.

خدمتی از جنس دوستی امام مهربانی‌ها به زائران پیاده

هنگامی‌که می‌خواهی شبیه محبوب شوی، باید رنگ و بوی او را بگیری، میهمان‌نوازی امام رئوف به حدی است که در مهربانی و خوبی شهره آفاق شده است.

1397/8/19 شنبه

برای آقای مهربان ما، مسلمان و غیرمسلمان ندارد، درب‌های حرمش به روی همه عاشقان باز است و آغوشش برای هر دلداده‌ای. «خادمیاران رضوی» از امام خود الگو می‌گیرند و مهربانی‌ها را وقف قدم‌های زائرین از راه رسیده‌ای می‌کنند که دل به جاده عاشقی زده‌اند و می‌دانند اینجا در شهر بهشت، مردمانی امام رضائی، منتظرند تا بذل جان کنند برای خدمت به میهمانان عزیزتر از جان مولا.
یکی از اصلی‌ترین نیازهای زائر پیاده سرپناهی برای گذاران شب‌های سرد مشهد است. مأمنی برای اقامت، تا دمی را آسوده بنشیند و پای خسته‌اش را استراحتی دهد و روز بعد با توانی مضاعف، به میقات رضا(ع) مشرف شود برای عرض ارادت.

اسکان مهم‌ترین دغدغه زائرین پیاده
قاسمی یکی از «خادمیاران رضوی» است که در ایستگاه «انصار القرآن قوچان» به زائران پیاده خدمت‌رسانی می‌کند، از کم و کیف خدماتی که به زائران ارائه می‌شود، گفت: در این محل اسکان، از زائران پیاده با نوشیدنی‌های گرم و طبیعی پذیرایی می‌کنیم تا اگر دچار سرماخوردگی شده‌اند بهبود یابند. علاوه بر این 100 نفر زائر پیاده استراحت شبانه می‌کنند و در سه وعده از آن‌ها پذیرایی می‌کنیم تا شاید قدمی هرچند کوچکی برای امام رئوف برداریم.»
او ادامه می‌دهد: «این روزها خادمیاران رضوی برای اینکه هیچ کاری بر روی زمین نماند، از دل‌وجان به زائران پیاده حضرت خدمت می‌کنند و شب‌های زیادی به خانه نمی‌روند، تا میزبانی شایسته برای مهمانان امامشان باشند.» آری، این نشان عاشقی و دلدادگی به ساحت امام مهربانی‌ها است. جان و مال مجاوران شمس منیر در طبق اخلاص است. قاسمی گفت:«زائران آقا هنگام خروج از مراکز اسکان برای ما دعا می‌کنند. دعایی که مطمئن هستم مقبول درگاه حق خواهد شد.»
این «خادمیار رضوی» از منتظران واقعی یوسف فاطمه(س)است. از امام هشتم(ع) می‌خواهد تا در ازای خدمتی که به زائرانش می‌کند، برای ظهور صاحب عصر(عج) دعا کند، و از زائرینی که میهمان آن‌ها می‌شوند نیز می‌خواهد که به‌جای قدردانی، برای فرج آقا دعا کنند. معتقد است «حضور زائران پیاده قدمی هرچند کوچک در مسیر ظهور حضرت حجت(عج)است».

تا حد توان از زائر امام مهربانی‌ها به‌خوبی پذیرایی می‌کنیم
«مشاهده زائران کودک که در این هوای سرد، با پای پیاده به زیارت آقا آمده‌اند، نگاه ما به زیارت را تغییر می‌دهد. به اعتقاد من حضور کودکان در این حماسه باشکوه، باعث ماندگاری این حرکت عظیم می‌شود.» این را عبدالحسین عباسی گفت، یکی از خادمیاران مسجد جامع شهید بهشتی، که این روزها مشتاقانه به زائران پیاده خدمت می‌کند. او از خدماتی که برای زائران پیاده آماده کرده است، گفت: «پذیرایی و سه وعده‌غذا، پتو، وسایل گرمایشی، پزشک و خدمات درمانی و ارائه محصولات فرهنگی ازجمله خدماتی است که در این ایستگاه به زائران ارائه می‌شود.»
این خادمیار با تأکید بر اینکه تا حد توان از زائر امام مهربانی‌ها به‌خوبی پذیرایی می‌کنیم ادامه می‌دهد:«سرمای هوا و سختی مسیر را زائران بزرگ‌سال بهتر می‌توانند تحمل کنند، اما وقتی کودکان نیز پا در این مسیر عاشقی می‌گذارند، نشان می‌دهد زیارت پیاده حس و حالی متفاوت با سایر زیارت‌ها دارد».

