.

در گفت‌وگوی آستان نیوز با مسئول انجمن ادبی رضوی مطرح شد؛

گسترش روزافزون کانون‌های خادم‌یاری شعر و ادب در کشور

انجمن ادبی رضوی از دیرباز محفل عرض ارادت ادیبان و شاعران ولایی خطه خراسان به ساحت نورانی امام هشتم(ع) بوده است. امروزه چراغ این انجمن، پرفروغ‌تر شده و پرتوی نور آن به اقصی نقاط ایران اسلامی رسیده است.

1397/6/27 سه‌شنبه

به مناسبت روز شعر و ادب فارسی، پای سخن قاسم شاهد مسئول انجمن ادبی رضوی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی می‌نشینیم تا با گوشه‌ای از فعالیت‌های گسترده و متنوع این انجمن در چند سال اخیر به ویژه سال جاری بیشتر آشنا شویم.

انتشار آثار منظوم و منثور
شعر و ادبیات آیینی و رضوی، یکی از محورهایی است که در مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی توسط انجمن ادبی رضوی به صورت جدی دنبال می‌شود. مسئول این انجمن ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و تبریک روز شعر و ادب فارسی بیان می‌کند: «شعر، نقش و اهمیت زیادی در انتقال مفاهیم و رخدادهای روز جامعه دارد، از این‌رو انجمن ادبی رضوی در کنار فعالیت در دیگر حوزه‌های ادبیات آیینی رضوی، حضور فعال‌تری در حوزه شعر دارد». در این راستا، آثار مکتوب منظوم و منثور بسیاری گردآوری، تألیف و منتشر شده است. از جمله این آثار می‌توان به عناوینی مثل صد سال شعر خراسان، گلبرگ‌های احساس، 88 شعر رضوی، شکوفه‌های وحی، نیایش‌نامه، نسیم ملکوت، 110 شعر رضوی، مجموعه شش جلدی شمیم بهشت و... در حوزه شعر، مجموعه چهار جلدی نمایشنامه‌های رضوی، رُمان دوجلدی غریب قریب، رُمان مشاق، قصه‌های آمین و... در چند سال اخیر اشاره کرد. قاسم شاهد می‌افزاید: «به سفارش این مؤسسه مجموعه شعرهایی مانند بانوان آسمانی، شوق زیارت، گوهریه و با عشق تا دمشق در کنار کتاب‌های قصه‌های رضوی با عناوین ستاره‌ها می‌خندند و وقتی عشق شکوفه می‌دهد در یک سال اخیر روانه بازار نشر شد».

حضور فعال شاعران نامی
امروزه انجمن‌های مختلف شعر، زیر نظر مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در مشهد فعالیت‌ می‌کند که انجمن ادبی رضوی، قدیمی‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. این انجمن سال 1369 تأسیس شده و در حال حاضر جلسات هفتگی خود را هر دوشنبه، ساعت 17 تا 19، در اتاق 154 صحن جمهوری اسلامی حرم رضوی برپا می‌کند. شاهد می‌گوید: «در گذشته استادان و بزرگانی مثل ذبیح‌الله صاحب‌کار، احمد کمال‌پور(کمال)، قاسم سروی‌ها و غلامرضا شکوهی، عضو شورای شعر انجمن ادبی رضوی بودند. در حال حاضر استادان شعر خراسان مانند سیدرضا مؤید، محمدجواد غفورزاده(شفق)، محمد نیک، محمدعلی سالاری ثانی، دکتر هادی منوری و محمدرضا سرسالاری، عضو این شورا هستند». محفل شاعران جوان تشرف یکی دیگر از این انجمن‌هاست که جلسات آن چهارشنبه‌ها، از ساعت 17 تا 19، در دفتر ارتباطات مردمی آستان قدس رضوی در صحن جامع رضوی برپا می‌شود. او با بیان اینکه حجت‌الاسلام سیدحسین سیدی(دبیر انجمن)، سیدمحمدرضا یعقوبی آل، مصطفی جلیلیان مصلحی، جواد قربان‌پور و دکتر محمدسعید میرزایی، عضو شورای شعر محفل شاعران جوان تشرف هستند، تصریح می‌کند: «هر چند شاعران جوان امکان حضور و شعرخوانی در انجمن ادبی رضوی را دارند، ولی به صورت خاص جوانان شاعر در محفل شاعران جوان "تشرف" که ویژه جوانان و استادان جوان دایر شده است، حضور به هم می‌رسانند. این محفل هر هفته میزبان یکی از پیش‌کسوتان شعر آیینی کشور نیز می‌شود تا شاعر جوان از کرسی استادان پیش‌کسوت محروم نشوند».

