.

به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی

ادبیات داستانی و قصه‌گویی محور سی و پنجمین نشست ادبی شمس قرار گرفت

نشست ادبی شمس، ادبیات داستانی و قصه‌گویی را محور سی و پنجمین جلسه خود قرار داد.

1397/10/20 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، در این نشست که با حضور نویسندگان و منتقدان ادبی و جمعی از مجریان برنامه‌های رادیویی برگزار شد، ابعاد مختلف فعالیت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
مجتبی انوریان یزدی نویسنده و منتقد ادبی در این نشست ضمن اشاره به تلاش سازمان‌های فرهنگی برای ارائه راهکارهایی در جهت گسترش فرهنگ کتابخوانی به فعالیت کتابخانه‌های آستان قدس رضوی در این خصوص اشاره کرد. 
وی گفت: برنامه زنگ کتاب که مدتی است توسط این سازمان در حال اجرا است، با خوانش داستان‌هایی از منابع مختلف ادبی توانسته در مسیر گسترش این فرهنگ قدم‌های موثری بردارد.
این نویسنده، خوانش را به دو صورت کتابخوانی مستقیم و خوانش بر اساس نمایش‌نامه‌خوانی عنوان کرد که نمایش‌های رادیویی مطابق با روش دوم شکل می‌گیرد. 
انوریان یزدی ادامه داد: اساس برخی داستان‌ها یک روایت ساده و بدون دیالوگ است که قابلیت تبدیل شدن به نمایش‌نامه را ندارد و خوانش آن توسط یک نفر انجام می‌شود. 
نورالدین حسین سنابادی کارشناس تاریخ شفاهی نیز در ادامه این نشست در خصوص برنامه زنگ کتاب گفت: یکی از فعالیت‌های مثبت کتابخانه‌های آستان قدس رضوی که در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی شکل گرفت، اجرای برنامه زنگ کتاب بود.
وی افزود: این برنامه با هدف ورود به برنامه‌های درسی مدارس با عنوان زنگ کتاب به مراکز فرهنگی و آموزشی راه پیدا کرد.
سنابادی به اجرای این برنامه در بسیاری از مراکز فرهنگی و اجتماعی اشاره داشت که گروه‌های سنی مختلف از کودکان تا دانشجویان را تحت پوشش قرار داده است. 
وی با اشاره به استقبال گسترده مراکز میزبان از برنامه زنگ کتاب گفت: این برنامه در جدیدترین اجرای خود به خانه‌های سالمندان نیز وارد شده است. 
سنابادی، برگزاری برنامه‌های زنگ کتاب، خوانش متون کهن توسط کتابخانه ادبیات و نشست ادبی شمس را حاکی از آن دانست که کتابخانه‌های آستان قدس توانسته‌اند در راستای اشاعه ادبیات و فرهنگ مطالعه، رسالت خود را به خوبی انجام دهند. 
علی براتی گجوان نویسنده و منتقد ادبی نیز در این جلسه با اشاره به تکنیک‌های صحیح خوانش متون داستانی گفت: داستان که خوانش می‌شود باید از دل برآید تا شنونده بتواند با آن ارتباط برقرار کند. 
وی گفت: در نوع خوانش، یک حرکت سینوسی داریم و مخاطب با شخصیت‌های داستان متن بر اساس تغییر صدای راوی، ارتباط برقرار می‌کند. 
این نویسنده و منتقد ادبی همچنین نوع خوانش یک متن را باعث جذب مخاطب برای شنیدن داستان دانست.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.