.

محسن پرویز:

به‌نشر از ناشران برتر دولتی در سطح کشور است

به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)، از سال1362 فعالیت خود را با هدف چاپ و انتشار آثار ارزشمند در موضوعات علوم و معارف اسلامی، قرآنی و علوم بشری در راستای اهداف فرهنگی نظام مقدس اسلامی و سند چشم‌انداز آستان قدس رضوی آغاز کرد این مجموعه در طول بیش از سه فعالیت، توانسته با انتشار بیش از30 میلیون نسخه کتاب کارنامه‌ای درخشان در اشاعه فرهنگ و معارف اسلامی و فرهنگ عمومی کشور از خود برجای گذارد و در بین ناشران سراسر کشور نامی ماندگار داشته باشد . که برای آگاهی از وضعیت نشر کشور و ارزیابی آثار منتشر شده به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) با محسن پرویز، رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران به گفتگو پرداختیم.

1397/10/10 دوشنبه در ابتدا بگویید فضای نشر کشور در حال حاضر در چه وضعیتی است؟
فضای نشر کشور خیلی فضای مناسبی نسیت، از لحاظ اقتصادی مشکلاتی در این حوزه وجود دارد ولی الان خیلی ظهور و برروزش بیشتر است و که در این زمینه ناشران و هم چنین به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در این فضایی که بخش‌های مختلف کشور تحت فشار هستند کمک کنند و اجازه ندهند فضای کتاب خالی شود و حالت ضعف و مشکلی که در این حوزه هست، گسترش پیدا بکند.

چه مسائلی سبب شده که وضعیت نشر کشور دچار مشکل شود؟
 گرانی کاغذ، گرانی کتاب ، فضای مجازی که بخش بیشتری از اوقات فراغت مردم را پر کرده است و این امر سبب شده گرایش مردم به سمت کتابخوانی کمی ضعیف‌تر شود. هم چنین سرمایه ناشران برای چاپ کتاب کم‌تر شده که این امر سبب شده کتاب‌های کمتری در سطح کشور چاپ شود. مسائل فراوان در این حوزه است که بحث قاچاق کتاب و انتشار قاچاقی کتاب‌های موفق مشکلات این حوزه را تشدید کرده است. حوزه نشر در کشور ما همیشه  دچار مشکل بوده است که در حال حاضر این مشکلات بیشتر از قبل شده است.

ملاک ارزیابی آثار چیست و یک کتاب خوب باید چه مولفه‌های رو داشته باشد؟
کمیت کتاب مدنظر ما نیست گرایش ما به این است که کیفیت آثار بالا باشد اگر اثری با کیفیت چاپ شود، بهتر از این است ده‌ها عنوان کتاب با کیفیت پایین چاپ شود. این بدان معنا نیست که ما انحصارایجاد کنیم و فقط به یک سلیقه مخاطبان توجه کنیم. در حیطه کتاب‌های نوجوانان، بعضی از نوجوانان روحیه ماجراجویی دارند گرایش آن‌ها به کتاب‌های ماجراجویانه بیشتر است، بعضی‌ها روحیه عاطفی دارند، داستان‌ها و اشعار بیشتر رغبت دارند مطالعه کنند وبعضی‌ها مطالب عمیق رو دوست دارند و از پیچیدگی داستان لذت می‌برند. بعضی‌ها اگر داستان زیاد پیچیده باشد خسته می‌شوند. باید در انتشار کتاب سعی شود به نیازهای همه سلایق پاسخ داده شود که به نشر توانسته در این زمینه خوب عمل کند چرا که در مجموعه کتابفروشی به نشر همه جنس کتاب وجود دارد که این یک نکته مثبتی است.

به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) به عنوان یک ناشر دینی،  از سال 1362 فعالیت خود را در حوزه چاپ کتاب آغاز کرده و تاکنون موفق به چاپ بیش از سی میلیون کتاب شده است به نظر شما آیا به‌نشر توانسته به عنوان یک ناشر موفق در سطح کشور عمل کند؟
 همیشه به نشر  جزء ناشران برتر در حوزه ناشران دولتی بوده و هست امیدواریم که این جایگاه را حفظ کند ویک تفکر پویا داشته باشد و یک هر روز یک فکر جدید و مسیر جدید رو انتخاب کنند و ادامه بدهند که این امر دور از دسترس نیست. هم چنین بررسی کتاب‌های چاپ شده به نشر  نشان می‌دهد که در این انتشارات به جنبه‌های مختلف نیازهای مخاطبان توجه شده است و کتاب‌های کودک و نوجوان آن نیز جزء برترین کتاب‌ها است.

طرح سوغات فرهنگی زائر ،یکی از مهم‌ترین سیاست‌های اصلی به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در بخش‌های تولید، و توزیع  محصولات فرهنگی است که در این طرح کالا و محصولات ایرانی تولید می‌شود و در
فروشگاه سوغات فرهنگی زائر به‌نشر به فروش می‌رسد، نظر شما در خصوص اجرای این طرح چیست؟

کار خوبی است و باید دائم به روز شود . اولا اینکه ما از تولید ملی حمایت بکنیم تردیدی در آن وجود ندارد، حتی اگر مشابه یک کالای خارجی در داخل کشور تولید شود، همین نیز ارزشمند است چرا که از تولید ملی کشور حمایت می‌کنیم دلیل آن است که در این شرایط کشور، تعدادی از ایرانیان مشغول به کار می‌شوند و باعث رونق اقتصادی کشور می‌شود . اگر ایده و طرح در داخل کشور باشد و منحصر به فرد باشد شکل ایده‌آل آن هستند. باید موسسات آستان قدس رضوی، به نشر و سایر مجموعه‌های این نهاد مذهبی، اولویت اول آن‌ها حمایت از کالای ایرانی باشد. هر چقدر تنوع بیشتری به محصولات داده شود، مورد استقبال بیشتر مخاطبان قرار می‌گیرد. باید سعی شود محصولات فرهنگی مطابق نیاز و سلیقه مخاطبان تولید شود که نه تنها زائران ایرانی بلکه زائران سایر کشورها که تعدادشان نسبت به قبل بیشتر شده است نیز از این محصولات استفاده کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.