.

سیر و سیاحتی در کتابخانه وزیری یزد

گلستانی از نفایس در دل کویر

كتابخانه وزيری يزد یکی از بزرگترين و مهم‌ترين كتابخانه‌های ايران است که در ضلع شمالی مسجد جامع کبیر یزد و در بافت سنتی این شهر قرار دارد. این کتابخانه سال 1334 شمسی با مجموعه کتاب‌های شخصی حاج سید محمدعلی وزیری در دهلیز شمالی مسجد جامع کبیر یزد با ۱۶۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی جهت استفاده طلاب علوم دینی راه‌اندازی شد.

1397/4/2 شنبه

سید محمدعلی وزیری از دوران جوانی به جمع‌آوری و مطالعه کتاب علاقه‌مند بود و تا سال 1334 توانسته بود حدود یک‌هزار و 100 جلد کتاب خطی و چاپی را جمع‌آوری کند. یکی از انگیزه‌های مرحوم وزیری برای خرید کتاب‌های خطی این بود که یهودیان هم‌عصر وی، کتاب‌های خطی و نفیس را خریداری و از کشور خارج می‌کردند.
وی معتقد بود: «همان‌گونه که احتکار رزق مردم حرام است، احتکار کتاب که رزق روح مردم محسوب می‌شود نیز حرام است.» به همین دلیل با گنجینه کتاب‌های شخصی کتابخانه‌اش به فکر تأسیس کتابخانه عمومی برای استفاده شهروندان افتاد.
وزیری پس از تأسیس کتابخانه، کارت‌هایی را در قطع رقعی چاپ کرد و در آن از شهروندان، دانشمندان، استادان، مولفان و علمای سراسر کشور برای تکمیل کتاب‌های کتابخانه تقاضای همکاری کرد. پس از این فراخوان عمومی، با دریافت کتاب‌های متعدد از طرف گروه‌های مختلف مردمی، تعداد کتاب‌ها به 133 هزار جلد رسید. وی در تاریخ 12 تیر سال 1348 کتابخانه وزیری یزد با 21 هزارو 267 نسخه کتاب شامل سه هزار و 300 نسخه خطی وقف آستان قدس رضوی کرد.
کتابخانه وزیری با عنایت ویژه تولیت عظمای آستان قدس رضوی به توسعه فضای کتابخانه‌ای و ارتقاء فرهنگ کتاب و کتابخوانی، بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی رشد چشمگیری داشته است که از آن جمله می‌توان به افزایش زیربنایی کتابخانه از ۹۰۰ متر مربع قبل از انقلاب و افتتاح کتابخانه‌ای مجهز با زیربنایی حدود ۶۳۰۰ متر مربع در سه طبقه در سال ۱۳۸8 اشاره کرد.