.

معاون تبليغات اسلامی آستان قدس رضوی:

الگوسازی فرهنگی در سطح جهان از اهداف معاونت تبليغات اسلامی حرم رضوی است

معاونت تبليغات اسلامي آستان قدس رضوي انجام همه فعاليت‏‌های فرهنگي - تبليغي و مراسم و برنامه‏‌هاي مرتبط با زائر در فضای اماكن متبركه حرم مطهر رضوی را بر عهده دارد و در همین راستا الگوی سازی فرهنگی در سطح جهان را یکی از اهداف مهم خود قرار داده است.

1397/3/31 پنجشنبه

 در آستانه سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی در سال 1360 فرصتی شد تا نگاهی به فعالیت‏‌های معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی داشته باشیم؛ معاونتی که پس از انقلاب اسلامی ایران به صورت گسترده فعالیت فرهنگی خود را آغاز کرد و در سال‏‌های اخیر با سعی و تلاش شبانه‌‏روزی سعی کرده تا با شیوه‏‌های متعدد و نوین، فرهنگ ناب اسلامی و رضوی را از قلب پایتخت معنوی ایران با زبان‏‌های مختلف در سطح جهان توسعه دهد.
مقام معظم رهبري در بند 4 حكم انتصاب توليت آستان قدس رضوی مي‌‏فرمايند: «آستان قدس رضوی ظرفيت فرهنگي عظيمي است كه مي‏‌تواند در فضای عمومي كشور و جهان اسلام اثرگذاری كند، شايسته است با كمك خبرگان فرهنگي، بيشترين بهره از اين ظرفيت كم‌‏نظير در ترويج معارف قرآني و مكتب اهل‏بيت(ع) گرفته شود».

حجت الاسلام سیدجلال حسینی؛ معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی درباره عملیاتی کردن حکم رهبر انقلاب می‌گوید: در اولین روزهای این حکم با حضور افراد نخبه و مجرب برای اجرايي شدن اين منشور، عوامل حياتي موفقيت تدوين شد كه برخی از آن‌ها شامل نيازسنجي مستمر زائران و مجاوران و برنامه‌‏ريزی مبتنی بر نياز، ارتقای معرفت ديني- فرهنگي زائران، ترويج فرهنگ رضوی، توسعه فرهنگ زيارت، ترويج ارزش‌‏ها و آرمان‏های انقلاب اسلامي، توليد محتوای فكری و نظري در خصوص معارف قرآنی و سنت نبوي و اهل بيت(ع) و جلب مشاركت‌‏های عمومی در فعاليت‌‏های فرهنگی می‏‌شود.
وی در ادامه ابراز کرد: بر اساس همین عوامل در چهار مديريت پژوهش و برنامه‌‏ريزی، تبليغات اسلامي، مديريت زائران غير ايرانی و مديريت فرهنگي با تشكيل هيئت‏‌های انديشه‌‏ورز و گروه‏‌هاي علمي برای دريافت نظرات خبرگان فرهنگي اقداماتی صورت گرفت كه اکنون به طراحي نظام محتوا تا ارزيابی برنامه‏‌های فرهنگی مي‏‌پردازند.

ارائه الگو به فعالان فرهنگی
حسینی ارائه الگوی مناسب برای فعالان فرهنگی در سطح جهان اسلام را یکی از سیاست‏های معاونت تبلیغات اسلامی حرم رضوی عنوان و تصریح کرد: اکنون در نظام جامع تبليغي حرم امام رضا(ع) 3300 مبلغ در 50 عنوان و قالب تبليغي با حرم مطهر رضوی ارتباط دارند كه از مهم‏ترين اين عناوين و محورهاي تبليغي مي‌‏توان به برگزاري نمازهاي جماعت، سخنراني، حلقه‌‏هاي معرفت و نشست‌‏هاي پرسش و پاسخ، محافل قرآني، توليد كتاب و ايجاد كانال‌‏های تبليغي در فضاي مجازی اشاره کرد که برخی از این برنامه‌‏ها از ابتکارهای آستان قدس رضوی است و الگویی بی‏بدیل برای همه فعالان فرهنگی شده است.

