.

پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی:

عشق به اهل بیت(ع) مسیر زندگی ما را معین می‌کند

پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: عشق و ارادت به اهل بیت(ع) می‌تواند مسیر زندگی ما را معین ‌کند.

1397/6/22 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام محمدرضا نوری کوهبنانی پژوهشگر گروه مطالعات قرآنی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در دومین جلسه از ویژه برنامه عزاداری دهه اول محرم ویژه کارکنان آستان قدس رضوی با عنوان «صلای عزا» که امروز در نمازخانه بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با حضور جمعی از پژوهشگران و کارکنان این مرکز برگزار شد، به تبیین «حکمت‌های حسینی» پرداخت و ابراز کرد: همه ما مسلمانان در ایام عزداری و سوگواری ابا عبدالله الحسین(ع) وظیفه داریم به گونه‌ای مودت و ارادت خود را به ائمه اطهار(ع) نشان دهیم.
وی تصریح کرد: با حضور خود در مجالس و محافل حسینی و رونق بخشیدن به این مجالس دینی می‌توانیم این مودت و محبت به ائمه اطهار(ع) را نشان دهیم.
این پژوهشگر ادامه داد: در حدیثی از امام حسین(ع) نقل شده است: «ملازم مودت و محبت ما باشید. کسی که همراه ما باشد و با این محبت از این دنیا خارج شود، مورد شفاعت اهل بیت(ع) قرار می‌گیرد». اگر بخواهیم مشمول شفاعت امام حسین(ع) قرار گیریم، باید به ایشان عشق و مودت داشته باشیم. محبت و عشق به قدری مهم است که اساس و پایه دین به شمار می‌رود.
نوری کوهبنانی ادامه داد: از امام صادق(ع) نقل شده است: «این محبت و عشق است که مسیر زندگی ما را تعیین می‌کند، عشق و محبتی که بر اساس دین باشد.» آن عشق و محبتی که موجب کمال دین شود، می تواند سرنوشت ساز باشد.
وی افزود: در حدیث دیگری آمده است: اگر کسی راضی به فعلی شد و دلش با آن کار بود در واقع مانند آن شخصی است که آن عمل را انجام داده است. عشق و محبت ومودت باید در عمل خودش را نشان دهد صرف اظهار عشق و محبت کافی نیست.
این پژوهشگر اضافه کرد: امام علی(ع) در حکمت142 نهج البلاغه نقل کرده‌اند: «از کسانی نباشید که صالحین را فقط دوست داشته باشید اما عمل آنها را انجام ندهید و همچنین از جمله کسانی نباشید که گنهکاران را دشمن بدارید، در حالی که خود از آنان هستید».
وی افزود: امام حسین(ع) می‌فرمایند: اگر می‌خواهید مشمول شفاعت اهل بیت(ع) شوید باید ملازم مودت و محبت ما باشید و همین بس که این محبت به قدری سرنوشت ساز است که خدا آن را اجر رسالت پیامبر می‌داند.
کوهبنانی خاطرنشان کرد: محبت دو شاخه دارد: اظهار ارادت به اهل بیت(ع) و اظهار براعت از دشمنان اهل بیت(ع). این عشق و محبتی که می‌تواند شفاعت اهل بیت(ع) را مشمول حال ما کند آن عشقی است که مسیر را هم برای ما معین کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.