.

در گفت‌وگو آستان نیوز با مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اسفراین مطرح شد،

تولید ماهی در آب‌های شور در تمام فصول سال توسط شرکت کشت و صنعت اسفراین

همه ما عبارت «تبدیل تهدید به فرصت» را بارها شنیده ایم؛ بسیاری گفته‌اند عنصر تهدید در هر جامعه‌ای وجود دارد اما مهم این است که از شرایط تهدید به نفع خود برای تبدیل آن به فرصت استفاده کنیم.

1397/6/31 شنبه

 برای مثال منابع آبی ما هر روز در حال کاهش و شور شدن است، همین امر نگرانی‌ها را بیش از پیش در ذهن عموم برای اینکه این آب دیگر امکان استفاده ندارد، ایجاد می‌کند.
اما شرکت کشت و صنعت اسفراین اقدام ارزشمندی را در همین شرایط انجام داده است. این شرکت، دو نوع استخر بتنی و خاکی با ظرفیت 11000 متر مکعب در اختیار دارد که طی چند سال اخیر با توجه به راندمان پایین استفاده از آب‌های شور در کشاورزی، امکان پرورش ماهیان سردآبی مانند ماهی قزل‌آلا را به عنوان جایگزینی مناسب برای استفاده بهینه از منابع مذکور فراهم کرده است. به این ترتیب با توجه به برنامه‌ریزی منظم مطالعه بازار در طول سال، صید ماهی در طول سال انجام می‌شود. در گفت و گو با حمید برکی؛ مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اسفراین به این مهم پرداخته‌ایم.

از ابتدای امسال چه میزان ماهی از استخرهای شرکت کشت و صنعت اسفراین صید شده است؟
طی سال جاری حدود 80 هزار بچه ماهی در استخرهای این شرکت رهاسازی شده است. از ابتدای سال 1397، حدود 7 تن ماهی صید شده که البته بیشتر ماهی تولیدی شرکت در نیمه دوم سال به ویژه اسفند ماه به دلیل تقاضای بالا به بازار عرضه می‌شود.

چرا ماهی‌های قزل‌آلا را برای پرورش انتخاب کرده‌اید؟
ماهی قزل‌آلا رنگین‌کمان تحمل آب‌های شور با ec تا µ mho/cm 30000  را دارد. از طرفی با استفاده از منابع آب شور دیگر نیازی به استفاده از داروهای شیمیایی و آنتی بیوتیک نیست. زیرا آب شور باعث ضدعفونی می‌شود، لذا سلامت ماهی تولیدی شرکت در حد مطلوب است. همچنین پرورش ماهی در آب شور باعث افزایش قابل توجه طعم ماهی شده است که آن را از ماهی‌های قزل‌آلایی که با استفاده از سایر منابع آبی تولید شوند متمایز نموده است.

اهمیت پرورش ماهی برای سلامت انسان چیست؟
بر اساس تحقیقاتی که برای نخستین بار در شیراز روی 30 نوع ماهی انجام شد، به این نتیجه رسیده‌اند که ماهی قزل‌آلا بیشترین میزان امگا 3 را دارا است. این اسید چرب، خستگی، درد عضلانی، خشکی و خارش پوست، سردرد، بی خوابی، شکنندگی مو و ناخن‌ها و نیز عدم تمرکز را کاهش می‌دهد و برای التیام بیماری‌های قلبی عروقی، رماتیسم مفصلی، آسم و کاهش التهاب آرتریت روماتوئید موثر است و در زنان باردار از طریق گردش خون به جنین رسیده و موجب رشد مغزی و افزایش ضریب هوشی نوزاد می‌شود. قزل‌آلا به عنوان منبع غنی پروتئین، به آسانی در دستگاه گوارش هضم و جذب می‌شود و تقریباً به طور کامل در بدن به مصرف می‌رسد. عنصر روی آن در رشد کودکان تاثیر مهمی دارد و مصرف آن در دوران رشد از کوتاهی قد پیشگیری می‌کند.