نماز جماعت؛ مهمترین برنامه فرهنگی حرم رضوی
وی اقامه نماز جماعت را مهمترین برنامه فرهنگی-تبلیغی حرم رضوی اعلام و اظهار کرد: مهم‏ترين هدف و نيت زائران از ورود به حرم مطهر، توفيق زيارت امام رضا(ع) است، اما بررسي‏ها نشان مي‏دهد كه عمده زائران ورود خود را به حرم مطهر به گونه‎اي برنامه‎ريزي مي‎كنند كه توفيق اقامه نماز جماعت در حرم مطهر را نيز داشته باشند. از اين رو ويژه برنامه عبادي نماز جماعت پس از فرايند زيارت مهم‎ترين برنامه تبليغي حرم مطهر است.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: هر روز ويژه برنامه‎هايي قبل و بعد از نماز در سه نوبت صبح، ظهر و شب برگزار مي‎شود. هر چند اين برنامه‎ها در صحن‎ها و رواق‎هاي مختلف برگزار مي‎شود، اما مهم‎ترين مكان تبليغي كه به عنوان مكان كليدي در تبليغ به حساب مي‎آيد رواق امام خميني(ره) است.
وی گفت: برنامه‎هاي روزانه قبل از نماز، شامل بيان احكام، سخنراني، قرائت قرآن و اذان به افق شرعي است و پس از اقامه نماز جماعت، قرائت زيارت امين الله و سخنراني برنامه‎ريزي مي‎شود تا مخاطباني كه حضور خود را براي هر كدام از زمان‎هاي مذكور پيش‎بيني كرده‎اند بتوانند در طول روز از 6 فرصت و زمان متنوع برای استفاده از معارف ديني و رضوي بهرمند شوند.
 

خدمات تخصصی برای مخاطبان خاص
وی در ادامه درباره ارائه خدمات تخصصي فرهنگی-تبلیغی براي مخاطبان خاص اظهار کرد: در ميان عموم افراد برخي از زائران مطالبه خدمات مشخصي را دارند به عنوان مثال علاقه‎مندان به جلسات پرسش و پاسخ به مدرسه پريزاد يا براي دريافت پاسخ سوالات به دفاتر پاسخگويي در صحن‎ها مراجعه مي‎كنند. قرآن دوستان برای بهره‎گيري از جلسات قرآني، كلاس‎هاي آموزشي و محافل انس با قرآن به دارالقرآن و مسجد گوهرشاد مي‎روند. خدمات ويژه مشاوره خانواده و اوقات فراغت كودکان در ايوان غربي صحن جامع رضوی پيش‎بيني شده است. پايگاه شهداي مدافع حرم در باغ رضوان و پايگاه شهيد هاشمي نژاد در صحن جامع رضوي عهده‎دار آموزش آداب زيارت هستند. گروه‎هاي زيارتي نیز مي‎توانند به رواق دارالهدايه واقع در صحن جمهوری اسلامی مراجعه كنند.
حسینی افزود: همچنین بانواني كه علاقه‎مندند خدمات متنوع تبليغي را با حضور مبلغان بانو دريافت كنند مي‎توانند به رواق حضرت زهرا(س) مشرف شوند. اين رواق ويژه خواهران زائر به ارائه خدمت مي‎پردازد. علاقه‎مندان به هنر نیز مي‎توانند هر روز بعد از نماز مغرب و عشاء در صحن آزادي - رواق دارالحكمه - در برنامه شب شعر «رسم دعبل» از شاعران آييني و ستايش‎گران اهل بيت(ع) بهرمند شوند.

تبليغ برای زائران غير ايرانی به زبان‌های مختلف
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در ادامه به اجرای برنامه فرهنگی ویژه زائران غیر ایرانی اشاره کرد و گفت: برنامه‎هاي ویژه زائران غير ايراني در رواق‎هاي مختلف پيش‎بيني شده است. گروه‎هاي زيارتي مختلف و گردشگران خارجي مسلمان و غير مسلمان با مراجعه به رواق دارالرحمه در صحن جمهوري اسلامي از خدمات متنوع به همراه بهره‎گيري از مترجم استفاده مي‎كنند. زائران عرب زبان از مراسم تبليغي به زبان عربي در رواق دارالمرحمه، رواق غدير و صحن غدير بهرمند هستند و زائران اردو زبان نيز از خدمات تبليغي به زبان اردو در رواق كوثر واقع در صحن كوثر استفاده مي‎كنند.
وی تاکید کرد: زائران غیرایرانی مي‎توانند در بيش از 10 پيام‎رسان مختلف پيام‎هاي تبليغي و مراسم حرم مطهر را به زبان‌هاي عربي، انگليسي، اردو، آذري، فرانسه، آلماني و روسي و ... دنبال کنند.

