.

سرپرست تیم‌های ملی کشتی‌ سنتی در گفت‌وگو آستان نیوز تاکید کرد؛

سرزمین خورشید هشتم؛ مهد پهلوانان نام‌دار

ایران اسلامی از دیرباز مهد پهلوانان و قهرمانان ورزشی رشته‌های مختلف به ویژه کشتی بوده است. مجموعه آستان قدس رضوی نیز نگاه خاصی به حفظ ورزش‌های سنتی و ترویج فرهنگ و مرام پهلوانی داشته است؛ از ایجاد سالن ورزش‌های باستانی توسط مؤسسه تربیت بدنی گرفته تا نگهداری از مدال‌های اهدایی پهلوانان نامدار در موزه آستان قدس رضوی.

1397/4/9 شنبه

تعداد کارکنان ورزشکار این مجموعه نیز کم نیستند. قهرمانانی که در کنار ورزش، مشغول خدمت و تلاش در بخش‌های گوناگون این مجموعه منتسب به بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) هستند. به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، پای سخن محمد علی صحرایی یکی از پرسنل قدیمی شرکت داروسازی ثامن می‌نشینیم. او به عنوان عضو تیم ملی کشتی پهلوانی تا چندی پیش بر روی تشک می‌رفت و در رقابت‌های مختلف شرکت می‌کرد و اکنون به عنوان یک پیشکسوت، تیم‌های ملی کشتی سنتی کشور را سرپرستی می‌کند.

سالن کشتی‌ مجموعه ورزشی تختی مشهد به نام شادروان «محمد علی صحرایی» نام‌گذاری شده است. ابتدا از این تشابه اسمی بگویید.
محمد علی صحرایی پدرم بود که قبل از تولد من در یک تصادف رانندگی در سال 1349 جان خود را از دست داد. او از قهرمانان نامدار تیم ملی کشتی کشور و هم‌دوره‌ای جهان پهلوان تختی بود. به منظور حفظ یاد و خاطره پدر، نام من را هم محمد علی گذاشتند. بزرگترین سالن کشتی خراسان رضوی هم در مجموعه ورزشی تختی به نام پدرم مزین شده است.

پس ورزش پهلوانی ریشه در خون و خانواده شما دارد؟
بله. چون در یک خانواده کشتی‌گیر متولد شدم، از کودکی علاقه خاصی به این رشته ورزشی داشتم، به طوری که در سال 1371، در سن 21 سالگی در تبریز نخستین مسابقه کشوری کشتی پهلوانی را تجربه کردم و توانستم مقام سوم را کسب کنم. نزدیک به هفت دوره در وزن 90 کیلوگرم فعالیت کردم. در آخرین سال‌های حضورم نیز در سنگین وزن کشتی می‌گرفتم، چنانکه کسب مقام سوم در سنگین وزن(+100 کیلوگرم) در مسابقات پیشکسوتان کشور در سال 1385 آخرین مقامم بود. از سال 1385 تا 1396 نیز در کسوت مربی‌ تیم کشتی پهلوانی به کشورم خدمت کردم. در حال حاضر نیز سرپرست تیم¬های ملی کشتی‌ سنتی ایران هستم. عشق خاصی به این رشته ورزشی دارم و اگر به گذشته هم برگردم، دوباره همین رشته را انتخاب می‌کنم.

به عنوان مربی و سرپرست تیم، شاهد چه موفقیت‌های در رشته کشتی پهلوانی کشور بودید؟
تیم ملی کشتی پهلوانی ایران در نخستین دوره رقابت‌های جهانی این رشته در کشور بلاروس در سال 2016 میلادی توانست مقام نخست را کسب کرد. در این دوره سمت مربی‌گری تیم را برعهده داشتم. در سال 1395 که افتخار سرمربی‌گری تیم کشتی پهلوانی خراسان رضوی را بر عهده داشتم، این تیم توانست در رقابت‌های بین‌المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی، مقام اول را از آن خود کند. تیم این مقام را در حالی توانست کسب کند که تیم ملی الف و ب کشور و بیش از ده تیم خارجی در رقابت‌ها حضور داشتند و درخشش یک تیم استانی در مسابقات بین‌المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی در کشور بی‌سابقه بود. همچنین زمانی که به عنوان سرپرست تیم‌ ملی کشتی‌های سنتی کشور در رقابت‌های داخل سالن آسیا(ایندور گیم) در سال 2017 میلادی در ترکمنستان حضور داشتم، شاهد مدال‌آوری کشتی‌گیران رشته‌های کشتی پهلوانی و کشتی‌های سنتی در این رقابت‌‌ها بودم.

