.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:

زائر با معرفت پس از زيارت به ميثاق‌هايي كه با امامش بسته عمل مي‌كند

خطیب حرم مطهر رضوی در ویژه‌ برنامه شام غریبان شهادت امام رضا(ع) گفت: زائر با معرفت پس از زيارت به عهد و ميثاق‌هايي كه با امامش بسته عمل مي‌كند.

1397/8/17 پنجشنبه

به گزارش خبرنگان آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در ویژه برنامه شام شهادت امام رضا(ع) که بعد از نماز و مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، عنوان کرد: برخی سوال می‌پرسند که زیارت با معرفت یعنی چه؟ باید بدانیم علم با معرفت فرق دارد، زیارت با معرفت یعنی اینکه زائر از جایگاه والای امام با خبر باشد و آداب این مقام را حفظ کند.
وی ادامه داد: علم به معنای آگاهی است، بسیاری از افراد تا به حال در ارتباط با ائمه کتاب نوشته‌اند ولی مسلمان نیستند، این افراد کاملاً امام رضا(ع) و حضرت علی(ع) را می‌شناسند، اما نسبت به امام معرفت ندارند، لذا معرفت به معنای شناخت دارای مراتبی است.
خطیب حرم رضوی گفت: زیارت با معرفت یعنی اینکه بدانیم امام حی است، بدانیم امام معصوم بوده و خطا در زندگی خود ندارد، بدانیم امام اعمال ما را می‌بیند، دارای عصمت و علم غیب است، همیشه حاضر بوده، صدای ما را می‌شنود ضمناً در باره دانسته‌های خود ترتیب اثر هم بدهیم.
وی تصریح کرد: وقتي ما با يقين و معرفت به واجب الاطاعه بودن امام او را زيارت كنيم، بنابراين از دستوراتش اطاعت و از نواهي او دوري و اجتناب مي‌كنيم. لذا زائر با معرفت پس از زيارت به عهد و ميثاق‌هايي كه با امامش بسته عمل مي‌كند و بدين ترتيب گام به گام به ایشان نزديك مي‌شود چرا كه مي‌داند امام به گردن او حقوقي دارد.
رفیعی اعلام کرد: با مطالعه دقيق پيرامون شخصيت و ابعاد مختلفی همچون علم، كمال، قدرت، منزلت معصوم، ارتباط قلبي مستمر، اطاعت خالصانه از دستورات و رهنمودهاي ائمه هدی(ع) مي‌توان به اندازه ظرفيت وجودی خویش عارف به حق ایشان شد.
وی افزود: در روایتی امام رضا(ع) می‌فرمایند که امام انیس، رفیق و پدری دلسوز است و برادری همزاد و مادری مهربان نسبت به فرزند کوچک خود است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.