.

عبدالحسین ملک جعفریان خبر داد؛

وجود ظروفی از هزاره دوم پیش از میلاد در موزه مرکزی آستان قدس رضوی

موزه مرکزی آستان قدس رضوی وابسته به سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با نمایش ظروفی از عصر آهن و پیش از اختراع خط، تا دوره افشاریه، مجموعه‌ای از تاریخی‌ترین ظروف را در معرض دید عموم قرار داده است.

1397/10/17 دوشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی، از وجود ظروفی به قدمت هزاره دوم پیش از میلاد مسیح در این گنجینه خبر داد. 
عبدالحسین ملک‌ جعفریان با بیان این که در این گنجینه از موزه مرکزی آستان قدس رضوی، اشیاء و ظروف گوناگونی به نمایش درآمده است، اظهار داشت: ویترین ظروف سفالی، قدیمی‌ترین ظروف مجموعه است که در میان آن‌ها ظرف تدفین متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد و عصر آهن، کهن‌ترین شیء این مجموعه محسوب می‌شود.
وی ضمن بیان این که ظروف تدفین طبق اعتقادات کهن گروهی از مردم، به همراه اموات به خاک سپرده می‌شدند، تصریح کرد: این ظرف تدفین، خاکستری دست‌ساز از نوع سفال خاکستری بوده و بدنه شلجمی دارد که الهام‌ گرفته از شکل پرنده است.
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی، همچنین از ظرف سفالی خاکستری دست‌ساز متعلق به هزاره اول پیش از میلاد نام برد و اظهار داشت: در قسمت کفِ ظرف، یک زایده است که نشان می‌دهد این ظرف، احتمالا ساعت آبی بوده است که با قرار دادن آن در یک ظرف آب، بر اساس مقدار آبِ وارد شده به آن، زمانِ صرف شده را محاسبه می‌کردند.
ملک جعفریان در ادامه اظهار داشت: ظروف گوناگونی ازجمله تنگ آب، پیه‌سوز، گلاب‌پاش، قوری، قمقمه، قابلمه، خُمره، گلدان و شمعدان از عصر آهن، دوره تاریخی(مقارن حکومت مادها تا ساسانی)، غزنوی، ایلخانی، تیموری، سلجوقی، اشکانی، صفوی و افشاری در این مجموعه در حال نمایش است. 
وی، خاطرنشان کرد: تعداد 500 قطعه ظرف سفالی در خزانه موزه نگهداری می‌شود که در حال حاضر 44 قطعه آن در حال نمایش است. 
مسئول گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی موزه آستان قدس رضوی، با بیان این که اغلب اشیای موزه‌ای وقف این موزه شده است، در رابطه با ظروف سفالی گفت: بخشی از این ظروف، اهدایی ارادتمندان به علی‌بن موسی‌الرضا(ع) است و برخی نیز بر اثر کاوش‌های باستان‌شناسی و توسعه حریم حرم در حرم مطهر و اطراف آن یافت شده‌اند.
گفتنی است، گنجینه ظروف، سلاح و ابزار نجومی در طبقه دوم موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر واقع شده و علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت 8 تا 17:45 و روزهای تعطیل از‌ 8 تا 12 از این مجموعه دیدن کنند.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.