.

جلوه‌ای از ارادت خادمان جوان اداره فرش حرم رضوی

مفهوم خدمت و خدمتگزاری به زائر حرم آسمانی حضرت رضا(ع) از مفاهیم والایی است که همواره ارادتمندان و محبان زیادی را مجذوب این خدمت کرده است؛ خدمتی که همراه با احترام و تکریم زائر است تا آرامش و معنویت را به جان خسته و شیفته آنان هدیه ‌کند.

1397/10/10 دوشنبه

بخشی از این خدمت به جوانانی تعلق دارد که هر صبح و ظهر و شام خدمتگزار زائران حضرت ثامن الحجج(ع) هستند. سبزپوشانی که می‌گسترانند، جارو می‌کنند و جمع می‌کنند تار و پودی را که زائران حضرت رضا(ع) قدم بر آن می‌گذارند و به زیارت حضرتش مشرف می‌شوند. جوانانی پرجنب و جوش که در سریع‌ترین زمان ممکن صحن‌های اماکن متبرکه را مفروش، تنظیف و تنظیم می‌کنند و وقتی باران ناغافل می‌بارد، از آسایشگاه‌های خود به سرعت خارج شده و شروع به جمع کردن فرش‌ها می‌کنند. آنها نیز خادمند مثل دربانان و فراشان که خود را ریزه خوار کرامت امام رئوف دانسته و این خدمت را افتخاری بزرگ و فیضی الهی می‌دانند.

اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی ورزشی

سید مقداد صفاریان، مدیر اجرایی خدمات فرش حرم مطهر رضوی در رابطه با خدماتی که این جوانان ارائه می‌دهند، تصریح می‌کند: بیش از 600 جوان در رده‌های سنی 17 تا 22 سال در اداره خدمات فرش در سه شیفت کاری مشغول به‌کارند که در طول روز فرش‌ها را برای اقامه نماز پهن و جمع ، تنظیف و جابه‌جایی می‌کنند.
وی می‌گوید: این خادمان معمولا قبل از آغاز کار دوره‌های آموزشی عملی و آموزشی برگزار می‌شود تا با شیوه کار، وضعیت انبارها و صحن‌های اماکن متبرکه آشنا شوند.
صفاریان می‌افزاید: در کنار این آموزش‌ها یکسری برنامه‌های مختلف فرهنگی، قرآنی و مهارتی برای آنها با همکاری دفتر ویژه تولیت، سازمان فرهنگی، معاونت اماکن متبرکه، شرکت فرش آستان قدس رضوی، موسسه تربیت بدنی، معاونت امداد و همکاری ویژه موسسه جوانان برگزار می‌شود تا شور و نشاط معنوی در آنان ایجاد گردد.
وی در ادامه اظهار می‌کند: در حال حاضر بیش از 10 انبار در صحن‌های متبرکه حرم مطهر رضوی وجود دارد که 2 انبار در داخل صحن جامع رضوی و یک انبار در صحن‌های کوثر، هدایت، غدیر، باغ رضوان و ... وجود دارد که بیش از 250 نفر در طول روز در هر شیفت مشغول خدمت هستند.
صفاریان با اشاره به نحوه جذب خادمان در بخش اداره خدمات فرش نیز می‌گوید: عزیزانی که تمایل دارند در این بخش خدمتگذار زائران باشند می‌توانند با مراجعه به موسسه تامین و پشتیبانی رضوی درخواست خود را برای خدمت در این بخش ارائه دهند.

افزایش نشاط در جوانان
با توجه به دستور و تاکید تولیت آستان قدس رضوی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تربیتی ویژه نیروهای بخش خدمات فرش حرم مطهر با مشارکت بخش‌های گوناگون این آستان مقدس اقدامات مناسبی در این راستا برای آنان انجام می‌شود که از جمله این اقدامات اجرای برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و قرآنی، توانمند سازی و مهارت آموزی، مسابقات ورزشی و تفریحی با هدف افزایش نشاط روحی و جسمی ویژه خادمان جوان خدمات فرش حرم مطهر رضوی اشاره کرد.
با توجه به اهمیتی که این اداره در ترویج معارف قرآنی و رضوی برای این دسته از خادمان قائل است، مهم‌ترین موضوعاتی که به آن پرداخته می‌شود اجرای برنامه‌های فرهنگی و برگزاری دوره‌هایی مانند آموزش قرآن، جلسات قرآن خوانی، حلقه‌های معرفت و جلسات درس اخلاقی است.
برگزاری برنامه‌های متنوع ورزشی و تفریحی با هدف افزایش روحیه و نشاط جوانان با اجرای مسابقات متعدد ورزشی، توانمندسازی و مهارت‌آموزی جوانان در جهت ارتقای بهره‌وری، برگزاری اردوهای یک روزه در اردوگاه فرهنگی تربیتی امام رضا(ع)، مسابقات کتابخوانی، برپایی همایش‌هایی با موضوع «کسب و کار و خانواده»، «مهدویت از دیدگاه قرآن و روایات»، برگزاری مراسم روز جوان با حضور خادمان و مسئولان اماکن متبرکه رضوی، میثال با شهدا و حضور در محل قبور پدران متوفی نیروهای خدمات فرش، راه‌اندازی هیئت ابناءالرضا(ع) و برگزاری مراسم مذهبی در ایام و مناسبت‌های مختلف سال از دیگر فعالیت‌های فرهنگی به شمار می‌آید که در طول سال برگزار و مورد استقبال خادمان جوان قرار می‌گیرد.

مزد زحمات را خود حضرت می‌دهد
محمد جواد منفرد 20 ساله که از ۱۸ سالگی به زائران حضرت رضا(ع) خدمت‌رسانی می‌کند می‌گوید: خدمت در حرم آقا علی بن موسی الرضا(ع) با وجود سختی‌ها و سنگینی‌های کار لطف و صفای ویژه‌ای دارد و خود امام رضا(ع) قوت و نشاطش را می‌دهد.
او اظهار می‌کند: بچه‌ها به عشق حضرت در سرمای زمستان و گرمای تابستان و گاهی با زبان روزه خدمت‌رسان زائران هستند که این از لطف و عنایتی است که حضرت رضا(ع) شامل حال ما کرده است.
او می‌افزاید: اداره خدمات فرش برنامه‌های متنوعی را در طول سال برای خادمان اجرا می‌کند تا فضای رسمی کار به محیطی سرشار از انرژی و نشاط تبدیل شود از جمله برگزاری اردوها، مسابقات ورزشی و مراسم‌های عزاداری آقا اباعبدالله الحسین(ع) که شور و حال زیادی را برای بچه‌ها ایجاد می‌کند.
علی جهانی عضو دیگری از خادمان سبزپوش بارگاه منور رضوی که 2 سال است در بخش خدمات فرش مشغول خدمتگزاری است نیز می‌گوید: دانشجو هستم و برنامه‌ریزی خود را طوری قراردادم تا بتوانم در 3 شیفت کاری خدمت‌رسان زائران آقا باشم.
 وی می‌افزاید: کارمان از قبل نماز صبح آغاز می‌شود و تا نیمه‌های شب ادامه دارد و چون نیت‌مان امام رضایی است خستگی برایمان معنا ندارد و مزد زحمات را خود حضرت می‌دهد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.