.

به میزبانی نگارخانه رضوان مشهد؛

کارگاه «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» برپا شد

کارگاه آموزشی «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» در حاشیه برگزاری ششمین دوسالانه «تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی» در نگارخانه رضوان مشهد برپا شد.

1397/6/22 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، نخستین کارگاه مرتبط با ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی با عنوان «تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش» پنجشنبه 22 شهریور 1397، از ساعت 9 تا 12 در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد.
این کارگاه به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با حضور بیش از 20 هنرجو در رشته‌های مختلف هنرهای سنتی مانند نگارگری، تذهیب به ویژه طراحی فرش با حضور علیرضا اسماعیل‌پور هنرمند برجسته اصفهانی برپا شد.
اسماعیل‌پور به منظور شناخت هنرجویان با محدودیت‌های حاشیه فرش در محور تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش، سرفصل‌هایی مانند طرز ترسیم دو اسلیمی، سه اسلیمی، قاب‌بندی و حاشیه سرتاسری(سرهم سوار) را به صورت تئوری توضیح داد و عملی آن را نیز به صورت اسکیس‌وار بر روی تخته کشید.
همچنین برای تمرین و ارزیابی سطح کیفی کار هنرجویان، برگه‌هایی در اختیار آنان گذاشته شد. در این برگه‌ها از ابتدایی‌ترین فرم‌های طراحی حاشیه فرش تا فرم‌های پیچیده‌تر چاپ شده بود. در طول جلسه به سؤالات هنرجویان نیز توسط مدرس کارگاه پاسخ داده شد.
کارگاه تفکیک دو گردش اسلیمی و ختایی در فضای حاشیه فرش، نخستین کارگاه آموزشی مکتب هنر رضوان در حوزه طراحی فرش به شمار می‌رود که علاوه بر هنرجویان علاقه‌مند، برخی از استادان هنرهای اسلامی- ایرانی مشهد مانند استاد رزاقی در آن حضور داشتند.
گفتنی است، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی کارگاه‌های آموزشی هنری مختلفی مرتبط با محورهای ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و طراحی نقوش اسلامی کاربردی در طول این دوسالانه در کشور برگزار خواهد کرد که کارگاه حاضر در محور طراحی فرش این دوسالانه برپا شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
آثار تذهیب دانش‌آموزان در کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمد
کارگاه «فنون ظریفه در هنر تذهیب» در نگارخانه رضوان مشهد دایر می‌شود
نگارگران جوان، امکانات موجود را قدر بدانند
هنر تذهیب رو به پیشرفت است
آستان قدس رضوی نقش مهمی در معرفی هنر تذهیب و نگارگری ایرانی و اسلامی دارد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.