توجه به نقش بانوان شاعر
انجمن ادبی بانوان رضوی؛ گوهرشاد نیز در راستای حمایت از شعر بانوان در آذر 1396 دوباره فعال شد و جلسات آن شنبه‌ها، از ساعت 17 تا 19، در ساختمان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی دایر می‌شود. این انجمن در کنار برپایی جلسات هفتگی، به مناسبت‌های مختلف مانند عاشورا و عید غدیر نیز عصر شعرهایی را در رواق حضرت زهرا(س) حرم رضوی ویژه بانوان برگزار می‌کند. مسئول انجمن ادبی رضوی با معرفی طیبه سادات ثابت(دبیر انجمن)، راضیه رجایی، زهرا محدثی خراسانی، حشمت سیدموسوی و زهرا قاسمی، به عنوان اعضای شورای انجمن بانوان گوهرشاد می‌گوید: «این مؤسسه با در نظر گرفتن اهمیت و نقش شعر بانوان شاعر در جریان شعر آیینی و انقلاب و بهره‌گیری از ظرفیت ایجاد شده در رواق حضرت زهرا(س) ویژه‌ برنامه‌های بانوان و امکان حضور راحت‌تر بانوان در یک محفل شاعرانه، اقدام به راه‌اندازی مجدد این انجمن کرد». گفتنی است انجمن‌های گوهرشاد در مراکز پنج استان کشور شامل شیراز، قم، تهران، اصفهان و ساری هم فعال است. شاهد ادامه می‌دهد: «برای بهره‌گیری بانوان انجمن ادبی گوهرشاد از محضر استادان برجسته شعر آیینی کشور، دعوت از استادان آقا یا خانم به صورت مستمر در جلسات این انجمن پیش‌بینی شده است».

ایجاد شبکه‌ای یکپارچه در کشور
جهت بهره‌مندی شاعران آیینی سطح کشور، انجمن ادبی رضوی راه‌اندازی انجمن‌های شعر رضوی استان‌ها را به منظور ایجاد پایگاه‌هایی برای حضور علاقه‌مندان و شاعران آیینی کشور به صورت جدی پیگیری کرد. این انجمن موفق شده است در تمامی مراکز استان‌ها انجمن شعر رضوی ایجاد کند. شاهد در این باره ابراز می‌کند: «در حال حاضر بیش از 30 انجمن در مراکز استان‌ها با هدف شناسایی استعدادهای نوجوان و جوان شعر آیینی، پرورش و حمایت این شاعران و برگزاری شب‌های شعر ملی در استان‌ها فعال است». جلسات این انجمن‌ها به صورت هفتگی یا ماهانه برگزار می‌شود. او می‌افزاید: «در حال حاضر پیگیر ایجاد شبکه‌ای یکپارچه در انجمن‌های شعر رضوی هستیم تا چهارشنبه‌ها، هم‌زمان با روز زیارتی امام رضا(ع) شاعران آیینی سراسر کشور به واسطه انجمن‌های شعر رضوی بتوانند به ساحت این امام همام عرض ارادت کنند». همچنین مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی توجه ویژه‌ای به حوزه آموزش دارد چنان که برنامه‌هایی مثل اردوهای تخصصی و نشست‌های تخصصی در حوزه شعر و ادبیات آیینی را به منظور ارائه آموزش‌های تخصصی به شاعران جوان به ویژه اعضای انجمن‌های شعر رضوی استان‌ها برگزار کرده است. مسئول انجمن ادبی رضوی در این زمینه می‌‌گوید: «حدود ده نشست تخصصی توسط این انجمن با حضور استادان برجسته‌ای مانند دکتر علیرضا قزوه، محمدکاظم کاظمی، دکتر هادی منوری، عباس ساعی، حجت‌الاسلام سیدعبدالله حسینی، دکتر محمد سعید میرزایی و... در طول چند سال اخیر در مشهد و شهرستان‌ها دایر شده است».

