.

نگاهی بر فعالیت‌های مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در 9 ماهه نخست سال جاری

روایت خدمت سفیدپوشان در حریم نور

سلامت زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی همیشه مورد توجه مجموعه آستان قدس رضوی بوده است و در این راستا خدمات ارزشمندی به شیفتگان این حریم نورانی در سایه فعالیت مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی ارائه شده و می‌شود.

1397/10/15 شنبه

از افزایش تعداد پایگاه‌های اورژانس حرم مطهر تا ارتقای سطح خدمات پزشکی دارالشفاء امام رضا(ع)، همگی زیر نظر این مؤسسه صورت می‌گیرد تا ارادتمندان دور و نزدیک این امام همام، در آرامش خیال به زیارت بپردازند. در این مجال مهم‌ترین فعالیت‌های مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در 9 ماهه نخست 1397 مرور می‌شود.

ارائه خدمات گوناگون پزشکی
دارالشفاء امام رضا(ع) با برخورداری از بخش‌های مختلف درمانی به‌صورت شبانه‌روزی در چهار طبقه در جوار بست شیخ طوسی بارگاه ملکوتی رضوی پذیرای بیماران زائر و مجاور است. به عبارتی این مرکز درمانی مجهز به بخش‌هایی مثل بخش پزشکان متخصص؛ از متخصص اطفال و ارتوپدی تا چشم و قلب، پلی‌کلینیک دندان‌پزشکی، آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی، فیزیوتراپی، نوار مغز، تزریقات، پانسمان و سرم‌تراپی، اورژانس و... است. دکتر ناصر سرگلزایی مدیرعامل مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی ابراز می‌کند: «این مؤسسه به حدود 838 هزار بیمار در 9 ماهه ابتدای سال جاری در این دارالشفاء و پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم مطهر رضوی خدمات‌رسانی کرده که بخش‌ پزشکان عمومی دارالشفاء آن با میزبانی از 234 هزار و 860 بیمار، بیشترین مراجعه‌کننده را در این مدت داشته است». در سال‌های اخیر واحدهای شیمی‌درمانی و دیالیز در این دارالشفاء افتتاح شده است تا زائران مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج هم بتوانند با آسودگی بیشتری به حرم معین الضعفا(ع) مشرف شوند. چنانکه در مجموع نزدیک به سه هزار بیمار از خدمات این دو واحد درمانی در 9 ماهه ابتدای سال جاری بهره‌مند شدند. وی با بیان اینکه افزایش کمی و کیفی خدمات بخش‌های مختلف دارالشفاء امام رضا(ع) در دستور کار این مؤسسه قرار دارد، می‌گوید: «به‌طور نمونه در راستای ارتقای خدمات تخصصی پلی‌کلینیک دندان‌‌پزشکی این مرکز درمانی، ارائه خدمات جراحی لثه و کاشت دندان(ایمپلنت) به خدمات این پلی‌کلینیک در تیرماه 1397 افزوده شد. شیفت شب این پلی‌کلینیک هم از مهرماه شروع به کار کرد». پایگاه مقاومت بسیج شهید محسن ناظمی‌نژاد هم در آذرماه در این دارالشفاء افتتاح شد.

فعالیت شبانه‌روزی پایگاه‌های اورژانس
بیماران بسیاری به امید شفا به حرم ملائک پاسبان رضوی قدم می‌گذارند. بیمارانی که گاه در میان زمزمه‌های عارفانه خود با امام مهربانی‌ها قلب‌شان به تپش می‌افتد و نیاز به خدمات اورژانسی پزشکی پیدا می‌کنند. از این‌رو همیشه تعدادی پایگاه‌‌ فوریت‌های پزشکی در بارگاه منور امام هشتم(ع) به‌صورت ثابت و شبانه‌روزی آماده خدمات‌رسانی به بیماران اورژانسی است. در بعضی ایام خاص سال هم مثل برگزاری نماز عید فطر، با استقرار پایگاه‌‌های اورژانس سیار، این خدمات فوریت‌های پزشکی تقویت می‌شود. در این بین، مرکز مجهز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت حرم مطهر رضوی پیرو تأکید تولیت آستان قدس رضوی بر اولویت قرار دادن حوزه سلامت زائران، افزایش روز افزون تعداد زائران در این آستان ملکوتی و دوری مراکز درمانی از حرم مطهر در اردیبهشت ماه سال جاری راه‌اندازی شد. سرگلزایی بیان می‌کند: «بیماران از تمامی پایگاه‌های اورژانس حرم مطهر به مرکز فوریت‌های پزشکی صحن هدایت منتقل شده و زیر نظر پزشک درمان می‌شوند. همچنین بیمار در صورت نیاز به خدمات تکمیلی پزشکی، مستقیم با آمبولانس این مرکز به بیمارستان‌های سطح شهر مشهد اعزام می‌شود». این مرکز با هشت تخت اورژانس مخصوص بستری و انجام اقدامات پزشکی CPR، با مشارکت فعال خادم‌یاران سلامت اعزامی از دارالشفاء امام رضا(ع) به بیماران خدمات‌رسانی می‌کند. وی می‌افزاید: «مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی به بیش از 95 هزار بیمار اورژانسی در 9 ماهه نخست سال جاری در پایگاه‌های فوریت‌های پزشکی حرم مطهر رضوی خدمات پزشکی رایگان ارائه داده است». راه‌اندازی طرح ارائه خدمات پزشکی از راه دور به بیماران موسوم به «تله مدیسین» هم‌زمان با ولادت امام هشتم(ع) در مرکز اورژانس صحن هدایت حرم مطهر، از دیگر اقدامات این مؤسسه در راستای ارتقای سطح خدمات پزشکی این آستان ملکوتی است.

توجه به بیماران مناطق محروم
مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی در کنار توجه به سلامت زائران ایرانی و غیرایرانی این بارگاه نورانی با بهره‌گیری از ظرفیت خادم‌یاران سلامت دارالشفاء امام رضا(ع) توانسته خدماتی ارزنده‌ای به بیماران مناطق محروم خراسان رضوی ارائه دهد. مدیرعامل این مؤسسه می‌گوید: «خادم‌یاران سلامت این دارالشفاء در قالب اردوهای جهادی به روستای رادکان چناران و روستای قاسم‌آباد خواف در بهار 1397 اعزام شدند و به خدمات تخصصی پزشکی در این مناطق ارائه دادند. همچنین بعضی از بیماران این مناطق برای تکمیل درمان به دارالشفاء امام رضا(ع) ارجاع داده شدند». برپایی پایگاه‌های پایش سلامت و ارائه خدمات کنترل فشار و قند خون در ادوار مختلف، اعزام کاروان‌های جهادی به مناطق محروم مشهد مانند گلشهر با هدف غربالگری بیماران معرفی‌شده توسط مراکز همکار با مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی و تحت پوشش قرار دادن رایگان بیماران محروم این مناطق برای تکمیل مراحل درمان در دارالشفاء امام رضا(ع)، از دیگر خدمات ارزنده این مؤسسه در 9 ماهه نخست سال جاری است.

گزارشگر: آرزو مستأجر حقیقی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.