.

نگاهی به عملکرد امروز و فردای موسسه تربیت بدنی آستان قدس در گفت‌وگو با علی اکبر هاشمی جواهری؛

جهاد از نوع ورزشی

با سرمشق قرار دادن تمهیدات و توصیه‎های تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر توجه ویژه به مناطق حاشیه مجاور شهر مقدس مشهد، مدیران موسسه تربیت بدنی این آستان قدسی طرح‌های ورزشی متعددی را با هدف‌گیری جامعه کم‌برخوردار، فراموش شده و حاشیه‌نشین این شهر به زودی در دست برنامه‌ریزی و اجرا دارد.

1397/10/9 يكشنبه

برنامه‌هایی که بیش از پیش موجبات توزیع عادلانه‎تر و عمومی‌سازی سطح و کیفیت استفاده از منابع و زیرساخت‌های ورزشی تحت اختیار آستان قدس رضوی از نظر طبقات اجتماعی، جغرافیایی و جنسیتی را فراهم خواهد ساخت. عملیاتی شدن این طرح و برنامه‌ها فارغ از توان و تعهد سطوح مختلف مدیریت ورزشی آستان قدس، نیازمند نگاه جهادی مسئولان و البته قاطبه مردم به حوزه‌های ورزشی این استان است.
چرا که ردیف‎های بودجه‌ای تخصیص یافته به ورزش، کفاف نیازهای همه اقشار را در خطه بزرگ خراسان نمی‎دهد، لذا با توجه ویژه عموم مردم به حوزه نوپای وقف ورزشی می‎توانیم در آینده نزدیک پراکندگی مجموعه‌های متنوع ورزشی در سطح شهر مشهد را برای همه اقشار اعم از آقایان، بانوان و کودکان با سطوح مختلف درآمدی چشم انتظار باشیم.  
برای پیگیری همه این دغدغه‌ها در حوزه ورزش، عملکرد سال جاری و طرح‎های در دست اقدام موسسه تربیت بدنی آستان قدس را با مدیرعامل این مجموعه، علی‌اکبر هاشمی‌جواهری به گفت‌وگو نشسته‎ایم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

* پیش از دیگر اقدامات، درخصوص کیفیت ارایه خدمات غیرحضوری برای نخستین بار در این مجموعه توضیح بفرمایید؟
یکی از شاخص‌ترین اقدامات ما در این زمینه طی ماه اخیر، ارایه خدمات اینترنتی و غیرحضوری به مراجعه‌کنندگان است. هر ساله همزمان با اجرای طرح اوقات فراغت، مخاطبان این موسسه برای دریافت خدمات مورد نظرشان چند ساعتی در صف انتظار ثبت‌نام حضوری وقت صرف می‌کردند، با این وجود به دلیل رغبت آن‌ها به استفاده از مجموعه امکانات با کیفیت موسسه تربیت بدنی شرایط نامساعد را تحمل می‌کردند. درصدد برآمدیم طی برگزاری جلساتی فرایند نام‌نویسی به صورت اینترنتی انجام پذیرد. این نابسامانی در ثبت‌نام هم نارضایتی اولیاء و ورزشکاران و هم در برخی موارد نارضایتی مربیان را به موجب نامشخص بودن ساعات کار کلاس‌ها و بیکاری فضاهای ورزشی فراهم کرده بود.
در حالی که با اینترنتی شدن ثبت‌نام متقاضیان طی هفته‌های اخیر، ورزشکاران در بازه ثبت‌نام دوره‌های مختلف آموزشی با مراجعه غیرحضوری به بخش خدمات اینترنتی سایت این موسسه، می‌توانند ساعت آزاد و مربی رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده و با پرداخت هزینه‌های در نظر گرفته شده، به سهولت و در اسرع وقت نام‌نویسی خود را انجام دهند و فقط با فیش ثبت‌نامی برای حضور در کلاس‌ها اقدام کنند. فارغ از ورزشکاران و مربیان، هر مجموعه و سازمانی که قصد در اختیار گرفتن فضای سالن‌ها را برای ساعاتی داشته باشد، دیگر نیازی به حضور فیزیکی در موسسه و مراجعه به مسئولان ندارد و به سادگی از طریق سایت موسسه تربیت بدنی می‌تواند اقدام به رویت، اجاره و پرداخت کردن هزینه سالن کند. همین طور برای سهولت شارژ کردن کارت‌های اعضا مقابل هر دو سالن یک دستگاه خودپرداز غیرنقد(کَش‌لِس) جانمایی کرده‌ایم تا هم در وقت مراجعان و هم نیروهای خدماتی ما صرفه‌جویی شود.
از طرفی با ارایه غیرحضوری شماری از خدمات، نیروهای مازاد واحد ثبت‌نام را در بخش‌های دیگر به کار می‌گیریم. یکی دیگر از کارهای در دست انجام ما در این حوزه، جانمایی دستگاه‌های کنترل سیستمی است. قصد داریم مقابل استخرها و سالن‌های این مجموعه گیت ورود و خروج قرار دهیم که حدود یک ماه از اجرایی شدن پایلوت این طرح مقابل سالن بدنسازی می‌گذرد. این روش به جز کنترل دقیق و ساده استفاده‌کنندگان از امکانات، نیروهای انسانی مازاد درگیر این قسمت‌ها را هم آزاد می‌کند. راه‌اندازی سامانه ارسال پیامک برای مراجعان و استفاده‌کنندگان از مجموعه تربیت بدنی یکی از برنامه‌های دیگر ما در جهت ارایه سریع و آسان و در عین حال غیرحضوری امور ورزشی است. چند روزی است که ارسال پیامک برای اعضا را جایگزین فیش‌های چاپی کرده‎ایم تا همه به صورت دقیق از ساعات استفاده از فضاهای ورزشی، مبلغ کسر شده از کارت شارژ و نیز مبلغ تخفیف در نظر گرفته شده برای خدمات مورد استفاده خودشان، مطلع شوند. در همین راستا تهیه اپلیکیشن ویژه فعالیت‌های تربیت بدنی آستان قدس، کنترل سیستمی ورود و خروج مربیان و نیز فروش بلیط توسط خودپرداز غیرنقد(کَش‌لِس) از جمله امور در دست اقدام این مجموعه هستند.  

