به این غرفه بیش از دیگر غرفه‌هاست و به نظر می‌رسد تاثیرگذاری آموزش‌های ارائه شده در این بخش در ذهن بچه‌ها نیز بیشتر باشد.

کارگاه کاردستی و قصه
بچه‌ها بعد از کارگاه بازی و سرگرمی وارد قسمت بعدی یعنی کارگاه کاردستی می‌شوند . آنها در این قسمت با کمک مربی و همچنین با استفاده از وسایلی که در اختیار آن¬ها قرار می‌گیرد، کاردستی‌هایی زیبا درست می‌کنند. نونهالان قرآنی در این کارگاه با استفاده از وسایل از قبل آماده شده شاخه‌های زیبای گل لاله درست می‌کنند و در پایان این شاخه‌های گل به عنوان یادگاری از نمایشگاه قرآن و از طرف مهدالرضا(ع) آستان قدس رضوی به آنها اهدا می‌شود. کارگاه بعدی گلستان کودک به نمایش عروسکی اختصاص دارد. در این بخش بچه‌ها با تماشای یک نمایش عروسکی که توسط مربیان مهدالرضا(ع) به اجرا در می‌آید با داستانی از داستان‌های زندگی امام رضا(ع) آشنا می‌شوند.

کارگاه نقاشی و رنگ آمیزی
کارگاه نقاشی و رنگ آمیزی آخرین بخش از گلستان کودک در نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت است. در این غرفه کودکان دریافت‌ها و آموزه‌های خود از این نمایشگاه بزرگ را بر روی کاغذ به تصویر می‌کشند. در این غرفه همچنین برگه‌های نقاشی شده با موضوع روزه ماه مبارک رمضان در اختیار کودکان گذاشته می‌شود و آن¬ها با استفاده مدادرنگی این نقاشی‌ها را رنگ آمیزی می‌کنند. کودکان بعد از اتمام نقاشی و یا رنگ آمیزی می‌توانند این برگه‌ها را همراه خود ببرند و یا اینکه آن را به نمایشگاه نقاشی کودکان که در این قسمت دایر شده است اهدا کنند تا در معرض دید بازدید کنندگان از نمایشگاه قرار بگیرد.

یک شب به یادماندنی
بچه‌ها در حالی گلستان کودک را ترک می‌کنند که هدایایی متبرک مانند عطر خوش بوی حرم، بادکنک‌های رنگی و یا تصاویری از حرم امام رضا(ع) به دست دارند. آنها این هدایا را با خود به منزل می‌برند تا یادگاری باشد از این شب زیبا که همراه والدین به نمایشگاه قرآن و عترت آمده‌اند و شاید خاطره این شب زیبا و به یادماندنی را هرگز فراموش نکنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.