.

همراه با کاروان مذهبی «پنج‌گل» در ایام دهه پایانی ماه صفر؛

به شوق وصال از هرات تا مشهدالرضا

این روزها در جای‌جای شهر مشهد، پرچم سیاه نصب شده و هر که را می‌بینی، مرد و زن و پیر و جوان با چشمانی اشکبار و دلی دردمند به سمت بارگاه منور رضوی روانه می‌شوند.

1397/8/18 جمعه

مردان و زنان در قالب هیئات و دسته‌های عزاداری با علم و بیرق‌های سیاه در حال سینه‌زنی و زنجیر‌زنی هستند. حضور هیئت‌های مذهبی از سراسر ایران اسلامی و حتی خارج از کشور در مشهد و تجمع بزرگ عزاداران شهادت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) همه ساله صحنه‌های باشکوهی را در مشهد به تصویر می‌کشد. این حضور پرشور عزاداران با آیین‌های گوناگونی نیز همراه است. برپایی تعزیه‌خوانی در اطراف بارگاه منور رضوی، پخش نذری در بین عزاداران، حضور جوانان و نوجوانان در دسته‌های عزاداری و برگزاری نماز جماعات با حضور انبوه جمعیت عزادار از جلوه‌های به یاد ماندنی ایام پایانی ماه صفر است. با کاروان زیارتی پنج‌گل از کشور دوست و همسایه افغانستان که به منظور عرض ارادت به ساحت قدسی حضرت رضا(ع) به بارگاه منور این امام همام مشرف شده‌اند، همراه می‌شویم.

حس رهایی
در صفوفی منظم ایستاده‎اند و مقابل گنبد نورانی خورشید هشتم متواضعانه عزاداری می‌کنند. با هرم نفس‌هایشان دردمندانه «یا رضا» را زمزمه می‌کنند و شال عزای دور گردنشان را مقابل صورت گرفته و اشک می‌ریزند. هرکس به طریقی چشم‌هایش به گنبد طلا خیره شده است، یکی مریض دارد، یکی آرامش ندارد، یکی درد یتیمی امانش را بریده و خلاصه اینکه به اندازه این حجم عظیم عزاداران، رازهای ناگفته زیادی با آقاست. این حرف‌ها را سلمان‌خان می‌گوید و ادامه می‌دهد: «همه آمده‌اند این جا، تا از تسکین دهنده دل‌ها، آرامش‌بخش جان‌ها؛ امام رئوف حضرت رضا(ع) مدد بخواهند. این روزها همه مردم با مشکلات زیادی مواجه هستند و فشار زندگی سخت شده است. تنها جایی که به انسان آرامش و حس رهایی می‌دهد، حرم علی‌بن موسی‌الرضا(ع) است». نوحه‌خوانی‌ها به لهجه شیرین افغانستانی ادامه دارد و طنین «لبیک یا ضامن غریبان» شور و شیدایی عزاداران را به اوج می‌رساند.

الگوی زندگی
نگاهی به جمعیت دور و برش می‌اندازد و مقابل گنبد، آه از نهادش برمی‌خیزید و می‌گوید: «همه ما مسلمانان جهان، ارادت خاصی به ائمه اطهار(ع) داریم. امام رضا(ع) که به امام رئوف و مهربانی شهرت دارد همچون نگینی در ایران می‌درخشد و تمام عاشقان و ارادتمندان، گرد این نگین می‌چرخند و به او توسل می‌جویند». محمد اعلم احمدی که مسئول کاروان پنج‌گل است ادامه می‌دهد: «این هیئت سال‌های سال است که هم‌زمان با ایام اربعین حسینی از هرات، راهی کربلا می‌شود و پس از بازگشت از مسیر کربلا، به مشهدالرضا آمده و در ایام عزاداری و سوگواری شهادت امام رضا(ع) و رحلت پیامبر(ص) به حرم مطهر رضوی تشرف پیدا می‌کند». این زائر دلسوخته عقیده دارد: «ما چقدر انسان‌های خوشبختی هستیم که الگوهای بزرگی برای زندگی داریم. ائمه اطهار(ع) بزرگ‌ترین الگوی زندگی ما هستند. این کمترین کاری است که خود را در غم و شادی آن‌ها شریک بدانیم، در میلاد و ولادت آنان اظهار شادی ‌کنیم و در ایام شهادت و مصیبتشان به سوگ بنشینیم».

از امام رضا(ع) مدد خواستم
پیرمرد، به زحمت در حال راه رفتن است و سعی می‌کند از کاروان عقب نماند. عینکی با شیشه‌های ضخیم دارد که چشم‌هایش را درشت‌تر نشان می‌دهد؛ در معرفی خود می‌گوید: «علی هاشمی هستم. امسال اصلا تصور نمی‌کردم بتوانم این کاروان را همراهی کنم. درد پا امانم را بریده و در راه رفتن مشکل دارم. اما از امام رضا(ع) مدد خواستم تا توفیق زیارتش را نصیبم کند. از خداوند می‌خواهم به حق مقربین درگاهش از سر تقصیرات ما بگذرد و ما را جزء بندگان نیک خود قرار دهد. صلح، آرامش، دوستی، سلامت و پیروزی را برای تمام شیعیان خواستارم». در چند قدمی حرم، نوای روضه می‌آید و جوان‌ و پیر و کودک، مرثیه ناتمام خود را در گوش حرم زمزمه می‌کنند. پشت سر، تا چشم کار می‌کند دسته‌های عزاداری است و مردمی که دل به این آستان و صحن و سرا داده‌اند. غبطه باید خورد بر این همه ارادت، بر این همه آستان‌بوسی و آستان‌دوستی، بر این همه شیدایی. همین جاست که می‌توان از عمق وجود به عزاداران رضوی گفت: « عزاداری‌تان قبول و این اوج گرفتن آسمانی تهنیت باد».


گزارشگر: اعظم صاحب علم
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.