خدمت به زائران کمترین کاری است که مجاوران حضرت باید انجام دهند
زائران پیاده رضوی در مسیر برای ظهور حضرت حجت(ع) دعا می‌کنند و با هرکدام که هم‌صحبت می‌شوی، از خدماتی که در مسیر به آن‌ها ارائه‌شده قدردانی می‌کنند، البته که ارائه خدمت به زائران امام رئوف کمترین کاری است که از ما مجاوران این مهربان امام برمی‌آید. در مسیر خدمت به زائران پیاده با خادمیاری دیگری آشنا می‌شویم؛ بهدانی، در شهرک صنعتی کاویان جلوتر از سایر ایستگاه‌ها، مکانی را برای اسکان و استراحت زائران ایجاد کرده است، چراکه معتقد است در سایر مسیرها موکب وجود دارد، ولی در این مسیر به علت شرایط خاص جاده، زائران بیشتر خسته می‌شوند.
اسکان موقت و پذیرایی میان وعده به زائران پیاده ازجمله خدماتی است که در این ایستگاه ارائه می‌شود. حدود هشت سال است که زائران پیاده با این ایستگاه آشنا هستند و می‌دانند که جلوتر از سایرین به سراغشان می‌آیند آماده‌اند برای میزبانی.
 زائرانی که در این مراکز اسکان استراحت می‌کنند؛ با تنی خسته وارد و باجانی تازه خارج می‌شوند. بعد ترک ایستگاه، خادمان قبله نور با دعای خیر خود بدرقه می‌کنند میهمانان آقا را؛ و زائران نیز عاقبت‌به‌خیری و آرزوی کامیابی و سربلندی را برایشان به یادگار می‌گذارند.

باجان و دل غبار از کفش زائرین پیاده آقا می‌زدایم
محمدحسین صمدیه یکی دیگر از «خادمیاران رضوی» است که توفیق فعالیت در این عرصه را ارزشمند عنوان می‌داند. گفت:«خدا را شاکرم که در مدت ۵۵ سال عمر خود توانسته‌ام امروز به آرزوی دیرین خود یعنی خادمی امام رضا(ع) دست‌یابم. از ۳سال پیش که اولین پیامک خود را برای خادمی زائران پیاده امام رضا(ع) ارسال کردم، همچنان منتظر و چشم‌به‌راه دعوت برای فعالیت بودم که خوشبختانه امسال به آرزوی قلبی خود رسیدم.»
این خادمیار رضوی از فعالیت خود در این طرح سخن به میان آورد و ادامه می‌دهد:«امسال باوجود فعالیت گسترده خادمیاران رضوی، بنده در بخش اپراتور و دعوت از دیگر خادمیاران فعالیت خود را آغاز کرده‌ام.»  خدمت به زائر را خدمت به امام رضا(ع) می‌داند و معتقد است:«رویکرد مردمی خدمت به زائر در این پویش بزرگ در ایام شهادت امام رضا(ع) سبب شده تا اقشار مختلف مردم در کنار یکدیگر به زائرین خدمت کنند، به‌عنوان‌مثال بنده حتی اگر اپراتور و دعوت از خادمیاران را بر عهده نداشتم، حاضر بودم باجان و دل غبار از کفش زائرین بزدایم».
او خاطرنشان می‌کند: «من و دیگر دلدادگان خدمت به زائرین از ۳ سال پیش تاکنون با راه‌اندازی ایستگاه استقبال از زائر در جاده قدیم نیشابور، روستای رباط خاکستری، توانسته‌ایم بخشی از ارادت خود به امام رضا(ع) و زائرانش را در قالب خدمت به آن‌ها با پخش ۵۰۰ وعده‌غذای گرم و میان وعده در روزهای متمادی و خدمات دیگر ادا کنیم.»
صمدیه گفت: «آستان قدس رضوی باید سعی کند با حمایت بیشتر از ایستگاه‌ها، رویکرد مردمی این حرکت ارزشمند را نمایان‌تر کند، بدون شک مردم به‌تنهایی می‌توانند بهترین خدمتگزار به زائران باشند ولی تا حمایت نهادهایی بزرگی مانند آستان قدس از آن‌ها نباشد، کمی و کاستی‌های فراوانی در گوشه و کنار دیده می‌شود.»
این خادمیار رضوی بابیان خاطره‌ای از دوران فعالیت خود یادآور می‌شود:«در میان لیست متقاضیان، خانمی از شهر شیراز وجود داشت که پس از تماس، با برخورد تند وی مواجه شدم، از صحبت‌هایش می‌شد بوی ناامیدی را متوجه شد، ولی پس‌ازاینکه با توضیح بیشتر و ذکر نام امام رضا(ع) او را دعوت به این امر خیر کردم، ناگهان لحن صحبتش تغییر کرد و با روی باز این دعوت را پذیرفت و برای خدمت به مشهد آمد».

«همه خادم الرضائیم»
اینک در موسم میزبانی از زائرین پیاده شمس الشموس در دهه پایانی صفر و به لطف طرح «همه خادم الرضائیم» مجال حضور در خیل خادمیاران رضوی فراهم‌شده است و عاشقان خدمت به این امام همام می‌توانند با حضور در«کانون خادمیاران رضوی» در این معنویت بی‌مانند شریک شوند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.