ویژگی و جنس استخرهای پرورش ماهی شرکت کشت و صنعت اسفراین چیست؟
جنس این استخرها بتنی و شکل آن‌ها مستطیلی و هشت ضلعی است. در استخرهای هشت ضلعی به علت چرخش آب، این امکان برای برای ماهیان قزل‌آلا که به صورت طبیعی تمایل به شنا برخلاف جریان آب را دارند فراهم می‌شود تا با شنا برخلاف جریان آب سرعت رشد و مقاومت آن‌ها در برابر عوامل بیماری‌زا افزایش یابد. به علاوه در استخرهای هشت ضلعی به دلیل سهولت بیشتر خروج آب نیاز به شست و شو کمتر است و به این ترتیب، هزینه‌های نگهداری نیز کاهش می‌یابد.

در خصوص شیوه پرورش این ماهی‌ها توضیح بدهید.
وزن بچه ماهی‌ها در زمان خرید معمولا حدود 6 تا 7 گرم است که در زمان فروش معمولا به بیش از 600 گرم بسته به دمای هوا می‌رسد.

رویکرد شرکت کشت و صنعت اسفراین از پرورش و عرضه ماهی در تمام فصول سال چه بوده است؟
رویکرد شرکت برای تولید در تمام ایام سال، حفظ مشتریان در طول سال و همچنین افزایش تقاضا برای ماهیان قزل‌آلا آب شور بوده است.

گستره فروش این ماهی‌ها چگونه است؟
ماهی‌های تولیدی شرکت با توجه به میزان تولید، در استان خراسان شمالی و خراسان رضوی به ویژه شهر مشهد با توجه به تقاضا و استقبال بالا به فروش می‌رسد.

کیفیت ماهی‌های پرورشی این شرکت به چه صورت است؟
ماهی پرورشی در شرکت کشت و صنعت اسفراین با توجه به شور بودن آب، دارای طعم و مزه مطلوب‌تری نسبت به ماهیان پرورش در آب شیرین است. علاوه بر این شوری منابع آب، باعث شده تا عوامل انگلی و قارچی و بیماری‌زا کنترل و همین امر باعث تولید ماهی سالم شده است.

برای افزایش میزان تولید، چه اقداماتی طی سال جاری انجام داده‌اید؟
برای افزایش میزان تولید، طرح انگیزشی برای کارکنان شیلات تعریف شده است.

آیا در سال جاری برنامه‌ای برای توسعه استخرهای پرورش ماهی این شرکت در نظر دارید؟
با توجه به شور شدن تدریجی آب سایر چاه‌های شرکت، طرح توجیهی افزایش تولید تا میزان 300 تن در سال در دست تهیه است تا پس از مطالعه، نسبت به تولید ماهی قزل‌آلا در استخرهای ژئوممبرن و استخرهای دو منظوره نیز اقدام شود.

برای تکثیر بچه ماهی و فروش در مزارع پرورش ماهی چه برنامه‌ای دارید؟
در حال حاضر یکی از پروژه‌های در دست اقدام شرکت کسب مجوز تخم چشم زده برای تولید و عرضه بچه ماهی به سایر پرورش‌دهندگان است که عملیاتی شدن این موضوع، چشم‌انداز جدیدی را برای شرکت ایجاد خواهد کرد.

شرکت کشت و صنعت اسفراین تا کنون کارنامه بسیاری خوبی را از خود در زمینه شیلات به جا گذاشته است. آیا در زمینه تولید سایر محصولات آبزی نیز برنامه‌ای در نظر دارید؟
با توجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی و لزوم ایجاد اشتغال برای منطقه، طرح‌های مطالعاتی پرورش ماهیان خاویاری و میگو نیز در چشم‌انداز شیلات شرکت دیده شده که امیدواریم به این مهم دست یابیم.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.