كتاب؛ سوغات فرهنگی زائر
حسینی در ادامه درباره تولیدات فرهنگی معاونت تبلیغات اسلامی گفت: در طول سال 180 عنوان كتاب به بيش از 10 زبان در معاونت تبليغات اسلامي آستان قدس رضوی منتشر مي‎شود كه با شمارگان بيش از 2 میليون نسخه به صورت رايگان و در قالب مسابقات كتابخواني بين زائران توزيع مي‎شود. علاقه‎مندان مي‎توانند با مراجعه به دفاتر راهنماي زائر واقع در صحن‎هاي مختلف از آخرين توليدات بهرمند شوند. براي كودكان مجله كبوترانه پيش‎بيني شده است و مخاطبان مستمر برنامه‎ها مي‎توانند فرم عضويت مجله نورالهدي را تكميل نمايند تا ارتباط مستمري بين زائر و حرم مطهر از اين طريق برقرار شود.
وی افزود: همچنين باتوجه به علاقه برخي از زائران به بهره‌گيري از منابع ديجيتال، فايل متني اين كتب در كانال‎ها و پيام رسان‎هاي مختلف نيز بارگذاري مي‎شود. علاقه‎مندان به مطالعه همچنين از سال جاري مي‎توانند علاوه بر قرآن كريم از نهج‎البلاغه و صحيفه سجاديه نيز در قفسه‎هاي كتاب حرم مطهر بهرمند شوند و كتاب‎هاي مفيد ديگر مانند سيره شهدا نيز در طرح تجهيز قفسه كتاب حرم مطهر در اختيار زائران قرار گرفته است.

رسانه‌های نوين در خدمت تبليغ دينی
حسینی خاطرنشان کرد: مجموعه اين برنامه‎هاي فرهنگي از طريق 140 تابلوي تبليغات محيطي نصب شده و از طريق تيزرهاي تبليغي در 12 نمایشگر پهن‎پيكر كه در صحن‎هاي مختلف قرار دارند، به زائران اطلاع‎رساني مي‎شود. تعداد اين نمایشگرها در مناسبت‎هاي خاص كه حضور حداكثري زائران، زينت بخش حرم مطهر است افزايش مي‎يابد به گونه‎اي كه در برنامه تحويل سال و سخنراني نوروزي مقام معظم رهبري از 74 نمایشگر پهن‎پيكر براي پوشش تصويري برنامه‎ها استفاده شد.
وی اظهار کرد: شبكه‎هاي مختلف سيما نيز به صورت مستمر به انعكاس برنامه‎هاي تبليغي حرم مطهر اهتمام دارند كه از فعال‎ترين اين شبكه‎ها مي‎توان به شبكه قرآن و معارف، شبكه 1 و 3 ، افق و الكوثر اشاره کرد. به طور مثال در برنامه‎هاي ماه مبارك رمضان سال جاري شبكه‎هاي افق، قرآن و يك با همكاري شبكه خراسان رضوي مجموعا بيش از 5000 دقيقه ترتيل قرآن كريم را از حرم مطهر رضوي به صورت زنده پخش کردند، علاوه بر اين شبكه هاي راديويي و تلويزيوني ديگري نيز از اقصي نقاط جهان به صورت زنده و ضبطي برنامه‎هاي حرم مطهر را براي مشتاقاني كه توفيق حضور نداشتند انعكاس مي‎دهند. معاونت ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوي نيز با راه اندازي شبكه ماهواره‎اي الامام الرضا(ع) به انعكاس برنامه‎هاي تبليغي به زبان عربي اقدام نموده است.

نقش مردم در اجرای برنامه فرهنگی حرم امام رضا(ع)
حسینی درباره نقش مردم در اجرای برنامه فرهنگی حرم امام رضا(ع) گفت: اين فعاليت‎ها با اخلاص و مشاركت مردمي سامان مي‎يابد كه مهم‎ترين مظهر آن همكاري بيش از 30 هزار خادم و خدمتيار فرهنگي است كه از اين ميزان حدود 6000 نفر مستقيما در برگزاري برنامه‎هاي تبليغي در شيفت‎ها و روزهاي مختلف ارائه خدمت مي‎دهند. همچنين به منظور تضمين كيفيت خدمات فرهنگی، اين فعاليت‎ها مستمرا از طريق ارزيابي خبرگان و نظرسنجي مردمي مورد بررسي و بازبيني قرار مي‎گيرد.
معاون تبلیغات اسلامی حرم امام رضا(ع) تصریح کرد: در سال 96 صد برنامه از مردم نظرسنجي شد. به اين ترتيب به صورت ميانگين هر سه روز يك بار برنامه‎ها مورد نظرسنجي قرار گرفته است تا آخرين ديدگاه‎ها و پيشنهادات و انتقادات مردمي در اختيار برنامه‎ريزان قرارگيرد و متناسب با نياز و سليقه زائران، تغييرات لازم به منظور حفظ يا ارتقاي كيفيت برنامه ها لحاظ شود.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.