.

پژوهشگر گروه انسان و تاریخ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی:

بصیرت و آگاهی راه صحیح زندگی را به انسان نشان می‌دهد

پژوهشگر گروه انسان و تاریخ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: تنها بصیرت است که می‌تواند شیوه صحیح و برتر زندگی کردن را به انسان نشان دهد. اگر انسانی می‌خواهد خوشبخت و سعادتمند باشد باید طریقه برتر را بشناسد.

1397/6/22 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام محمد حسین پاکدامن، پژوهشگر گروه انسان و تاریخ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در مراسم عزاداری سید الشهدا که صبح امروز در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به حدیثی از امام رضا(ع) در خصوص دعا برای حضرت مهدی(عج) به نقل از کتاب المصباح شیخ طوسی اشاره و ابراز کرد: امام رضا(ع) در دعایی به «طریقه وسطی» که بر تمدن نوین اسلامی و مباحث سبک زندگی تأکید دارد، اشاره می‌کند و مفهوم آن این است که در دوران زندگی هیچ کدام از اهل بیت(ع) به جز امام زمان(عج) طریقۀ وسطی محقق نشده است.
وی افزود: به بیانی دیگر در برخی از آیات و ادعیه از جمله دعای مکارم الاخلاق به «طریقه مُثلی» یا همان روش برتر اشاره شده است، ولی در بیان امام رضا(ع) ویژگی عصر امام مهدی(عج) با عنوان طریقه وُسطی معرفی شده است. تفاوت این دو تعبیر این است که از پگاه آفرینش تا کنون همه نحله‌ها و مکاتب عقیدتی و جهادی خود را در کرسی طریقه مثلی و برتر می دیده‌اند و از این مسیر تلاش بر یارگیری و توسعه دیدگاهی خود داشته‌‌اند.
این پژوهشگر ادامه داد: اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز در دوره خود با وجود تمام مشکلاتی که از سوی دشمنانشان مواجه بودند، در بیان روشنگری و بصیرت افزایی این حقیقت بوده‌اند که شبکه نورانی اهل بیت(ع) همان طریقه مثلی و برتر بوده است.
پاکدامن خاطر نشان کرد: بدیهی است ائمه اطهار(ع) با توجه به فرصت و امکاناتی که داشته‌اند بر این حقانیت، تأکید ورزیده‎اند با این حال در مسیر مجاهدت‌های خود نتوانسته‌اند شکوفایی این بذر یا همان شجره‌ی طیبه را در میان آحاد جامعه اسلامی به صورت فراگیر مشاهده کنند و چنین انتظار و توقعی را فقط در عصر و دوران آخرین حجت خدا، امام مهدی(عج) با عنوان طریقه وسطی می‌دانسته‌اند.
این پژوهشگر انسان و تاریخ در ادامۀ سخنان خود، گفت: همۀ ما روزی‌خوار حضرت رضا(ع) هستیم و باید پوشش، گفتار و کردارمان رضوی باشد و حتی برای عبادت و سخن گفتن هم باید از ایشان پیروی کنیم.
وی تصریح کرد: در دورۀ زندگی اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، فرقه‌ها و مکاتب مختلفی، مقابل مکتب امامیه قرار گرفتند و هر کدام ادعا داشتند طریقه ما طریقه مُثلی و طریقه حق و برتر است. این مسئله در برخی از آیات قرآن و ادعیه نیز بیان شده است. تمام جنگ و نزاع‌هایی که از زمان حضرت آدم(ع) تا کنون رخ داده است برای این بوده که طریقه و مسلک و اعتبار خود را رسمیت بخشند.
حجت‌الاسلام پاکدامن افزود: در دوران معاصر که در آستانۀ ثانیه‌های رسیدن به ظهور هستیم باید برای ظهور حضرت مهدی(عج) بیشتر دعا کنیم. زیرا ظهور حضرت ولی عصر(عج) دارای برکات فراوانی است.
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: امام حسین(ع) در واقعۀ کربلا تمام عزیزان و خانواده خود را در صحنه آورد تا طریقه برتر را به همگان معرفی کند.
وی ادامه داد: در حقیقت گریه و زاری و عزاداری و سوگواری در ایام ماه محرم، باید برای بصیرت افزایی و انتخاب صراط مستقیم باشد. این جز با توسل امکان پذیر نیست. باید از خداوند متعال بخواهیم که راه مستقیم و راه ائمه اطهار(ع) را به ما نشان دهد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.