.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:

مسجد مرکز پیوند دین با زندگی است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مسجد مرکز و پایگاه پیوند دین با زندگی است و کانون‌های فرهنگی مساجد عامل تحقق این هدف بزرگ هستند.

1397/3/21 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، جعفر مروارید در گردهمایی مدیران و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مشهد مقدس که یکشنبه 20 خردادماه در رواق شیخ حر عاملی حرم مطهر رضوی برگزار شد، ابراز کرد: یکی از بزرگترین ظلم‌هایی که در حق ایده‌های اسلامی صورت گرفته است، جلوگیری از نشان دادن وجهه‌های مهم و اجتماعی دین مبین اسلام است. متاسفانه اسلام را با نگاهی تحمیل گرایانه و به صورت سطحی و صرفا عبادات فردی نشان داده اند‌ و کارکردهای واقعی و حیات بخش اسلام را پنهان ساخته‌ا‌ند.
وی ابراز کرد: مروری کوتاه بر مبانی دینی، سیره پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) به خوبی جنبه‌های اجتماعی رویکردهای اسلامی را نشان می‌دهد. روشن است که نگاه تقلیدی به دین از شگردها و تلاش دشمنان اسلام و انقلاب برای ناکارآمد نشان دادن نظام‌های دینی است.
مروارید با بیان اینکه مسجد به عنوان یکی از ریشه‌دارترین نظام‌های اسلامی از زمان پیامبر مورد توجه و تاکید بوده است، اظهار کرد: مرور تاریخ اسلام نشان می‌دهد فعالیت‌های عبادی تنها یکی از جنبه‌های مهم کارکردی در مساجد است.
وی به دیدگاه متفکران غربی درباره مسجد اشاره و تصریح کرد: متفکران غربی درباره مسجد این گونه نوشته‌اند: «مهم‌ترین مرکز زندگی واقعی برای مسلمانان مسجد است. زیرا مسلمانان مسجد را مرکز اجتماع، عبادت، تعلیم و تربیت و گاهی مسکن خویش قرار می دهند و چنین نیست که مانند کلیساها فقط مرکز عبادت باشد».
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در روزگاری که شمار فعالیت‌های مدنی، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در فضای روشنفکران جامعه پررنگ است بد نیست تا به هزار و 400 سال پیش بازگردیم و ببینیم که چگونه مسجد در آن دوران یک ساختار غنی و روزآمد مدنی داشته است.
وی با بیان اینکه سبک زندگی هدف بنیادی همه ما در عرصه‌های مختلف است، بیان کرد: رهبر انقلاب در دیداری که در سال 95 با ائمه مساجد داشتند بر این نکته تاکید فرمودند: «حرکت به سوی تمدن اسلامی نباید به سوی وابستگی و تاثیرپذیری از غرب و آمریکا باشد».
مروارید با اشاره به اینکه سبک زندگی اسلامی ریشه در منابع و مفاهیم قرآنی دارد، افزود: بهترین فضا برای تبیین آموزه‌های قرآنی به عرصه‌های ملموس و عینی زندگی اسلامی مسجد است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد این وظیفه مهم را بر عهده دارند تا با فعالیت‌ها خویش آموزه‌های دینی را در عرصه‌های گوناگون زندگی و مبتنی بر نیاز جوانان در جامعه جاری و نهادینه کنند.
وی با بیان اینکه دشمن امروزه سبک زندگی جامعه ایرانی را هدف گرفته و تلاش می‌کند تا به شکل نرم با تغییر و دگرگون ساختن سبک زندگی آرمان‌ها و ارز‌ش‌های ما را از بین ببرد، ابراز کرد: مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن در سایه توسعه فعالیت‌های مساجد محقق خواهد شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.