.

به همت گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

نشست تخصصی «حقیقت کاشی‌های سنجری اِزاره حرم مطهر رضوی» برگزار شد

به همت گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، نشست علمی تخصصی «حقیقت کاشی‌های سنجری اِزاره حرم مطهر رضوی» برگزار شد.

1397/10/19 چهارشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، عبدالله قوچانی پژوهشگر عرصه کتیبه‌خوانی آثار تمدن اسلامی در این نشست که امروز با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تاریخچه کاشی‌های ازاره حرم مطهر رضوی و ارتباطش با حکام قرن ششم اشاره کرد.
وی ابراز کرد: استفاده از کاشی زرین‌فام در معماری به قرون اولیه‌ اسلام برمی‌گردد اما کاربرد گسترده و رایج آن در ایران از اواخر دوران سلجوقی آغاز شده و در دوره‌ خوارزمشاهی و ایلخانی به اوج رسید.
این پژوهشگر ادامه داد: شهر کاشان مهم‌ترین مرکز تولید کاشی زرین‌فام بوده و محمد بن ابی‌طاهر کاشی، معروف‌ترین هنرمند خاندان ابوطاهر کاشانی بوده که از خود یادمان‌های ارزشمند و زیبایی باقی گذاشته است؛ معروف‌ترین آثار خاندان ابی‌طاهر کاشانی، محراب‌های زرین‌فام موجود در حرم امام رضا(ع) است که اوج هنر کاشی‌کاری را در این محراب‌ها می‌توان مشاهده کرد.
وی تصریح کرد: در حرم مطهر امام رضا(ع)، سه محراب کاشی‌ زرین‌فام وجود دارد که در فعالیت‌های ساختمانی سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۴ از محل دیوار بنای حرم مطهر جدا شده بود و سپس به موزه آستان قدس رضوی انتقال یافت.
قوچانی به کتاب «گنجینه سکه‌های نیشابور» اشاره کرد و گفت: در این اثر به چگونگی کشف مجموعه‏ بزرگ و مهمی از سکه‏های طلای اسلامی که بالغ بر 2206 سکه است پرداخته شده و آنها را در 12 دوره‏ی تاریخی طبقه‏بندی کرده است. از مجموعه‏ این سکه‌ها، تعداد 1800 سکه یا دینار طلا در نیشابور ضرب شده‏اند که متعلق به دوره‏ حکومت احمد بن اسماعیل سامانی تا زمان‏ سلان سنجر سلجوقی است.
وی افزود: در بخش دیگری از این اثر به معرفی حکام و سلاطینی پرداخته شده که سکه‏ها به نام آنها و در نیشابور به‏ ضرب رسیده‏اند که حدود 21 نفر، از زمان احمد بن اسماعیل‏ سامانی تا سلطان سنجر را شامل می‏شود.
پژوهشگر عرصه کتیبه‌خوانی آثار تمدن اسلامی با بیان اینکه بعد از سال 612 آثاری از قرن هشتم هجری پدیدار شد، گفت: آنچه از معماری بنای حرم و کاشی‌های سال 612 می‌توان فهمید آن است که بنای حرم به همین هیئت در قرن ششم وجود داشته و ضمن تعمیر و مرمت کاشی‌های نفیس آن‌را بر دیوار و در حرم نصب کرده‌اند.
گفتنی است، در پایان این مراسم از کتاب «احادیث کاشی‌های زرین فام حرم مطهر رضوی» که اخیرا و به صورت مشترک، توسط سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس و بنیاد پژوهش‌های اسلامی منتشر شده است رونمایی شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.