.

دکتر حمید رضا مشرقی مقدم عنوان کرد؛

انسداد عروق، شایع‌ترین بیماری قلبی و عروقی در کشور

یک متخصص قلب و عروق گفت: شایعترین بیماری قلبی و عروقی در ایران، بیماری انسداد عروقی قلب است.

1397/9/16 جمعه

دکتر حمید رضا مشرقی مقدم در حاشیه دومین کنگره بین‎المللی پزشکان قلب ایران و اروپا که در بیمارستان رضوی در حال برگزاری است، در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز خاطرنشان کرد: شایعترین بیماری قلبی در کشورمان بیماری‎های عروقی قلب و در درجه دوم مسائل مربوط به اختلالات ریتم قلب بوده که در زمینه تندی ریتم قلب و کندی ریتم قلب است.
وی در رابطه با علم الکتروفیزیولوژی توضیح داد: الکتروفیزیولوژی به زبان خیلی ساده، سیم کشی قلب است و در واقع سیستم الکتریکی قلب و سیستم هدایتی قلب را شامل می‎شود. الکتروفیزیولوژی رشته نسبتا جدیدی است که در دو بخش کار می‎کند یکی در واقع سوزاندن رگ‎های اضافی داخل قلب است و دیگری در بخش دیوایس است و پیس میکرهایی است که در قلب کار گذاشته می شود.
وی افزود: پیس میکرها بسیار تنوع دارد از پیس میکرهای یک حفره‎ای تا پیس میکرهای سه حفره‎ای که هر کدام جایگاه خاصی دارد و برای درمان بیماری‎های خاص استفاده می‎شود و استفاده از این‎ها در بعضی مواقع اصلا نجات دهنده زندگی انسان می‎شود.
وی ادامه داد: حدود 80 تا 90 درصد دیوایس‎های موجود در بازار تولیدشان در انحصار آمریکاست و با توجه به تحریم‌ها محدودیت بسیاری در تهیه‎ آنها داریم، در چنین شرایطی باید تلاش کنیم تا در این زمینه بتوانیم تکنولوژی و علم آن را کسب کنیم.
این متخصص قلب و عروق فاکتورهایی را برای پیشگیری چون چربی خون، قند خون، بی تحرکی، کشیدن سیگار و تغییر شیوه زندگی عنوان کرد که قابل تغییر است و گفت ژنتیک قابل تغییر نیست ولی زمینه‎های قابل تغییر مثل شیوه زندگی، استرس و رسیدن به وضع مناسب و قند مناسب را می توان تغییر داد تا از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری کرد.
گفتنی است، دومین کنگره پزشکان قلب ایران و اروپا در دو زمینه بیماری‌های مادرزادی، ساختمانی و دریچه‌ای و همچنین بیماری‌های انسداد مزمن عروق از ۱۴ آذرماه در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد آغاز شده و تا 17 آذرماه ادامه خواهد داشت.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.