.

میزبانی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی از زائران پیاده امام هشتم؛

خاک پای‌تان طوطیای چشمان‌مان

برو و بیایی است و بساط پذیرایی روبه راه. آب و جارو کرده‌اند و اسپند دود داده‎اند، ایستگاهی صلواتی در سر در ورودی برپا شده که بر پیشانی آن حک شده است؛ خاک پای‌تان طوطیای چشمان‌مان.

1397/8/17 پنجشنبه

ایستگاه در همین روز نخست برپایی، مملو از مهمان شده است. عاشقان و دلدادگانی که از اقصی نقاط کشور صدها کیلومتر راه را با پای پیاده و گاه بدون پای‌افزار برای پابوسی بارگاه منور حضرت شمس‌الشموس پیموده‌اند.
مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی با هر آنچه در توان داشته‌ از چای داغ و غذای گرم تا جایی برای لحظاتی آسودن و تجدید قوا و محل‌هایی هم برای استراحت شبانه، قدم پیش گذاشته تا قدری از خستگی تن مهمانان آشنایِ امام غریب بکاهد.
به رسم هر ساله در روزهای عزاداری پایان ماه صفر، مصادف با ایام رحلت رسول مکرم اسلام(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و  نیز شهادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع)، موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی چون دیگر مجموعه‌های خدمت‌رسان این آستان مقدس، بساط میزبانی از زائران پیاده امام مهربانی را در شهر بهشت فراهم می‌کند.

خادمیاری ورزشی جلوه‌ای از خدمت به زائران
پیش از حضور همه، علی‌اکبر هاشمی‌جواهری، مدیرعامل موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی حضور یافته تا به استقبال مهمانان باکرامت امام رئوف بیاید. وی درخصوص کم و کیف این میزبانی بیان می‎کند: «مجموعه همکاران این موسسه و دیگر ورزشی‎ها، در روزها و شب‎های منتهی به شهادت حضرت رضا(ع) در این ایستگاه دور هم جمع شده‎اند تا میزبان عزاداران حضرتش باشند. همراه همه شیفتگان این امام همام، اهالی ورزش و اصحاب رسانه هم می‌خواهند به هر شکل ممکن ارادت خودشان را نشان دهند.»
وی اضافه می‎کند: «امسال پرشورتر از هر سال پذیرای این عزیزان از سراسر کشور هستیم. زائرانی که علاوه بر پای پیاده، کفش از پای کنده بودند تا ارادت خود را بیشتر به حضرتش نشان دهند. از شامگاه 14 آبان ماه شمار بسیاری از مهمانان در محل‎های مهیا شده در این مجموعه ورزشی، اسکان داده شده‎اند که از شامگاه 15 آبان این تعداد با جا دادن حدود دو، سه هزار نفر به اوج خود می‌رسد.»
این مقام مسئول در آستان مقدس رضوی با اشاره به دیگر خدمات ارائه شده در این مجموعه ابراز می‌کند: «در این ایستگاه به هر طریق ممکن از قبیل پذیرایی با چای، آب، غذای سبک، استراحت کوتاه، از زائران گذری هم رفع خستگی می‌شود تا مسیر خود را تا حرم مطهر ادامه دهند.»
وی با بیان اینکه در سال گذشته هم این گونه خدمات به زوار امام علی بن موسی الرضا(ع) ارائه شده است، از بالا بردن ظرفیت و کیفیت خدمات‌رسانی به زائران امام هشتم در سال جاری خبر داده و می‎افزاید: «این موسسه هم‌راستا با همه شئون آستان قدس، امسال با حال و هوای خاصی اقدام به فراهم‌سازی مقدمات میزبانی کرده است و علاوه بر موکب‌هایی دایر شده ویژه بانوان و آقایان، سالن‌های ورزشی هم برای استراحت شبانگاهی این زائران کاملا مفروش و آماده استفاده شده است.»
هاشمی‌جواهری با اشاره به پیش‌بینی‌های انجام شده برای پذیرایی مناسب از زائران در این ایام، اظهار می‌کند: «ما برای حدود سه هزار نفر از این مهمانان برای پذیرایی سه وعده غذای گرم و استراحت برنامه‌ریزی کرده‌ایم، اما اگر تعدادی مازاد بر این رقم نیاز به خدمت‌رسانی داشته باشند، اماکن دیگری را برای پذیرایی از این عزیزان پیش‌بینی کرده‌ایم.»
وی، عرصه خادمیاری ورزشی را یکی از مهمترین جلوه‌های خدمت به زائران حضرت رضا(ع) عنوان می‌کند و می‌گوید: «بسیاری از امور در این مجموعه ورزشی توسط خادمیاران ورزشی انجام می‌شود. ما از 17 کانون خادمیاری در شهر مشهد برخورداریم و حتی در 30 استان دیگر کشور هم این کانون‌ها را دایر کرده و فعال هستند. فارغ از اعضای کانون‌های خادمیاری مشهد، از کانون‌های سراسر کشور هم برای خدمت در این ایام تقاضا داشته‎ایم که با برنامه‎ریزی و ساماندهی مناسب از توان آنها در جهت ارایه خدمت هر چه بهتر به زائران در این مناسبت استفاده کرده‌ایم.»

