.

گفتگوی آستان نیوز با آرش آبایی عضو جامعه کلیمیان ایران،

همه ادیان بر ارزش انسان، صلح و نیکی تأکید دارند

یکی از بهترین راه‌های نزدیکی ادیان توحیدی به یکدیگر و دوری از تفرقه و دشمنی، مناظره و گفتگوی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان مختلف و یافتن همسانی‌ها و باورهای مشترک بین این ادیان است.

1397/9/3 شنبه

آستان قدس رضوی چندی است برگزاری «همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان» را در دستور کار خود قرار داده است. در این راستا گفتگوهایی را با پژوهشگران ادیان توحیدی ترتیب داده‌ایم. مصاحبه پیش رو، گفت‎وگویی است با آرش آبایی، عضو جامعه کلیمیان ایران و پژوهشگر دین یهود که مطالعات زیادی را درباره همسانی‌های ادیان در کارنامه خود دارد...

ضرورت گفت‌وگوی ادیان در عصر حاضر چیست؟
تعالیم ادیان همگی بر ارزش انسان، صلح و نیکی تأکید دارند. متأسفانه اختلافات، تعصبات و افراطی‌گری‌های دینی سهم مهمی در خشونت‌ها و جنگ‌های تاریخی و معاصر دارند. یک دلیل مهم این معضلات دینی، عدم شناخت دیگر ادیان و یا عدم باور به صدق اعتقادات پیروان آن است.
گفتگوی ادیان، حداقل دو اثر مهم به دنبال دارد، نخستین تأثیر گفتگوی بین ادیان، ایجاد شناخت از اصول اعتقادات و جزئیات باورهای دینی دیگر ادیان است، و دوم، صرف همنشینی و گفتگوی پیروان دو یا چند دین و مذهب متفاوت با هم نشان از امکان همزیستی و تفاهم دارد.
در گفت‌وگوی بین دینی، قرار نیست بیانیه یا توافقنامه‌ای منتشر شود یا اصلی از اصول اعتقادی تغییر کند، بلکه شناخت متقابل و یافتن نقاط مشترک دینی و اجتماعی، حاصل آن است؛ به عبارت دیگر، گفت‌وگوی ادیان، بیش از آن که به دنبال هدفی خاص باشد، خود، یک هدف ارزشمند است.

اما ادیان ابراهیمی چه مشترکاتی دارند که در گفت‌وگوی ادیان می‌تواند مورد توجه قرار گیرد؟
سه دین یهودیت، مسیحیت و اسلام، به لحاظ خاستگاه مشترک و انتساب به حضرت ابراهیم(ع)، دارای شباهت‌ها و نقاط اشتراک متعددی هستند، در تورات آمده: «خداوند انسان را به شکل معنوی خود آفرید» که این آیه تورات، بر الهی بودن ذات همه انسان‌ها بدون هیچ تفاوتی اشاره دارد، و این نخستین و مهم‌ترین نقطه‌ی اشتراک معنوی میان ادیان توحیدی است.
ده فرمان اساسی تورات، در اکثر موارد مورد توافق سایر ادیان نیز هست، در این مطالب تورات، خداوند به وحدانیت خود تأکید دارد، نیکی به پدر و مادر را واجب می‌داند و از گناهانی مثل قتل، زنا، دزدی و شهادت دروغ و چشمداشت به دارایی مردم برحذر می‌دارد که این‌ها نشان دیگری است بر اشتراکات اعتقادی ادیان.
اصول ایمان دین یهود عبارتند از اینکه خداوند متبارک، موجود (حاضر) و ناظر است. دوم او واحد و یکتاست، سوم او جسم ندارد و شباهتی هم به جسم ندارد، چهارم او مقدم بر هر موجود قدیمی در جهان است، پنجم عبادت موجودی به غیر از او جایز نیست، ششم او از نیت و افکار انسان‌ها آگاه است، هفتم نبوت حضرت موسی سرور ما حقیقت دارد، هشتم حضرت موسی به لحاظ نبوت از دیگر انبیای بنی اسرائیل برتر است، نهم تورات مقدس از آسمان (ازجانب خداوند) وحی شده است، دهم تورات در هیچ زمانی تغییر نیافته و نخواهد یافت، یازدهم خداوند، شریران را مجازات خواهد کرد و پاداش و اجر نیکوکاران را خواهد پرداخت، دوازدهم ماشیح پادشاه (منجی جهان) خواهد آمد، و بالاخره اصل سیزدهم می¬گوید مردگان در آینده زنده خواهند شد.
همان‌طور که می‌بینید تقریبا تمامی این اصول مورد توافق و تایید ادیان الهی است، 6 اصل اول به ایمان به خداوند اختصاص دارد، چهار اصل 7 تا 10 بر نبوت و کتاب آسمانی تأکید داشته و سه اصل بعدی نیز بر عدالت الهی، ظهور منجی و رستگاری و در نهایت رستاخیز و معاد استوار است. علاوه بر این، احکام اخلاقی و اجتماعی متعددی در تورات و تلمود برای زندگی سعادتمندانه و عادلانه‌ی انسانی وجود دارد که مشابه اکثر آنها در سایر ادیان نیز مشاهده می‌شود؛ بنابراین بطور نظری، هر مؤمن به ادیان توحیدی، هنگامی که اصول اساسی مشترکی را میان خود و مؤمنان ادیان دیگر می‌یابد، احساسی جز نزدیکی و همدلی با همنوعان خود نخواهد داشت.

آستان قدس رضوی بهمن ماه سال جاری همایشی را با نام امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان برگزار می‌کند و تاکنون چهار پیش نشست تخصصی این همایش برگزار شده است. اما برگزاری این همایش چه نقشی در گفتگوی مسالمت آمیز ادیان و نزدیکی ادیان توحیدی به یکدیگر دارد؟
گفتگوی ادیان در ایران از سال‌ها قبل آغاز شده و تاکنون آثار بسیار مثبتی به همراه داشته است، حضور اقلیت‌های دینی در همایش‌های متعدد که در آن علما و روحانیون مسلمان در کنار پیروان دیگر ادیان توحیدی به سخنرانی و تبادل نظر می‌پردازند، از یکسو موجب دلگرمی است و از سوی دیگر، موجب رفع سوء تفاهم‌های رایج در جوامع دینی نسبت به ادیان دیگر می‌شود.
مطمئنا هر نهاد و سازمانی که به دوام و رشد این جلسات گفت‌وگوی دینی کمک کند، سهمی ارزشمند در ایجاد صلح و همزیستی مسالمت آمیز میان ابنای بشر خواهد داشت.

گفتگو: زهرا دلپذیر
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.