.

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی:

شیوه‌نامه گرافیک انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تدوین می‌شود

معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از تدوین شیوه‌نامه گرافیک انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد.

1397/3/24 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام علی جلائیان اکبرنیا در نشست سیاست‌گذاری گرافیک بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی که با حضور معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی، مسئول اداره نشر، مدیر واحد گرافیک و جمعی از طراحان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، بر تدوین شیوه‌نامه گرافیک انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تاکید کرد.
وی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه جلوه‌های گرافیکی یک محصول پژوهشی در جذب مخاطب آن بسیار تأثیرگذار است، تصریح کرد: کار طراحان گرافیک در حقیقت زیباسازی و جذاب ساختن آثار پژوهشگران است، برای همین مراحل نهایی تولید هر اثر، اعم از صفحه‌آرایی و طراحی جلد و سرانجام چاپ، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
جلائیان اکبرنیا گفت: همان گونه که شاعران در شعر از آرایه‌های ادبی، استعاره و تشبیه بهره می‌برند و به کمک این عناصر، پیام خود را گویاتر و عمیق‌تر به مخاطب منتقل می‌کنند، هنرمند طراح نیز می‌تواند از این آرایه‌ها در کار خود بهره جوید. همچنین از دیدگاه روانشناسی نیز لازم است به رنگ‌ها، خطوط، اجزای هندسی و نقوش در هر طرح جلد دقت شود. زیرا رعایت اصول سواد بصری در جذب نگاه مخاطبان تأثیر به سزایی دارد.
وی افزود: انسجام بخش‌های مختلف هر طرح و همخوانی اجزای آن از دیگر نکات مهمی است که باید طراح به آن توجه داشته باشد. چرا که اگر این اجزا همخوانی و هماهنگی کافی نداشته باشند، سبب آشفتگی ذهن مخاطب و خستگی دید می‌شود و زمینه بی‌علاقگی به کتاب را فراهم می‌سازد.
حجت‌الاسلام جلائیان تأکید کرد: طرحی که نتواند موضوع را به مخاطب منتقل کند و فرد پس از تعقل در آنچه می‌بیند، محتوا را درک نکند، طرحی ضعیف است؛ از سوی دیگر طرحی که مستقیم به موضوع بپردازد و بی‌پرده از اجزا استفاده کند نیز حرفی برای مخاطب ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود پیشنهادهای صاحبان آثار را در طراحی جلد مفید برشمرد و اظهار کرد: از آنجا که صاحب اثر بر آنچه پژوهیده و نگاشته است اشراف دارد، پیشنهادها و نظراتش می‌تواند به پرورش ذهن طراح در ایده‌پردازی کمک شایانی کند.
معاون پژوهشی و برنامه‌ریزی بنیاد پژوهش‌‌های اسلامی آستان قدس رضوی در پایان گفت: امیدواریم به یاری خدا بتوانیم با تدوین شیوه‌نامه گرافیک انتشارات بنیاد و اجرایی کردن آن، وضعیت موجود را بهبود بخشیم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.