دوستی و مودت در دل معنویت
همه آمده‌اند تا در این حرکت بزرگ معنوی سهیم باشند. در این بین، حضور اهالی ورزش، فعالان رسانه‌ای در این حوزه و خادمیاران ورزش رضوی بیشتر به چشم گرمی می‌کند. محسن قهرمانی، از چهره‌های پیشکسوت داوری فوتبال استان یکی از  این خادمان و فعالان عرصه ورزش خراسان رضوی است که با شور و شوق خاصی که از بیان و چهره او پیداست در این برنامه مذهبی حضور به هم رسانده تا به قول خودش باری از دوش زائران آقا بردارد.
وی از دلایل مشارکت خود و دیگر قهرمانان و ورزشکاران در این برنامه می‎گوید: «طبق سنوات گذشته، ورزشکاران در این گونه برنامه‌ها دینی و مذهبی حضور فعال دارند، اما ویژگی متمایزکننده این برنامه در سال جاری در این است که تربیت بدنی آستان قدس این شرایط را برای در کنار هم بودن ورزشی‌ها برای خدمت به زائران آقا علی بن موسی(ع) فراهم کرد.»
این داور پیشکسوت فوتبال با اشاره به اقدامات مثبت موسسه تربیت بدنی با مدیریت هاشمی‌جواهری در گرد آوردن اهالی ورزش مشهد در کنار هم، اضافه می‌کند: «این جمع شدن‌ها و تجدید خاطره‎ها، به بهانه‌های مختلف از جمله برنامه دو هفته گذشته با عنوان «جامعه، رسانه و مهربانی‌ها» به میزبان موسسه تربیت بدنی آستان قدس اتفاق افتاد که عواید جمع شده در آن برنامه صرف کمک به کودکان بی‌بضاعت در حال تحصیل حاشیه‌نشین شهر شد.»
این خادم حرم منور رضوی ادامه می‌دهد: «ما ورزشی‎ها امروز به این ایستگاه آمده‌ایم تا خاک قدوم این زائران را سرمه چشم‌مان کنیم و هر آنچه از دست‌مان بر می‌آید برای خدمت دریغ نداریم. چرا که مشارکت همگانی در این قبیل امور، علاوه بر ابعاد معنوی، موجب همدلی، دوستی و مودت میان مردم می‌شود.»

اللّهم عجل لولیک الفرج...
گرما گرم آمد و شد، اهالی ورزش و خادمان موسسه، دسته‌ای از زائران خسته وارد ایستگاه می‌شوند و گروهی هم با شستن خستگی راه از تن، دوباره مهیای حرکت به سمت صحن و سرای حضرت رضا(ع) می‌شوند. در خیمه آماده شده برای استراحت موقت بانوان، به سراغ یکی از بانوان هم استانی‌مان می‌رویم که با دخترش قدم در این راه پر فراز و نشیب گذاشته است. با ته لهجه‌ای شیرین خود را اهل سبزوار معرفی می‌کند که از روز جمعه با پای پیاده همراه دختر پا به ماهش از مسجد امیرالمومنین(ع) شهرشان عازم این سفر معنوی شده‌اند.
با اینکه سن و سالی از او گذشته و گرد سپید پیری بر موهایش نشسته، اِبایی از حضور در چنین حرکت دشواری همراه دختری با شرایط حساس یک مادر باردار ندارد و می‌گوید که هشتمین باری است که پای پیاده به پابوسی امام هشتم می‌شتابد. فاطمه نامعلی با دخترش عصمت الداغی، چهار شب و روز است که در راهند اما از خوش و بش‌های او و دیگر همراهانش خبری از خستگی نیست. از او دلیل آمدنش را جویا می‌شویم، می‌گوید: «هر بار برای سلامتی و ظهور امام زمان(عج) و رفع همه مشکلات مردم می‌آیم»، بعد با زبانی ملتمسانه از صاحب شهر بهشت، امضای تذکره کربلایش را تمنا می‌کند. 
با دخترش سر صحبت را باز می‌کنیم که به خاطر مسافر در راهش، راهی این سفر سختِ شیرین شده است. تعریف می‌کند که چطور این فرزند را از سفرهای پیشین خود با پای پیاده از درگاه حضرت رضا(ع) گرفته است. عصمت خانم 27 سال دارد و نهمین سالی است که با گرفتن حاجت دل و علی‌رغم بیماری قدم در مسیر پربرکت کوی امام مهربانی گذاشته و نمی‌خواهد حتی یکسال در این تشرف‌ها فاصله بیفتد.