از شب شعرها تا مشاعره رضوی
 برگزاری شب‌های شعر ملی- مذهبی مانند شب‌های شعر گوهرشاد، ملکوت هشتم و ریحانه، از برنامه‌های محوری انجمن در طول سال است. همچنین هم‌زمان با شب ولادت حضرت فاطمه(س) در اسفند ماه سال 1396، آیین شعرخوانی «رسم دعبل» هر شب تا شب اول ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی برگزار شد. این مراسم در حال حاضر هر هفته، شب‌های جمعه پس از قرائت دعای کمیل در ایوان مقصوره صحن گوهرشاد برپا می‌شود. ضمن اینکه برگزاری این محفل، در مناسبت‌های خاصی مانند دهه اول محرم نیز، هر شب پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در حرم رضوی صورت می‌گیرد. شاهد با تأکید بر اینکه امسال به همت انجمن ادبی رضوی، شاعران برجسته دو بار با تولیت معزز آستان قدس رضوی دیدار کردند، می‌گوید: «برپایی یادمانی برای شاعران و نویسندگان فقید انقلاب کشور با عنوان یادهای زلال که با حضور خانواده‌های این شاعران و نویسندگان در اسفند ماه هر سال صورت می‌گیرد، از دیگر برنامه‌های انجمن ادبی رضوی است. امسال هم‌زمان با اولین سالگرد درگذشت زنده‌یاد استاد غلامرضا شکوهی عضو فقید شورای شعر انجمن ادبی رضوی، مراسم یادبود این شاعر بزرگ خراسان نیز برگزار شد. مشاعره رضوی هم در دو نوبت در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) ضبط و در ایام نوروز و دهه کرامت از شبکه آموزش کشور پخش شد».

فعالیت پر شور خادم‌یاران هنری
امروزه مجموعه آستان قدس رضوی برای همه هنرمندان کشور فرصت خدمت در بارگاه منور رضوی را به عنوان خادم‌یار هنری حضرت رضا(ع) فراهم کرده است. شاهد با تاکید بر این موضوع، بیان می‌کند: «کانون‌های خادم‌یاری موضوعی شعر و ادب و کانون خادم‌یاری هنر رضوی در نمایندگی‌های آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف کشور ایجاد شده است. تمامی هنرمندان با مراجعه به این کانون‌ها می‌توانند به جمع بزرگ خادم‌یاران حرم رضوی بپیوندند و در رشته‌های تخصصی‌شان در کانون‌های موضوعی استان‌های خود خدمت کنند و خدمت عمومی خود را هم در یک نوبت در حرم رضوی انجام دهند». به طور مثال شاعران خادم‌یار رضوی امکان خوانش اشعار برگزیده خود را در آیین‌های شعرخوانی بارگاه مطهر امام هشتم(ع) مانند رسم دعبل خواهند داشت. علاقه‌مندان با نام‌نویسی در سامانه «khademyar.aqr.ir» می‌توانند به عنوان خادم‌یار هنری آستان قدس رضوی نام‌نویسی کنند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خادم‌یاری هنری امکان تماس با انجمن ادبی رضوی را با شماره تلفن «44-38445142-051»، داخلی 101 و 120، دارند. او می‌افزاید: «با فعال‌تر شدن کانون‌های موضوعی خادم‌یاری هنر در سرتاسر کشور، کانون‌های تخصصی‌تر مثل پویانمایی، سرود، گرافیک و... دایر و تقویت می‌شود». برنامه‌های انجمن ادبی رضوی با همکاری ادب‌دوستان به ویژه خادم‌یاران رضوی ملی شده است. شاهد تصریح می‌کند: «این انجمن در عرصه بین‌الملل هم فعالیت‌هایی در سال‌های اخیر داشته است که می‌توان از شب شعر رسول عشق با حضور شاعرانی از کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان، عراق و اندونزی در هفته وحدت در جوار حرم رضوی نام برد».

تهیه و تنظیم: آرزو مستأجر حقیقی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.