.

کتاب «نسخه‌نامه» برگزیده نهمین جشنواره پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شد

کتاب «نسخه‌نامه» به عنوان اثر برگزیده در نهمین جشنواره پژوهش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انتخاب شد.

 1397/10/3 دوشنبه
  
2018-12-24T09:44:00+03:30

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، اداره كل پژوهش و آموزش سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران از سال 1389، به منظور معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی در حوزه‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی، علوم آرشيوی، اسنادی، ايران‌شناسی و اسلام‌شناسی‌، حركتی نو را با عنوان «جشنواره هفته پژوهش» آغاز كرده که تاکنون 9 دوره از اين جشنواره برگزار شده است.
کتاب «نسخه‌نامه (کانون‌های استنساخ، عناصر نسخه‌شناسی، رویه‌های فهرست‌نویسی، شناخت جعل و اصالت نسخه‌ها)» که توسط استاد نسخه‌شناس دکتر حبیب الله عظیمی با سابقه‌ای افزون بر 25 سال پژوهش، تدریس و تألیف فراهم آورده است، در بخش تاریخ شفاهی و نسخه‌های خطی این جشنواره برگزیده شد.
نویسنده کتاب در ابتدا به تولید نسخ خطی در فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، تعریف اولیه نسخه خطی، اهمیت و انگیزه‌های استنساخ نسخه‌های خطی و سپس به ترتیب به شرح اقسام نسخه‌های خطی از لحاظ کاتب، اعراب‌گذاری کلمات و عبارات متن، میزان فراوانی آن¬ها، محتوا و آرایه‌ها و تزئینات آن و انواع نسخه‌های خطی به لحاظ محتوا و ساماندهی مجموعه‌های نسخ خطی و... می پردازد.
بررسی و شناخت اقسام و ساختار نسخ خطی، ساماندهی مجموعه‌های خطی و ديجيتال‌سازی، كانون‌های استنساخ و كتاب‌پردازی در ادوار مختلف تاريخی، عناصر متعدد و مختلف نسخه‌شناسی، شيوه‌های فهرست‌نویسی و ارائه پيشنهاد جهت رسيدن به الگوی استاندارد ملی، بررسی انواع جعل در نسخه‌های خطی و راه‌های تشخيص آنها با استناد به نمونه‌هايی از نسخه‌های جعلی و... نیز از دیگر موضوعات این اثر است.
کتاب «نسخه‌نامه» در سال 1396 توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی چاپ و منتشر شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.