.

مدیرمسئول پژوهشنامه علمی- پژوهشی «خراسان بزرگ» در گفت‌وگو با آستان‌نیوز:

پژوهشنامه خراسان مرجع علمی پژوهش‌های بنیادین در حوزه تمدنی خراسان بزرگ است

نشریه علمی و پژوهشی «خراسان بزرگ» یکی از باسابقه‌ترین نشریات علمی شرق کشور است که قریب به 8 سال از عمرش می‌گذرد و تاکنون 27 شماره از این نشریه منتشر شده است.

1397/9/11 يكشنبه

امتیاز این نشریه علمی - پژوهشی متعلق به دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) است و مقالات این نشریه عموماً در چهار کارگروه مطالعات شهری و شهرسازی خراسان بزرگ، مطالعات جغرافیای تاریخی خراسان بزرگ، مطالعات معماری خراسان بزرگ و مطالعات هنر خراسان بزرگ بررسی و منتشر می‌شود و از سال 1398 نیز برای ارتقاء سطح نمایه‌سازی آن به ویژه در بین مخاطبان انگلیسی‌زبان، کلیه مقالات همراه با چکیده مبسوط منتشر خواهد شد.
برای آشنایی بیشتر با این نشریه علمی و پژوهشی با دکتر قدیر صیامی، رئیس مرکز تحقیقات شهرسازی و معماری دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و مدیر مسئول مجله علمی و پژوهشی خراسان بزرگ گفت‌وگویی انجام دادیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

نشریه خراسان بزرگ از چه اعتبار علمی و پژوهشی برخوردار است؟
نشریه علمی و پژوهشی خراسان بزرگ بر اساس مصوبه 13 اسفند سال 1390 در کمیسیون بررسی اعتبار نشریات علمی وزارت علوم، دارای اعتبار علمی و پژوهشی است. این نشریه در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهیsid  برای علاقه‌مندان و محققان در دسترس قرار گرفته و تنها نشریه تخصصی کشور است که به شکل اختصاصی مطالعات و پژوهش‌های خودش را در حوزه تمدنی خراسان بزرگ متمرکز کرده و به صورت فصلنامه زبان فارسی و لاتین منتشر می‌شود.
نشریه‌ خراسان بزرگ، در چهار حوزه فعال مطالعات شهری و شهرسازی خراسان بزرگ، مطالعات جغرافیای تاریخی خراسان بزرگ، مطالعات معماری خراسان بزرگ و مطالعات هنر خراسان بزرگ فعالیت دارد و مسئولیت راهبری و سیاست‌گذاری علمی هر حوزه یا کارگروه نیز به یک استاد متخصص در آن زمینه قرار داد شده است. در هر کدام از این کارگروه‌ها نیز حداقل 7 و 8 نفر مشاور و متخصص به فعالیت مشاوره‌ای مبادرت دارند که عموما عضو هیئت علمی دانشگاه‌های معتبر سراسر کشور هستند و بیش از 30 استاد، محقق و پژوهشگر به صورت مستقیم با نشریه همکاری می‌کنند.

چه ویژگی‌هایی در حوزه خراسان بزرگ موجب شده تا مورد مطالعه و پژوهش محققان قرار گیرد؟
ناحیه خراسان بزرگ یک ناحیه گسترده تاریخی، تمدن‌ساز و منطبق بر بخش‌هایی از شرق ایران، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان است که از عصر ساسانیان و اوایل دوره اسلامی نه تنها استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی بلکه بخش‌های مهمی از افغانستان امروزی تا دره سند در پاکستان را در بر می‌گیرد. در بعضی از منابع هم آمده که مناطقی از ماوراء‌النهر و خوارزم  نیز جزء محدوده‌های تاریخی این منطقه تلقی می‌شدند، به عبارت دیگر بخش‌هایی از فرهنگ و تمدن ایران که امروز به اقتضای تحولات سیاسی از پیکره سرزمین ایران جدا شده‌اند اما روح و تمدن ایرانی - اسلامی در آنها همچنان زنده است.
اهمیت این منطقه بیش از هر چیزی در حوزه فرهنگ و ادب ایران زمین بوده است. بسیاری از شاعران، اندیشمندان، فلاسفه و بزرگان سرزمین ما خاستگاه خراسانی داشتند. در هنر، معماری، شهرسازی نیز سبک خراسانی و حتی مکتب خراسانی یک جنبش فکری و علمی جریان‌ساز در تمام دوران بوده که ریشه در این منطقه بزرگ داشته است. این نشریه با درک اهمیت تاریخی و فرهنگی این منطقه تلاش خود را بر بازنمایی و غبارزدایی از چنین گنجینه‌ای متمرکز کرده تا با رویکرد بین‌المللی و منطقه‌ای به محملی برای انتشار پژوهش‌ها و مقالات برجسته علمی در این ناحیه بزرگ باشد.

