.

گفت‌وگوی آستان نیوز با قاری جوان حرم رضوی:

تلاوت در حرم رضوی بزرگترین افتخار زندگی‌ام است

مختار دهقان یکی از قاریان آستان مقدس حضرت رضا(ع) است که با صوت زیبا و دلنشین خود کلام وحی را در حرم مطهر رضوی قرائت می‌کند. وی تلاوت در حرم مطهر امام مهربانی ها را بزرگترین افتخارات زندگی‌اش می‌داند.

1397/4/2 شنبه

آستان نیوز با این قاری جوان گفت‌وگویی انجام داده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

چگونه با قرآن مانوس و به آن علاقه‌مند شدید؟
روخوانی، روانخوانی و تجدید مقدماتی قرآن کریم را از سنین کودکی نزد پدر و مادرم که هر دوی آن‌ها از اساتید قرآن بودند، فرا گرفتم و بعد از آن به توصیه مادرم با همراهی برادرم در جلسات قرآن شرکت کرده و از محضر اساتید مختلفی همچون دوستی، شفیعی مومن، رجبی، مجتهد زاده و مجتبی سادات فاطمی کسب فیض کردم.

قرآن را به چه سبکی تلاوت می کنید؟
در ابتدای یادگیری قرآن از سبک استاد عبدالباسط تقلید می‌کردم و به مرور سبک‌های تلاوت استاد منشاوی، مصطفی اسماعیل، شحات انور، کامی یوسف و محمد عمران را فرا گرفتم. تلاوت‌های استاد عمران و مصطفی اسماعیل را خیلی دوست دارم و بیشتر قرائت‌هایم به این دو سبک است.

تاکنون چه مقام هایی در مسابقات قرآنی کسب کردید؟
در دوران کودکی و نوجوانی مقام اول مسابقات دانش آموزی استان و نفر دوم مسابقات شکوفه ها در استان را کسب کردم. همچنین نفر اول مسابقات دانشکده های فنی و مهندسی سراسر کشور در سال 88، نفر اول مسابقات کل ارتش در سال 90، نفر اول مسابقات اوقاف خراسان رضوی در سال 93، سفیر قرآنی ایران در مراسم حج در سال 94، نفر اول مسابقات فرهنگیان سراسر کشور در سال 96 را در کارنامه دارم. امسال نیز برای اولین بار به عنوان نماینده ایران در مسابقات بین المللی قرآن مالزی شرکت کردم و موفق شدم مقام دوم را کسب کنم.

به نظر شما کدام یک از قاریان ایرانی دارای سبک هستند؟
به نظر من استاد حمید شاکرنژاد به سطح بالایی از تلاوت رسیده اند و می‌توان گفت یکی از قاریان صاحب سبک ایرانی است.

برنامه‌های قرآنی حرم مطهر رضوی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
وجود مضجع منور امام علی بن موسی الرضا(ع) فرصت و نعمت بزرگی است که نصیب و روزی ما مشهدی‌ها شده است. وجود بابرکت امام رضا(ع) مهم ترین عامل پیشرفت قاریان مشهدی شده است. الحمدالله فعالیت های ارزنده‌ای در حوزه قرآن در این آستان مقدس اجرا می‌شود که در ماه مبارک رمضان این برنامه‌ها به اوج خود می‌رسد. خوشبختانه برنامه‌های قرآنی حرم مطهر رضوی مورد استقبال علاقه مندان و قرآن دوستان قرار گرفته است که جای تقدیر و تشکر دارد.

به نظر شما تاثرگذاری تلاوت و قرائت قرآن در محافل قرآنی بیشتر است یا در کارهای پژوهشی که این روزها در زمینه قرآن انجام می‌شود؟
تلاوت قرآن و انجام کارهای پژوهشی هر دو لازم و مکمل همدیگرند. تلاوت زیبا موجب جذب جوانان به سمت یادگیری قرآن می شوند. اول باید افراد جذب قرآن شوند تا بتوانند در ادامه با انجام فعالیت های پژوهشی مفاهیم، اعجاز و ... قرآن فرا بگیرد.

قوی‌ترین اقدامات فرهنگی که در سال‌های اخیر در زمینه‌ قرآنی انجام شده، از نظر شما چه بوده است؟
به واسطه اینکه چند سالی است توفیق دارم به عنوان معلم قرآن در آموزش و پرورش فعالیت کنم می‌توانم بگوییم خوشبختانه سال‌های اخیر فعالیت‌های قرآنی خوبی برای آشنایی کودکان و نوجوانان با قرآن کریم انجام شده که در خور تقدیر و ستایش است. این فعالیت‌ها باید با قدرت ادامه پیدا کند. این کار وظیفه سازمان و نهاد خاصی نیست، بلکه همه باید دست در دست هم دهند تا قرآن بیش از بیش بین مردم به ویژه کودکان ما فراگیر شود.

تهیه و تنظیم: فاطمه باقری
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.