.

ایستگاه‌های مترو تهران به تصاویر منتخب کتابخانه و موزه ملی ملک مزین شد

تصویرهای نفایس منتخب کتابخانه و موزه ملی ملک در ایستگاه‌های متروی شهید بهشتی و ابن سینای تهران به نمایش درآمد.

1397/8/16 چهارشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، به مناسبت هفته وقف، تابلوهای دو بسته نمایشگاهی «مصحف نور» و «نگاره‌های ایرانی» کتابخانه و موزه ملی ملک به ترتیب در دو ایستگاه متروی شهید بهشتی و ابن سینای تهران به نمایش گذاشته شد و تا 15 آذر سال جاری پذیرای علاقه‌مندان است.
این دو نمایشگاه از تصویرهای آثار منتخب کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در پایتخت تهیه شده که با همکاری معاونت فرهنگي و اجتماعي شركت بهره‌برداري راه‌آهن شهري تهران و حومه دایر شده است.
برپایی نمایشگاه‌های سیار حاضر در راستای ترویج فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی، معرفی خدمات خیرخواهانه حاج حسین اقا ملک؛ بنیان‌گذار و واقف این مجموعه فرهنگی، اشاعه سنت حسنه وقف، ارتقای سطح ذوق و سلیقه شهروندان و ایجاد فضایی معنوی در ایستگاه‌های مترو صورت گرفت.
تصویرهایی از مجموعه‌ای از قرآن‌های خطی نفیس دوره‌های مختلف تاریخی این گنجینه مانند قرآن مجید به خط کوفی منسوب به امام حسن(ع) که در قرن چهارم هجری قمری بر روی پوست آهو کتابت شده است، در نمایشگاه مصحف نور ایستگاه متروی شهید بهشتی به نمایش درآمده است.
همچنین این نمایشگاه، روایت‌گر بررسی تکنیک‌های قرآن‌نگاری از دوره کُتاب وحی تا دوره قاجار و تغییر و تحولات خوش‌نویسی، نوع کاغذ، کتاب‌آرایی و جلدسازی در آثار قرآنی است.
آثاری به خط یاقوت بن عبدالله مستعصمی، علی بن سلطان محمد هروی قاری، علاءالدین تبریزی و عبدالله ابن عاشور رنانی، در نمایشگاه مصحف نور به چشم می‌خورد.
نمایشگاه نگاره‌های ایرانی نیز با نمایش نگاره‌هایی مانند نگاره گل سرخ، نگاره گل و پروانه و نگاره برگرفته از نسخه خطی شاهنامه فردوسی مشهور به شاهنامه بایسنقری در ایستگاه متروی ابن سینا آماده میزبانی از هنردوستان است.
مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک، امکان خروج هیچ کدام از آثار موزه‌ای و کتابخانه‌ای را از این گنجینه ندارد، بنابراین تعدادی بسته‌ نمایشگاهی منتخب از تصویرهای نفایس این موقوفه تهیه کرده و آن‌ها را به صورت رایگان در اختیار مراکز فرهنگی و آموزشی کشور قرار می‌دهد.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر رضوی وقف شده است و کتابخانه آن یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌رود. این موقوفه به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق)، پذیرای اهل علم و هنر است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.