* با هدف ارتقا خدمت‌رسانی به مناطق حاشیه شهر تاکنون چه برنامه‌هایی اجرا شده است؟
در جهت بهره‌مندی عمومی‌ از خدمات و تجهیزات مجموعه تربیت بدنی آستان قدس به خصوص توسط اقشار کم‌درآمد ، طرح ارایه تخفیفات به منظور استفاده از فضاهای متنوع ورزشی در حال اجرا است. متناسب با فصول سرد سال کاهش قیمت‌های مصوب و ارایه تخفیفات، بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته شده در این مجموعه ورزشی را شکل می‌دهد. استفاده‌کنندگان از مجموعه‌ها آبی و سالن‌های ورزشی می‌توانند تا 9 صبح مشمول 25 درصد، از 9 تا 11 صبح شامل 50 درصد، از 14تا 18 شامل بیست درصد و از ساعت 18 به بعد هم از 10 درصد تخفیف بهره‌مند شود. از جمله ارایه تخفیفات نیم‌بهای ارایه شده ویژه بازنشستگان است که می‎توانند برای استفاده از امکانات سالن‌های آبی از 9 صبح تا 11 ظهر به این مجموعه مراجعه کنند چرا که به موجب آزاد بودن وقت، بسیار مناسب آن‌ها است. این طرح، حجم قابل توجهی از مراجعات عصرگاهی به مجموعه را به سمت استفاده بهینه از این فضاها به طرف کاری صبح هدایت کرده است. از طرفی این تخفیفات، با هدف ارایه حداکثری خدمات به اقشار ساکن مناطق حاشیه شهر مشهد و با جهت‌گیری ویژه خدمت به کانون‎ها و تشکل‎های فرهنگی و آموزشی حاشیه شهر و نیز کانون‎های خادمیاری آستان قدس رضوی به صورت کاملاً رایگان ارایه می‌شود. طبق این طرح، مجموعه های آبی روزانه موظف به پذیرش 75 نفر به صورت رایگان و سالن ها و زمین های روباز و چمن های طبیعی و مصنوعی موسسه هم از اقشار مذکور و گروه های فرهنگی به صورت رایگان پذیرش و خدمت رسانی خواهند کرد. حتی برای معرفی این خدمات به تشکل‌های فرهنگی و آموزشی حاشیه شهر خود مجموعه دست به کار شده‌ و شماری از افراد را برای اطلاع‎رسانی اجرای این طرح به کانون‎های و تشکل‎ها فرستاده است. بازخورد یک ماهه ارایه این خدمات، اقبال عمومی به اجرای طرح تخفیف به خصوص از سوی اقشار کم‌برخوردار شهر را نشان می‌دهد. مطابق آخرین آمار هزار و 501 نفر معادل سه هزار نفرساعت طی یک ماهه اخیر از امکانات ورزشی آستان قدس به صورت رایگان استفاده کرده‌اند. البته بخشی از این جامعه آماری(بهره‎مند از تخفیفات درصدی) به زائران معرفی شده به مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی اختصاص دارد. اجرای این طرح تخفیفی، افزایش 50 درصدی راندمان و تعداد استفاده‌کنندگان از مجموعه، برای موسسه تربیت بدنی آستان قدس در برداشته است. باید تاکید کنم که این سطح استفاده از امکانات موسسه در نوع خود بی‌نظیر است.

* در راستای تجهیز و به‌سازی مجموعه‌های مختلف ورزشی چه اقداماتی صورت گرفته است؟
طی سال جاری، مدرن‌سازی و به‌سازی کامل مجموعه آبی شماره دو بانوان موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی اعم از کاشی‌کاری، نصب کمد لباس، رخت‌کن و... با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان، یکی از اقدامات مهم اتمام یافته و به بهره‌برداری رسیده این مجموعه است. همچنین به‌سازی اتاق مجهز ماساژ با دو نفر ماساژور، از دیگر اقدامات عمرانی و بهینه‌سازی فضای ورزشی این مجموعه است که پیش از این در سالن استخر آقایان به صورت نامطلوبی وجود داشت ولی با هدف در اختیار گذاشتن اماکن ورزشی درخور شأن مراجعان به‌سازی در آن صورت گرفت. همین طور از جمله اقدامات مورد توصیه متولیان بخش‌های امنیتی مجموعه، ساماندهی بخش کنترل و مانیتورینگ مجموعه بود که با نصب 60 دوربین و بودجه‎ای بالغ بر 140 میلیون تومان صورت گرفت.

