.

گزارشی از شوق خدمت خادم‌یاران؛

انتظاری پنج‌ساله برای خدمت به زائران امام رئوف(ع)

وقتی چشم به گنبد طلا می‌دوزی و فرصت خدمت را از امام رئوف می‌خواهی، بدون شک آقا، این خدمت را نصیب و روزی تو خواهد کرد.

1397/8/18 جمعه

شاید برای چنین توفیقی، زمان زیادی بگذرد اما بالاخره نوبت به تو و فرصت خدمتگزاری‌ات خواهد رسید. خواه این خدمتگزاری، حمل و نقل زوار از نفس افتاده باشد و خواه زدودن غبار کفش‌هایی که راه زیادی را پیاده پیموده تا در روزهای آخر ماه صفر،ذ صاحبش را به زیارت و دست‌بوسی امام مهربان نائل کند.

رضایت زائرین پیاده، رضایت حضرت است
پنج سال پیش با هزار آرزو و امید آمده است، در صحن ایوان طلا چشم به پنجره فولاد دوخته و دستانش را گره‌زده به این پنجره و دخیل خدمت به امام مهربانی‌ها شده است. پنج سال انتظار کشیده تا موعد خدمتش برسد. روزها را شمرده است. هر سال عید نوروز به امام مهربان گفته:  «آقا جان یعنی هنوز نوبتم نرسیده که برای خدمت بیایم»؟ و حالا در روزهای پایانی ماه صفر، علی‌بن موسی‌الرضا(ع) صدایش زده تا بیاید. نامش ولی‌الله ذوالفقاری است. از حال و هوای روزی که باخبر شد حاجت‌روا و برای خدمت به زائرین آقا طلبیده شده است، می‌گوید: «۵ سال پیش برای بحث خادم‌یاری ثبت‌نام کردم و چند روز پیش تماس گرفتند و خبر دادند که درخواست خادمیاری‌ام پذیرفته ‌شده است؛ زمانی که خبر پذیرشم از سوی اپراتور گفته شد، خودم تهران بودم. وقتی به ساوه برگشتم، به همسرم گفتم: مژدگانی بده که امام رضا(ع) ما را برای خدمت قبول کرده است. آن زمان به‌قدری هر دو خوشحال شدیم که سر از پا نمی‌شناختیم و لحظه‌شماری می‌کردیم به مشهد بیاییم». این خادم‌یار ساوه‌ای با خودروی شخصی‌اش به مشهد آمده تا در بخش حمل‌ونقل به زائران پیاده یا در راه مانده، کمک کند. می‌گوید یکی از آرزوهای قلبی‌اش خدمت به زائران امام رضا(ع) بوده و حالا که این آرزو محقق شده، خدا را شاکر است. عقیده دارد: «خادم‌یاران رضوی باید با زیباترین رفتار و ارائه بهترین خدمت، رضایت زائران پیاده حضرت رضا(ع) را جلب کنند، چراکه رضایت زائرین پیاده، رضایت حضرت را در بردارد». او معتقد است: «وقتی اسم زائرین در کنار امام محبوب می‌آید، ارزش دوچندانی پیاده می‌کند. این زائرین که با طی کردن مسافت‌های زیاد به حرم رضوی مشرف می‌شوند، در پیشگاه امام مهربانی‌ها بسیار عزیز و محترم هستند و خدمت به آن‌ها جایگاه والایی دارد که باید قدردان آن باشیم.»

غبار کفش زائر را با افتخار پاک می‌کنم
«غباری که از راه عاشقی باشد، معنای وسیعی دارد و بهترین معنای آن دلدادگی به ساحت خورشید هشتم است. دلداده این صحن و سرا بر روی چشم من جا دارد». این‌ها بخشی از صحبت‌های علی فرامرزی، خادم‌یار رضوی از شهر زنجان است که حالا برای خدمت به زائرین پیاده امام مهربانی‌ها، سر از پا نمی‌شناسد. سال‌ها پیش برای خدمت به امام رئوف(ع) ثبت‌نام کرده است، اما زمان انتظار طولانی شده تا اینکه امسال آقا او را طلبیده تا برای خدمت به زائرین پیاده بیاید. چند روزی است به مشهدالرضا آمده و هر کاری در توانش است همراه همسر و مادر همسرش انجام می‌دهد تا به امام رئوف بگوید قدر این فرصتی که به او داده ‌شده را خوب می‌داند و حاضر به هر کاری برای خوش‌خدمتی به ساحت غریب الغربا(ع) است. این خادم‌یار رضوی می‌گوید: «از ۵ سال پیش، مادر همسرم برای این رویداد بزرگ درخواست داد و به لطف و عنایت خدا امسال این درخواست پذیرفته شد و ما خادم‌یار زائرین پیاده و امام رضا(ع) شدیم». اوخانواده‌اش هر خدمتی حتی پاک کردن غبار کفش زائران و تمیز کردن پاهای آن‌ها را انجام می‌دهند. زیرا بنا به قول خودشان برای این خدمت‌ها به مشهد آمده‌اند. تا روز شهادت امام هشتم در مشهد می‌مانند و با جان و دل به زائران خدمت می‌کنند. این خادم دلداده، عشق به امام رضا(ع) را دلیل حضور زائران و خادم‌یاران رضوی از شهرهای مختلف می‌داند و آرزو دارد تا در مشهد یا یکی از شهرهای اطراف مشهد مستقر شود و با پای پیاده به خدمت امام مهربانی‌ها مشرف شود. تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا در بین خادمان امام رئوف، بهترین باشد و خدمتی نیکو به ساحت ضامن آهو تقدیم کند. صحبت‌هایش که به پایان می‌رسد، دوباره مشغول کار و خدمت می‌شود تا نشان دهد که شکر نعمت را به‌خوبی به‌ جا می‌آورد و ثابت کند اینجا عشق را می‌توان در پاهای آبله‌دار زائران پیاده و دستان زحمت‌کشیده خادم‌یاران رضوی دید که از هر تلاشی برای عرض ارادت به ساحت امام رئوف فروگذار نیستند. در سرزمینی که عشق معنای دیگری یافته است و در مشهدالرضا که عشق یعنی آستان رضا(ع). در این شهر بهشت، همه خادم‌الرضاییم و خدمتگزار زائرین از راه رسیده غریب ارض توس، زیر پرچم «خادم‌یاران رضوی»، فرهنگ میزبانی و میهمان‌نوازی را به رخ جهانیان خواهیم کشید.


گزارشگر: مجتبی بشکنی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.