.

عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛

روانشناسی اسلامی مکمل مباحث اخلاقی است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه اظهار کرد: روانشناسی نه تنها منافی اخلاق اسلامی نیست بلکه مکمل آن است.

1397/9/29 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت الاسلام محمد کاویانی در چهارمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی که صبح امروز در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، با ارائه پژوهشی با موضوع تبیین دورنمای روانشناسی به عنوان یک مکتب بیان کرد: اگر بخواهیم علم روانشناسی را در تراز جمهوری اسلامی و سطح انقلاب اسلامی مطرح کنیم این علم باید قابلیت تامین نیازهای جامعه را داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه روانشناسی اسلامی صرفا به روش تجربی اکتفا نمی‌کند، اظهار کرد: روان‌شناسی اسلامی رشته‌ و بخشی از علم تجربی است که با رویکرد دینی به بررسی رفتارها می‌پردازد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه فرآیند اجتهاد سهم اساسی در فراهم سازی روانشناسی اسلامی دارد و خطوط کلی و اصلی آن را ترسیم می‌کند، اظهار کرد: اصلی‌ترین و مهمترین نکته این است که مفاهیم اسلامی یکدیگر را نفی نمی‌کنند، بلکه همه بر محور خداشناسی قرار دارند.
حجت‌الاسلام کاویانی با اشاره به اینکه فراهم سازی و تدوين روانشناسی اسلامی در بلند مدت صورت می‌گیرد و در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست، افزود: اگر شرايط به گونه‌ای باشد تا محققان بتوانند در اين زمينه به تحقيق بیشتری بپردازند رشد قابل‌توجهی در روانشناسی اسلامی صورت خواهد گرفت.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.