500 کیلومتر تا وفای به عهد
کمی آن طرف‌تر، شاهد پذیرایی گرم یکی از ده‌ها خادم این آستانه هستیم. خوش‌آمدگویی و پذیرایی به گرمیِ چای و دمنوش در دستانش. با لبخندی بر لب به سراغ زائران می‌رود و آنها را به گرفتن یک ظرف عدسی داغ، یک لیوان آب خنک یا هر آن‌چه نیاز دارند فرامی‌خواند و به گوشه‌ای برای نشستن هدایت می‌کند.  
لباس سبز خدمت حرم رضوی را بر تن کرده و معتقد است که خدمت به حضرت‌شان زمان و مکان نمی‌شناسد. دو سالی است، سکینه رضایی به همراه دیگر دوستان بسیجی‌اش برای مشارکت در این طرح معنوی و خدمت به مهمانان امام رئوف ثبت نام می‌کند. زبان حال او از همنشینی با زائران این گونه است: «با تمام شدن برنامه هر سال، برای فرا رسیدن این ایام و خدمت به زوار امام هشتم لحظه‌شماری می‌کنم. حاجتی ندارم مگر خدمت خالصانه به زائران آقا و طلب حاجت برای آنان.»  
در گوشه دیگری از این مجموعه ورزشی و در بخش مخصوص استراحت برادران، دو چهره با لباس‌های محلی نشسته‌اند و گرم گفت‌وگو هستند. از اهالی خوب روستای کلاه سره زیرمجموعه شهرستان مینودشت از خطه سرسبز گلستان‌اند و از یاران قدیمی پیاده‌روی حضرت رضا(ع). با کاروانی 30 نفره از آقایان تا بجنورد با ماشین راه پیموده‌اند و از آنجا تا شهر مشهد پنج روز راه را با پای پیاده آمده‎اند.
یکی از آنها، خلیل بیات نام دارد. با اینکه خودش را 46 ساله معرفی می‌کند ولی به خاطر دشواری کار کشاورزی و دامداری سالها بیشتر از سن خود نشان می‌دهد. 12 سال از عمر حضورش در این حرکت روحانی می‌گذرد و در این مدت خاطره‌ها و ماجراها از سر گذرانده است. تعریف می‌کندکه پنج سال پیش مادرش بعد یک عمل جراحی سخت، به کُما رفت و از حضرت رضا(ع) خواست تا اگر شفای مادرش را عنایت کند، تا آخر عمر پای پیاده به مشهد مشرف شود. اکنون پنج سال از آن روز و عهد می‌گذرد و با صحت مادرش، دست از پیاده‌روی 500 کیلومتری حدفاصل روستای‌شان تا مشهد نکشیده است.
دیگری را پسرعموی خود خطاب می‌کند و از او می‎خواهد خاطره خود را از این سفرها بیان کند. حسین آقای بیات هم سال‌ها است شیدای این راه و مرقد و مولای آخر این جاده است. با هیجان تعریف می‎کند که چطور چند سال پیش با جمعی از دوستانش قول و قرار گذاشتند، اگر کار و بارشان به برکت حضرتش بگیرد و خودرویی تهیه کنند، هر سال پای پیاده به مشهد بیایند. حاجتی که زودتر از آنچه می‌پنداشتند، برآورده شد و چند سالی است که برای عرض ارادت و شکرانه این نعمات مسافر جاده هشتمین بهشت شده‌اند ... 
هر چه پای حرف دل این زائران بنشینیم و بشنویم، تنها به گوشه‎ای از بزرگی این حرکت معنوی و عظمت صاحب آن پی می‌بریم. راهی پرخیر و برکت برای هدایت نوع بشر که دین و آیین، زمان و مکان، سن و سواد، جنس و قومیت خاصی نمی‌شناسد و به امتداد باور خداجویان تا ابد ادامه دارد.   

گزارشگر: سارا صالحی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.