.

در گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران مطرح شد؛

توسعه سیستم‌های نوین آبیاری لزوم مدیریت بهینه منابع آبی

در حالی که خشکسالی از اواخر دهه 70 در خراسان رضوی آغاز شده است، با این حال این استان یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور به شمار می‌رود.

1397/4/29 جمعه

با تغییر الگوهای کشت محصولات و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری، امکان استفاده بیش از پیش از ظرفیت‌های کشاورزی استان فراهم شده است؛ اما اجرای این سیستم‌ها همواره هزینه‌بر بوده و نیازمند کمک‌های ب دولتی در بخش کشاورزی است. سازمان کشاورزی و موقوفات چناران آستان قدس رضوی با در نظر گرفتن اهمیت بحران آب و لزوم مدیریت منابع آبی و از طرفی کاهش نزولات جوی و خشکسالی در نظر دارد طی سال جاری چندین پروژه اجرای سیستم‌های نوین آبیاری را اجرا کند. در گفت و گو با مهندس غلامرضا باقرزاده؛ مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران به اقدامات انجام شده و همچنین برنامه‌های سال جاری این موسسه در حوزه بحران آب پرداخته‌ایم.

از ابتدای امسال طرح 40 هکتار سیستم آبیاری تحت فشار راه اندازی شده، این طرح در کدام مزرعه و با چه نوع سیستم آبیاری اجرا شده است؟
در راستای اجرای پروژهای تحول به منظور ارتقای بهره‌وری موسسه، طرح تجهیز قطعه 40 هکتاری چاه 3 مزرعه قره تپه و اتصال آن به سیستم پمپاژ و فیلتراسیون چاه 4 این مزرعه به بهره‌برداری رسید. در این طرح، 40 هکتار مذکور به سیستم آبیاری تحت فشار به روش قطره‌ای مجهز شده است.

این سیستم آبیاری برای چه محصولاتی اجرا شده است؟
این سیستم آبیاری قابلیت استفاده برای تمامی محصولات بهاره و پاییزه را دارد و در حال حاضر برای کشت چغندر قند مورد استفاده قرار گرفته است.

مزایا و ویژگی‌های این سیستم آبیاری چیست؟
با توجه به روند کاهشی منابع آبی به ویژه دبی خروجی چاه‌های در اختیار در سطح مزارع، یکی از راه‌های مقابله با این تهدید، استفاده از روش‌های آبیاری تحت فشار است. روش آبیاری تحت فشار قطره‌ای(نوار تیپ)، به دلیل برخورداری از راندمان حدود 90 درصد مصرف آب، از جمله روش‌های بسیار کارآمد در تولید محصولات زراعی به شمار می‌رود که علاوه بر بالا بودن راندمان مصرف آب، دارای راندمان مصرف کود و مواد غذایی بسیار بالایی نیز است که باعث افزایش عملکرد و تولید در واحد سطح و همچنین حفظ سطح کشت حداکثری حسب نیاز آبی محصول می‌شود. در این روش به خاطر آبیاری محصول فقط در حیطه مورد نیاز گیاه، علف‌های هرز نیز کمتر رشد کرده و در نتیجه مبارزه با علف‌های هرز نیز با صرف هزینه کمتر به همراه کارایی بالاتر انجام خواهد شد.

بهره‌وری آبیاری در روش آبیاری سنتی چند درصد بوده و با اجرای این طرح به چند درصد افزایش می‌یابد؟
در روش غرقابی، راندمان مصرف آب بسته به نوع محصول بین 15 تا 25 درصد است، در حالی که راندمان مصرف آب در روش آبیاری قطره‌ای تا 95 درصد است.

اعتبار این طرح چه مقدار بوده و از چه منابعی تامین خواهد شد؟
کل اعتبار طرح 40 هکتار سیستم آبیاری تحت فشار قطره‌ای مبلغ 850 میلیون ریال بوده که از محل منابع داخلی مؤسسه تامین شده است.

آیا تا پایان سال جاری طرح‌های دیگری در دستور کار دارید؟
در راستای اجرای برنامه‌های تحول و ارتقاء بهره‌وری، این سازمان در نظر دارد در سال 1397 طرح تجهیز 4.5 هکتار سیستم آبیاری تحت فشار به روش قطره‌ای در درختان زردآلو، سیب و هلو در باغ ناوخ و 5 هکتار گلابی در باغ شاهین را که در مجموع 9.5 هکتار می‌شود، اجرا کند. همچنین در بخش زراعت در تلاش هستیم طرح سیستم آبیاری تحت فشار به روش زیر سطحی را برای زراعت یونجه در سطح 10 هکتار از مرزعه قره تپه اجرا کنیم که به این منظور، انعقاد قرارداد این طرح حسب تفاهم‌نامه هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی فیمابین سازمان و شرکت کشاورزی مربوطه در دست اقدام و اجرا است.

هر یک از این طرح‌ها به چه محصولاتی اختصاص خواهد یافت؟
سیستم آبیاری قطره‌ای در باغ ناوخ برای درختان زردآلو، سیب و هلو و نیز سیستم آبیاری زیر سطحی برای زراعت یونجه در مزرعه قره تپه اجرا خواهد شد.

این سازمان با چه رویکرد و هدفی نسبت به اجرای طرح‌های مذکور اقدام کرده است؟
مدیریت بهینه منابع آبی با توجه به بحران کمبود آب، افزایش راندمان مصرف آب، افزایش مصرف کود و مواد غذایی، کنترل مطلوب علف‌های هرز در مزرعه، کشت حداکثری بر اساس میزان آب در دسترس و... از جمله این اهداف به شمار می‌رود.

برای تجهیز بیش از پیش اراضی کشاورزی و همینطور باغات این موسسه به سیستم‌های نوین آبیاری با چه مشکلاتی روبه رو هستید و این مهم نیازمند همکاری چه سازمان‌هایی است؟
یکی از مشکلات عمده در تجهیز مزارع و باغات به سیستم‌های آبیاری تحت فشار، هزینه بسیار بالای اولیه شامل خرید لوازم و هزینه اجرا است که در این زمینه به همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان چناران، مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان و تایید صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی و بانک کشاورزی استان نیاز داریم.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.