محققان این نشریه از چه منابعی برای مطالعه و پژوهش بهره می‌گیرند؟
مقالات و نسخ خطی که محققان داخلی و خارجی در سفرنامه‌هایشان از این منطقه داشتند و گزارش کردند. همچنین آثار بر جای مانده با تزئینات و فرم منحصر به فردی که یادآور اصول شهرسازی و معماری در این منطقه است که برخی همچنان استوار و پابرجایند، همچون مسجد گوهرشاد در مجموعه حرم مطهر رضوی و برخی نیز از طریق بازدیدها و حفاری‌های باستان‌شناسی در حال کاوش است.
این نشریه به دنبال این است تا اجازه ندهد که خط و مرزهای ناپایدار سیاسی باعث گسست و فراموشی میراث فرهنگی، تاریخی و تمدنی ایران در این منطقه کهن شود. چرا که مرزها بنابر تحولات سیاسی و تاریخی ناپایدارند و تغییر می‌کنند، ولی این اتصالات و اشتراکات فرهنگی میان چند کشور آن‌قدر قدرتمند و پایدارند که نمی‌تواند ما را از آن اشتراکات فرهنگی و ملی میان این چند منطقه برای پژوهش‌های موثر و کارآمد دور کند.

اساتید دیگر کشورها نیز با این نشریه همکاری دارند؟
مذاکراتی با برخی اساتید در دانشگاه‌های معتبر کشور انجام داده‌ایم و همچنین کشورهایی که در این حوزه تخصص دارند. از سال آینده بعضی از این اساتید در حوزه‌های پژوهشی اضافه خواهند شد و رویکرد منطقه‌ای و بین‌المللی ما تا سال 98 به صورتی پررنگ‌تر پیش خواهد رفت و سعی ما بر این است تا در تعامل با محققان خارج از کشور چهار حوزه مطالعاتی را به سمت منطقه‌ای کردن ببریم و در کارگروه‌های مشاوره‌ای از ظرفیت علمی شرق‌شناسان مستقر در منطقه استفاده کنیم. به عنوان مثال پرفسور برناد اوکین، استاد دانشگاه قاهره و متخصص در زمینه معماری خراسان در عصر سلجوقی را دعوت به همکاری کردیم و ایشان به عنوان عضو تیم مشاوره علمی با ما همکاری می‌کند و این رویه همچنان در حال توسعه است. به تعبیر دیگر جستجو می‌کنیم در فضاهای علمی دنیا چه کسانی در این حوزه تمدنی آثار برجسته و فاخر در دانشگاه‌های شرق‌شناسی روسیه، افغانستان و ترکمنستان داشته‌اند تا از دانش آنها در توسعه ظرفیت‌های علمی و فرهنگی منطقه استفاده کنیم.

رویکرد نشریه به گونه‌ای است که پذیرای پایان‌نامه دانشجویان نیز در چهار حوزه مطالعاتی باشد؟
اتفاقا این موضوع از سال 97 در دستور کار قرار گرفته است که ما به طور موضوعی اولویت‌های نشریه را برای انجام تحقیقات پایان‌نامه‌های دانشجویان در مقطع ارشد و دکتری پیشنهاد می‌کنیم و جهت‌گیری‌های کلان نشریه هم در سایت قرار دادیم که حداقل تا سال 1400 بدانند جهت‌گیری‌های کلان نشریه در چه وضعی است.
نکته‌ مهم این است که از حوزه‌ تخصصی هنر خراسان بزرگ استقبال خوبی صورت گرفته است. لذا در حال پیگیری انتشار نشریه «هنر خراسان بزرگ» از وزارت علوم تحقیقات و فناوری هستیم و در حال حاضر این تصمیم به تصویب شورای پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و هئیت رئیسه این دانشگاه رسیده است تا از نشریه پژوهشنامه خراسان بزرگ، نشریه‌ای تخصصی‌تر و ویژه‌تر به دو زبان‌های فارسی و لاتین از سال 98 منتشر شود.

دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با انتشار مجله علمی و پژوهشی خراسان بزرگ چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
هدف اول نشریه خراسان بزرگ این است که از پیشینه و گنجینه تاریخی و ارزشمند این منطقه غبارزدایی کند و به دنبال افزایش شناخت علمی عمیق و دقیق از میراث هنر، معماری، شهرسازی این منطقه کهن در زیر چتری به نام میراث تمدنی خراسان بزرگ است. همچنین این نشریه به تقویت هم‌افزایی و مشارکت علمی پژوهشگران ایرانی با پژوهشگران سایر کشورها در حوزه تمدنی خراسان بزرگ توجه ویژه دارد.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.