.

برای نخستین بار در ایران؛

سازمان عمران و توسعه آستان قدس رضوی خانه‌های ایمن و سبک طراحی و تولید کرد

مديرعامل سازمان عمران و توسعه رضوی گفت: سازمان عمران و توسعه رضوی برای نخستین بار در ایران و با بهره از توان مهندسان داخلی خانه‌هایی سبک و مقاوم در برابر زلزله، باد و طوفان طراحی و تولید کرد.

1397/6/3 شنبه

محسن اسماعیلی مديرعامل سازمان عمران و توسعه رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز با اعلام خبر تولید و طراحی خانه‌های سبک و مقاوم در برابر زلزله برای اولین بار در ایران، اظهار کرد: با تکیه بر توان داخلی سازه‌ای برای جایگزین شدن به جای خانه‌های ناایمن کپر‌نشینان و خانه‌های آسیب دیده در مناطق زلزله زده طراحی شده که در آینده نزدیک این سازه به تولید انبوه خواهد رسید.
وی با بیان اینکه این سازه در برابر طوفان، باد و زلزله کاملاً ایمن است، عنوان کرد: از ویژگی‌های متمایز این محصول نسبت به کانکس و سازه‌های مشابه می‌توان به وزن بسیار سبک (هر سازه 50 متری حدود 500 کیلوگرم)، عایق صوتی، گرمایش و سرمایش و گنبدی شکل بودن آن اشاره کرد که با معماری اصیل ایرانی نیز متناسب است.

خانه‌هایی قابل نصب در تمام اقلیم‌ها
وی با بیان اینکه این سازه در کمتر از 6 ساعت و در تمامی مناطق با اقلیم‌های مختلف کشور چه در مناطق سردسیری، چه گرمسیری و مناطق جنوبی کشور به راحتی نصب می‌شود، تصریح کرد: این سازه علاوه بر مناطق جنوبی کشور که به صورت کپرنشینی زندگی می‌کنند، در مناطق زلزله زده و حتی باغ‌ها و ویلاهای شخصی هم بسیار مناسب است و کاربرد دارد.
اسماعیلی با بیان اینکه متراژ این سازه قابل تغییر است، خاطرنشان کرد: این سازه برای مناطق مسکونی در متراژ 45 تا 50 مترمربع طراحی و تولید شده و تا متراژهای بیشتر از این با توجه به نیاز متقاضیان نیز قابل افزایش است که برای استفاده به عنوان مراکز آموزشی و درمانی در مناطق محروم و زلزله زده بسیار کاربرد خواهد داشت.
وی عنوان کرد: قبل از وقوع زلزله در استان های کرمانشاه و کرمان تصمیم گرفته شد تا سازه‌ای طراحی شود که علاوه بر جایگزینی طرح کپرنشینی و خانه های نا ایمن مناطق جنوبی کشور برای اسکان زلزله زدگان نیز مناسب باشد.

تولید محصولی بومی در کشور
مديرعامل سازمان عمران و توسعه رضوی با اشاره به تشکیل تیم تحقیقاتی و مطالعاتی خبره برای تولید این نوع سازه، تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که چند کشور از جمله کانادا، کره جنوبی، هند و ژاپن سازه‌ای مشابه آنچه که در این طرح مد نظر بود تولید می‌کنند که با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولیدات ملی و توجه به اقتصاد مقاومتی و بومی سازی علوم و تکنولوژی روز دنیا در کشور، توانستیم با همت جوانان و مهندسان ایرانی با وجود مشکلات فراوان ضمن بازطراحی و تطبیق آن با فرهنگ و نیاز داخلی، تکنولوژی و خط تولید آن را به صورت بومی در کشور راه اندازی کنیم.
در حال حاضر به لطف خداوند متعال و مدد حضرت على ابن موسى الرضا (ع) با كسب اين موفقيت كشورمان جزو معدود كشورهاى دارنده تكنولوژى ساخت اين خانه ها گرديد كه نه تنها در حجم وسيع صرفه جويى ارزى براى كشورمان به ارمغان آورد بلكه با صادرات دانش و تكنولوژى و محصول آن درآمد ارزى پايدارى خواهيم داشت.

خانه‌های ایمن و گنبدی به تولید انبوه می‌رسد
وی با بیان اینکه اولین سازه طراحی شده در داخل کشور تولید و در آینده نزدیک رونمایی می‌شود، عنوان کرد: با نصب تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز، کار تولید این سازه به زودی شروع خواهد شد و سالانه بیش از 10 هزار سازه از این نوع تولید می شود.
اسماعیلی در مورد جنس این سازه توضیح داد: جنس این سازه از پلی یورتان که نوعی از محصولات پتروشیمی است، تهیه شده و بخش اعظمی از مواد اولیه آن در داخل کشور تولید می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.