.

مراسم رونمایی از رمان «شهربانو» با حضور مادران و همسران شهدا برگزار شد

مراسم رونمایی از رمان «شهربانو» با حضور خانواده شهدا و جمعی از فرهیختگان ادب و هنر در مشهد برگزار شد.

1397/10/20 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، سعید تشکری در این مراسم که شب گذشته در فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی انتشارات آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه این کتاب را دو بار خوانده است، اظهار کرد: در هنگام مطالعه این اثر به شدت شیفته آن شدم، به این رخداد باید به شکل دیگری نگاه کرد، زیرا نویسندگان ما مدام سعی دارند دو کار را به شکل جدی دنبال کنند به این معنا که اثری که نوشته‌اند، هم داستان است و هم واقعیت و معمولا بین این دو مقوله می‌مانند و این چیزی است که به شدت در حوزه ادبیات آسیب می‌زند.
این داستان نویس برجسته کشور عنوان کرد: اما رمان «شهربانو» داستانی است که محصول کار نویسنده است به این معنا که نویسنده جدیدی ظهور پیدا کرده و ادبیات شهری نوشته است و ادبیات شهری مشهد به واسطه آن، ورود ملی پیدا کرده است.
نویسنده «کافه داش آقا» با طرح این موضوع که اگر این اثر را هوشنگ مرادی کرمانی می‌نوشت تمامی روشنفکران در برابر آن تعظیم می‌کردند، ادامه داد: فردی بدون ورود به گعده نویسندگان نویسنده است و در این راستا یک کشف ادبی بزرگ نیز صورت گرفته است، فکر می‌کنم وقتی نویسنده‌ای، مسئولی یا ناشری پا به سن می‌گذارد، وظیفه او کشف ادبیات شهری است و باید معرفتی را جست و جو کند که گفتمان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و... باشد و همه این‌ها مخاطب را به لذت خواندن وادار می‌کند.
وی در پایان عنوان کرد: من در برابر این کتاب تعظیم می‌کنم و اگر ادبیاتی در آینده بخواهد یک مادر داشته باشد، قطعا رمان «شهربانو» است.

نثر روان و شخصیت پردازی مناسب
در ادامه این مراسم یکی از بازیگران تئاتر خراسان در ارتباط با رمان «شهربانو» گفت: نثر روان این اثر سبب می‌شود مخاطب به داستان نفوذ کند و قصه در این کتاب، بسیار روان توصیف شده است.
پرستش سلطانی گفت: تصویرسازی اجزای جملات و شخصیت پردازی‌های بسیار خوب، «شهربانو» را به اثری بسیار خواندنی و جذاب تبدیل کرده است.

«شهربانو» می‌تواند اثری بی‌نظیر در حوزه تئاتر مقاومت باشد
یکی دیگر از بازیگران و کارگردانان تئاتر خراسان در این مراسم اظهار کرد: رمان «شهربانو» می‌تواند یک اثر بی‌نظیر در صحنه تئاتر باشد، به نظر می‌رسد در حوزه تئاتر مقاومت در 10 سال اخیر از نگارش متون نمایشی که بتواند با تماشاگر امروز ارتباط برقرار کند، خیلی فقیر هستیم.
محمد جهانپا یادآور شد: در هنگام مطالعه این اثر، لحظات زیبایی را به واسطه ترسیم فضای داستان تجربه کردم که پیش از «شهربانو»، مانند آن را در کتاب «دا» تجربه کرده بودم.
در این مراسم محمدعلی چمی گو مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه کتاب «شهربانو» ظرفیت تبدیل به نمایشنامه یا فیلمنامه را داراست، بیان کرد: آثار خوب به لحاظ متن در عرصه نمایش اندک است و می‌توان با اقتباس از چنین آثاری تئاتر یا فیلم‌های بسیار خوبی تولید کرد.
در پایان از رمان «شهربانو» نوشته مریم قربان زاده که از نگاه مادران به دفاع مقدس پرداخته و توسط نشر ستاره‌ها به چاپ رسیده است، با حضور نویسنده اثر، همسر شهید رفیعی، همسر شهید ابوحامد و مادر شهید یاراحمدی و جمعی از مدیران و مسئولان فرهنگی رونمایی شد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.