.

مروری بر تازه‌های نشر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

تازه‌ترین آثار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی شد.

1397/3/21 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، «هم‌اندیشی پدیدآورندگان کتاب رضوی»، «درس‌هایی از نهج البلاغه»، «فضیلت زیارت رضوی»، «کتابنامه تاریخ و سیره معصومین»، «کتابنامه قرآن و علوم قرآنی»، «پیروزی آشکار»، «گزیده موضوعی مشکوه تفسیر ابوالفتوح رازی»، «چگونگی تدریس دروس خارج» و «امام منتظر» از جمله آثاری است که به تازگی از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر و روانه بازار نشر شده است.
«المعارف الرافعه فی شرح الزیاره الجامعه»، «فیض‌الحرمین فی شرح منظومه الثقلین»، «روض الجنان و روح الجنان» «عجائب البلدان» و سی و پنجمین جلد از کتاب «المعجم فی فقه لغة القرآن و سر بلاغته» نیز از دیگر آثار تازه منتشر شده‌ این مرکز به زبان عربی است.
«هم‌اندیشی پدیدآورندگان کتاب رضوی»، گزارشی از سه دوره برگزاری این هم‌اندیشی‌هاست که به همت گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تهیه و تدوین شده است. این اثر کوشیده با نگاهی به اولویت‌های پژوهشی حوزه فرهنگ و سیرۀ رضوی، رهنمودی برای مخاطبان فرهیخته خود باشد.
«درس‌هایی از نهج البلاغه محدثی»، که به قلم جواد محدثی نگاشته شده است به موضوع حدیث می‌پردازد. آنچه در این اثر می‌خوانید گلچینی است از بوستان معطّر سخنان حضرت علی (ع) با عناوین مختلف که پیش‌تر به صورت جداگانه منتشر شده‌اند و اینک برای پیشگیری از پراکندگی این سلسله درس‌ها، هر ده عنوان از مجموعه یادشده در قالب یک کتاب تقدیم خوانندگان عزیز می‌شود.
کتاب «فضیلت زیارت رضوی» نیز توسط مهدی خدامیان آرانی نوشته شده و احمد رضوانی آن را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است. این کتاب دربارۀ رجال احادیثی به تحقیق می‌پردازد که فضیلت زیارت امام رضا‌ (ع) را روایت کرده‌اند و به یادکرد ده حدیث صحیح از این احادیث، بسنده می‌کند. مؤلف در این کتاب، نخست روایات صحیحه را ارائه می‌دهد، پس از آن حال راویان آن‌ها را به شرح می‌کشد و سرانجام منابع نخستین‌شان را بررسی می‌کند، تا بدین‌سان اثبات کند این احادیث از منابعی ستانده شده‌اند که پیشینیانِ هم‌مذهب ما بر آن‌ها اعتماد داشته‌اند.
«پیروزی آشکار» نام دیگر اثری است که به همت مهدی عبادی و سید محمود مرویان حسینی نگاشته شده و به موضوع قرآن می‌پردازد. در بخشی از این کتاب آمده است: سوره‏ فتح كه در مدينه نازل شد، چهل و هشتمين سوره قرآن است و محور آن بر پیروزی آشکاری است که در پرتو واقعه حدیبیه، نصیب پیامبر(ص) و مومنان شد.
همانطور که از عنوان این نگاره بر می‌آید، اساس آن را دو بخش کلی؛ عوامل و آثار فتح مبین شکل داده و البته به تناسب هر بخش نیز گفتارهایی تنظیم شده و با نگاهی ساختاری بخش‌های فرعی آن را مرتبط با هم بحث خواهد کرد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پاسخ‌گویی به نیازهای فرهنگی جامعه یکی از سیاست‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی است
بازدید اساتید دانشگاه آمریکا از بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی
زمینه‌های همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس و انجمن‌های علمی حوزه بررسی می‌شود
انتشار ۱۷۶ اثر علمی- پژوهشی نیازسنجی شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
تشریح ویژه برنامه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ایام دهه کرامت
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.