.

توسط اعضاء کلینیک ROP بیمارستان رضوی صورت گرفت؛

کسب مجوز علمی بهره‌برداری از دستگاه تصویربرداری شبکیه چشم نوزادان

مجوز علمی بهره‌برداری از دستگاه تصویربرداری شبکیه چشم نوزادان توسط اعضاء کلینیک ROP (اختلالات شبکیه نوزادان نارس) بیمارستان رضوی کسب شد.

1397/4/20 چهارشنبه

به گزارش آستان‌نیوز، رتینوپاتی یا اختلالات شبکیه‌ای چشم در نوزادان نارس، بیماری خاصی است که طی آن به دلیل نارس بودن نوزادان، رگ‌های خونی غیرطبیعی در شبکیه چشم تشکیل می‌شود؛ این رگ‌های خونی غیرعادی، بسیار مستعد پاره شدن و خونریزی هستند و این موضوع موجب زخم‌شدگی شبکیه شده و هنگام اصلاح این اختلال و بازیابی رگ‌ها، موجب کشیده شدن شبکیه و جدا شدن آن از پشت چشم می‌شود.
بر اساس تحقیقات علمی، چهار درصد از نوزادان نارس در کشور دچار عارضه شبکیه‌ای هستند که منجر به نابینایی آن‌ها می‌شود؛ نوزادانی که با مشکل رتینوپاتی زودرس به دنیا می‌آیند، در آینده بیش از دیگران در معرض ابتلا به مشکلات چشمی مانند جدا شدن شبکیه، نزدیک‌بینی، انحراف چشم، تنبلی چشم و آب سیاه و در نهایت، نابینایی هستند که در اغلب موارد، با انجام غربالگری امکان کنترل این بیماری وجود دارد.
غربالگری برای تشخیص و پیشگیری از نابینایی نوزادان نارس دچار این اختلال توسط دستگاه تصویربرداری Retcam3 امکان‌پذیر است و اکنون مرکز ROP بیمارستان فوق تخصصی رضوی مجهز به این دستگاه و با آموزش‌های دریافت شده توسط اعضاء این بخش، دارای مجوز علمی بهره‌برداری از این دستگاه هستند.
بر اساس این گزارش، کودکانی که پیش از هفته سی ام بارداری با وزن کمتر از 5/1 کیلوگرم به دنیا می‌آیند در معرض ابتلا به رتینوپاتی قرار دارند و باید مورد معاینه چشم‌پزشک متخصص قرار بگیرند چراکه برای شناسایی دقیق، نخستین آزمون تشخیصی باید 4 تا 9 هفته پس از تولد صورت بگیرد. در همین راستا، والدین، پزشکان فوق تخصص و پرستاران بخش‌های NICU نسبت به غربالگری در این بازه زمانی که به زمان طلایی شناخته می‌شود، حساس بوده و نسبت به انجام آن اقدام می‌کنند.
لازم به ذکر است، مرکز اصلاح عیوب انکساری چشم بیمارستان رضوی که اسفندماه سال گذشته مصادف با ولادت حضرت زهرا(س) افتتاح شد، به گفته متخصصان امر از لحاظ تجهیزات با مرکز مشابه در بیمارستان فارابی تهران که به عنوان قطب چشم‌پزشکی کشور شناخته می‌شود، برابری می‌کند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
بهبود 40 درصدی بیماران دچار نارسایی ریوی با استفاده از ECMO
کنگره بین‌المللی «کاسپین» در بیمارستان رضوی برگزار می‌شود
بیمارستان رضوی ظرفیت مناسبی برای ارائه خدمات پروتون‌تراپی دارد
 گزیده‌ای از برنامه‌های آینده بیمارستان رضوی در حوزه درمان تشریح شد
سالن همایش‌‌های بیمارستان رضوی به نام «پرستار شهید فلسطینی» مزین شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.