* به بخشی از طرح‌های عمرانی و بازسازی ورزشی در دست اقدام موسسه تربیت بدنی آستان قدس در آینده نزدیک اشاره بفرمایید؟
مطابق سیاست‌های مورد نظر تولیت آستان قدس رضوی در توجه به حاشیه شهر، قصد داریم با ارایه خدمات بهتر با نرخ پایین‌تر، بیش از پیش در خدمت این اقشار باشیم. به همین منظور، مجموعه ورزشی آستان قدس واقع در منطقه شهید رجایی(معروف به شهرک ساختمان) را به صورت ویژه‎تر دیده‎ایم و بعد از افتتاح شیفت استفاده بانوان در روزهای زوج از مجتمع آبی شماره سه شهرک شهید رجایی در کنار شیفت‌های‌ مورد استفاده آقایان در روزهای فرد، احداث دو سالن توپی و غیرتوپی جهت استفاده بانوان و آقایان را پیش بینی کرده‌ایم. در تلاش هستیم، این دو طرح ورزشی از ابتدای سال 98 به بهره‌برداری برسد. سالن‌های توپی با مساحتی حدود هزار و 200 مترمربع و غیرتوپی به مساحت 700 مترمربع در نظر گرفته شده است.
با نیازسنجی صورت گرفته و تراکم نسل جوان ساکن در شهرک شهید رجایی به موازات عملیات ساخت این دو سالن، تدارک یک زمین فوتبال خاکی تا تبدیل آن به زمین چمن را در نظر داریم. از دیگر برنامه‌های عمرانی آینده این مجموعه که قرار است به موازات دو سالن توپی و غیرتوپی شهرک شهید رجایی تا ابتدای سال جدید افتتاح و قابل استفاده شود، دو سالن توپی و غیرتوپی را با همان ابعاد و مختصات در یکی از اراضی در اختیار آستان قدس رضوی که در حال انتقال به موسسه تربیت بدنی است، احداث کنیم. در ضمن بنا است تا گود کشتی باچوخه واقع در منطقه مهدی‌آباد در بلوار توس را که توسط مردم منطقه به صورت خودجوش و غیراستاندارد تهیه و مورد استفاده قرار می‌گرفت، به‌سازی و احیا کنیم. در طرح دیگری، در یکی از املاک دراختیار موسسه تربیت بدنی به مساحت 23 هکتار واقع در حاشیه تقاطع جلال و بلوار امام علی(ع)، برنامه ساخت سالن‌های چندمنظوره و زمین پینت‌بال و فوتبال را دیده‌ایم. در این زمینه هم طراحی نقشه اولیه صورت گرفته و به زودی مرحله ساخت آغاز می‌شود. همین طور پیرو تاکید تولیت این آستان قدسی بر ارزش‌های اخلاقی و حفظ حریم بانوان در مجموعه‌های وابسته به آستان قدس، طرح ویژه این اقشار برنامه‌ریزی که در دست اقدام است.
از آنجایی که تاکنون فضای ورزشی ویژه بانوان در اختیار نداشتیم، از ظرفیت سالن‌های موجود به صورت نوبتی، روزهای زوج برای آقایان و روزهای فرد مخصوص بانوان استفاده می‌کردیم. طی این طرح قرار است، زمین مجاور موسسه تربیت بدنی آستان قدس را به مساحت هزار و 600 مترمربع زیربنا به منظور ساخت سالن‌ ورزشی چندمنظوره ویژه بانوان به کار بگیریم.
بدین ترتیب با احداث و بهره‌برداری سالن شماره دو مجموعه ورزشی بانوان تا ابتدای سال 98 به صورت کلی فضای ورزشی بانوان را از بخش‌ آقایان تفکیک می‎کنیم. یکی از طرح‌های نزدیک به بهره‌برداری این موسسه تا دهه فجر، افتتاح سه بخش گالری‌موزه ورزش، نمایشگاه ورزش و نیز کافه کتاب با هدف ایجاد فضای مفرح فرهنگی در کنار سالن‌ها و فضاهای ورزشی ویژه خانواده‌های استفاده‌کنندگان از مجموعه و ورزشکاران است. همچنین در راستای ارتقای بهره‌وری از فضای ورزشی موجود و با دریافت نظرات مراجعه‌کنندگان به منظور استفاده کودکان زیر قد 125 سانتی‌متر از مجموعه‌های آبی، برای اولین بار ایجاد استخر ویژه کودک در بخشی از مجموعه آبی شماره یک آقایان و افتتاح آن طی سال جاری را پیش‌بینی کرده‌ایم.  

تهیه و تنظیم: سارا صالحی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.