.

شور و شوق خدمت به زائران پیاده در موکب شبکه جوانان رضوی

موسسه جوانان آستان قدس رضوی همزمان با ایام شهادت امام رضا(ع) برای نخستین بار موکب جامع خدمات زائر شبکه جوانان رضوی را با هدف خدمت‌رسانی به زائران حضرت علی بن موسی الرضا(ع) با مشارکت تشکل‌های همکار این موسسه در کل کشور و تشکل‎های دانشجویی دانشگاه‎های مشهد در محل مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) واقع در خیابان فدائیان اسلام برپا کرده است.

1397/8/17 پنجشنبه

نیروهای‌غرفه‌های موکب جامع خدمات زائر شبکه جوانان رضوی اغلب از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های مشهد هستند و علاوه بر آن نیروهای اعزامی تشکل‏های همکار با موسسه جوانان آستان قدس رضوی در سایر غرفه‌های این موکب برای خدمت رسانی به زائران حضرت رضا(ع) حضور پیدا کرده‌اند.

تبیین گفتمان مهدویت در موکب شبکه جوانان رضوی
به محض ورود از درب اصلی موکب جامع خدمات زائر شبکه جوانان رضوی، با فضای بسیار وسیع از غرفه‌هایی که در مجاورت یک دیگر با عناوین مختلف به زائران امام رضا(ع) خدمات متنوع و مختلفی را ارائه می‌دهند مواجهه می‌شوم که نخستین غرفه، غرفه گفتمان مهدویت و متعلق به کانون مهدویت دانشگاه آزاد مشهد مقدس است.
سید محمدرضا مرتضوی، مسئول غرفه گفتمان مهدویت درباره خدمتی که در این غرفه به زائران امام رضا(ع) ارائه می‌شود، می‌گوید: در این غرفه در قالب 9 تابلوی مفهومی تحت عنوان «فراموشی نعمت یا مصیبت»، رخدادهای زندگانی ائمه اطهار(ع)، شهدای مدافع حرم و مباحثی پیرامون امام زمان(عج) توسط نیروی‌های متخصص برای زائران تبیین می‌شود.

تخفیف 50 درصدی خرید کتاب
غرفه آداب زیارت، غرفه دیگری است که در مجاورت سایر غرفه‌ها خدمت‌رسانی می‌کند و این بخش به فروش کتاب‌های انتشارات آستان قدس رضوی با محوریت خودشناسی، معرفت، نفس، شیعه شناسی، اسلام شناسی و خداشناسی همراه با 50 درصد تخفیف ویژه می‌پردازد.

طب سنتی، غرفه پرطرفدار موکب جوانان رضوی
غرفه طب سنتی با حضور متخصص این طب کهن در موکب جامع خدمات زائر شبکه جوانان رضوی، جزو غرفه‌های خاص و پرمتقاضی است که از سوی شرکت «طنین تندرستی» برای ارائه خدمات ویژه درمانی برپا شده است.
خانم محمرزاده، مسئول غرفه طب سنتی مستقر در موکب جامع خدمات زائر شبکه جوانان رضوی در خصوص خدمات این غرفه به زائران پیاده بیان می‌کند: اغلب زائرانی که مسیر طولانی را برای تشرف و زیارت حضرت رضا(ع) می پیمایند، بدون شک از پادرد رنج می‌برند و یکی از خدمات این غرفه درمان درد پای زائران به شیوه طب سنتی است و علاوه بر آن خدمات قندخون، ویزیت بیماران توسط متخصص طب سنتی در این بخش انجام می‌شود و از اینکه سهم بسیار کوچکی در خدمت‌رسانی به زائران امام رئوف داریم بسیار خوشحال هستیم.

امام‌شناسی با شور و شوق کودکانه
کمی جلوتر با غرفه‌ای مملو از پسران و دختران خردسال که بسیار با نشاط و بازیگوش هستند برخورد می‌کنم، حقیقتا غرفه‌ای شلوغ و سرشار از انرژی مثبت است. غرفه‌ای که دانشجویان علوم تربیتی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) با شیوه‌های تربیتی که آموخته‌اند، آن را راه‌اندازی و مدیریت می‌کنند.
زهرا صادقی یک از دانشجویان علوم تربیتی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) حاضر در غرفه کودک و نوجوان موکب جامع خدمات زائر شبکه جوانان رضوی است و در همین راستا تصریح می‌کند: در این غرفه کودکان پسر و دختر برای سرگرمی و آشنایی با امام رضا(ع) برگه‌های نقاشی آماده را رنگ آمیزی می‌کنند و در همین حین مربیان خواهر توضیحاتی را با زبان کودکانه به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.
اهدای هدایای زیبا و ارزشمند معنوی از جمله کاردستی حرم امام رضا(ع)، عروسک دختر چادری، بادکنک‌های رنگارنگ و... به زائران خردسال حضرت رضا(ع) از دیگر خدمات این غرفه است.

حدیث امام غایب، هدیه‌‌ای به زائران پیاده
غرفه بلد الامین که عنوان یکی از صفات امام زمان(عج) است در مجاورت غرفه کودک و نوجوان به زائران خردسال حضرت رضا(ع) خدمات معنوی از جمله شاخه گل همراه با برگه‌ای حدیث از حضرت صاحب الزمان(عج) ارائه می‌دهد و علاوه‌بر آن برای دانشجویان خواهر، طرح‌هایی نظیر کتاب نذر در گردش، نذر صلوات، نذر ختم قرآن کریم و نذر چله ترک گناه را اجرا و به رسم یادبود به متقاضیان خواهر یک بسته نبات و نمک متبرک حضرت رضا(ع) تقدیم می‌کند.
حقیقتا حال و هوای مهدوی در این غرفه با حضور پرشور و گسترده متقاضیان کسب معارف مهدویت قابل درک است با اینکه فشار و سختی کار در این غرفه بسیار بالاست ولی خدمتگزاران با خوش‌رویی و متانت به زائران خدمت می‌کنند.

خدمت‌رسانی موکب شبکه جوانان رضوی ادامه دارد...
غرفه‌های عکس با حرم، غرفه مشاوره خانواده و پاسخگویی به مسائل اعتقادی ویژه خواهران، غرفه پزشکی و پرستاری، غرفه  واکس‌زنی و خدمات کفش، رادیو موکب جوانان رضوی و غرفه پذیرایی سایر غرفه‌هایی هستند که در موکب جامع خدمات زائر شبکه جوانان رضوی به زائران حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) خدمت رسانی می‌کنند و این موکب تا روز جمعه برای خدمت رسانی به زائران پیاده امام رئوف فعالیت دارد.گزارشگر:مرتضی خفتان پناه
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.