وقتی اعضای تیم ملی کشتی‌ سنتی ایران در میادین بین‌المللی صاحب مقام و مدال می‌شوند، به عنوان یک مربی یا سرپرست چه احساسی دارید؟
احساسی که در آن لحظه دارم، وصف‌نشدنی است و در دایره واژگان نمی‌گنجد. حس افتخار وجودم را فرا می‌گیرد.

کشتی پهلوانی چه جایگاهی در خراسان رضوی دارد؟
ریشه کشتی پهلوانی به گذشته و دوره پهلوانانی مانند شورورزی، سخدری و وفادار برمی‌گردد که دارای بازوبند پهلوانی در کشور بودند. حمید قشنگ، عبدالرضا کارگر و امیر رشید لمیر هم از جمله پهلوانان عصر حاضر کشورمان هستند. استان خراسان به ویژه شهر مشهد جایگاه خاصی در رشته کشتی پهلوانی ایران دارد و هر ساله، از این خطه پهلوانانی در میادین ملی حضور داشتند. البته نباید فراموش کرد که ملت ایران نگاه خاصی به کشتی پهلوانی دارند، زیرا قهرمانان و پهلوانان این رشته، حضرت علی(ع)؛ والاترین پهلوان عالم را الگوی خود قرار می‌دهند. همچنین در پشت این ورزش نام پهلوانانی مانند پوریای ولی و غلامرضا تختی به چشم می‌خورد.

از نقطه نظر شما به عنوان یک پیشکسوت کشتی پهلوانی مشخصه‌های یک پهلوان واقعی در جامعه امروز چیست؟
حضور در رشته ورزشی کشتی پهلوانی به معنای پهلوان بودن فرد نیست. پهلوان واقعی فردی است که تمام ویژگی‌های یک پهلوان مانند تواضع، فروتنی، مردم‌داری و منش پهلوانی را داشته باشد.

از فعالیت خود در شرکت داروسازی ثامن هم بگویید.
27 سال سابقه خدمت در شرکت داروسازی ثامن وابسته به مجموعه آستان قدس رضوی را دارم.

حضور در میادین ورزشی به ویژه رشته کشتی پهلوانی چه اثری بر روی زندگی کاری‌تان گذاشته است؟
تأثیر فراوانی داشته است. وقتی در رشته‌ای فعالیت می‌کنی که نام پهلوانی با آن گره خورده است، باید رفتار و گفتارت هم طور دیگری باشد، زیرا از تو انتظار دیگری دارند. گاهی باید حتی از حق خودت هم بگذری و گذشت را سرلوح کارهایت قرار دهی. در واقع باید منش و ظرفیت نام بزرگ پهلوان را داشته باشی.

از آنجایی که اهل مشهد هستید و در مجموعه¬ای منتسب به بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) خدمت می‌کنید، بی‌شک رابطه خاصی با این امام بزرگوار دارید. چقدر این ارتباط درونی در موفقیت‌های‌تان نقش داشته است؟
همیشه، چه زمانی که خودم کشتی می‌گرفتم و روی تشک می‌رفتم و چه حالا که سرپرست تیم هستم، به آقا علی بن موسی الرضا(ع) متوسل شده و می‌شوم. خواسته‌هایم را از ایشان می‌خواهم و به لطف خدا، این امام بزرگوار هم همیشه به من نظر داشتند و عنایت خودشان را شامل حالم کردند.

مجموعه‌ای از مدال‌های اهدایی کشتی‌گیران کشور به ویژه مدال‌ها و بازوبند پهلوانی غلامرضا تختی در گنجینه مدال موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار دارد، نظرتان درباره اهدای این مدال‌ها به حرم مطهر رضوی چیست؟
قهرمانان ورزشی کشور به دلیل ارادت خاصی که به آقا علی بن موسی الرضا(ع) دارند، مدال‌های خود را به این مجموعه اهدا می‌کنند. آنان با این عمل نیکو، خود را به این آستان ملکوتی پیوند می‌زنند.

کلام پایانی...
امیدوارم مسئولان و مدیران کشور همان‌طور که به بعضی رشته‌های ورزشی توجه خاصی دارند، به رشته‌هایی مانند کشتی هم نگاه کنند و با حمایت از ورزشکاران و قهرمانان تیم‌های ملی، زمینه‌ شکوفایی و درخشش بیشتر آنان را در میادین بین‌المللی فراهم کنند.

تهیه و تنظیم: آرزو مستأجر حقیقی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
آستان قدس رضوی مرکز ترویج مرام پهلوانی است
نخستین هم اندیشی اخلاق و مرام پهلوانی در ورزش کشور برگزار می‌شود
نمایشگاه کتاب «آیین پهلوانی» در کتابخانه امام رضا(ع) بیرجند برپا شد
آیین گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش باستانی برگزار شد
آیین نکوداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.