.

احمد هراتی:

افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه دستاوردهای اصلی اصلاح نژاد دام است

مدیر کشت و صنعت انابد گفت: افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه، دستاوردهای اصلی و مهم اصلاح نژاد دام‌ها در این مجموعه است.

1397/10/20 پنجشنبه

احمد هراتی در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز با بیان اینکه اصلاح نژاد در واقع تثبیت ژن های موثر در تولید اقتصادی دام است، افزود: از کاربردی‌ترین مباحث علم دامپروری، اصلاح نژاد است که از دیرباز به صورت تجربی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
وی با اشاره به اهداف پیش روی این واحد گفت: سیستماتیک کردن آمار و داده‌ها به عنوان تسهیل‌کننده فرایندهای اصلاح نژادی، استفاده از کارشناس متخصص در امر اصلاح نژاد، وارد کردن ژن‌های مرغوب به گله با خرید دام‌های نر اصیل و خالص و همچنین حذف دام‌های غیر اقتصادی، مسن و قصر، از جمله این اهداف به شمار می‌رود.
مدیر کشت و صنعت انابد ادامه داد: شناسایی دام‌های با ظرفیت ژنتیکی بالا و در واقع پر تولید برای استفاده به عنوان والدین نسل بعد با هدف ایجاد میانگین تولیدی بیشتر فرزندان حاصله نسبت به نسل قبل، یکی دیگر از اهداف در دستور کار واحد دامپروی این مجموعه را به خود اختصاص داده است.
هراتی درباره اقدامات صورت گرفته توسط این کشت و صنعت به منظور اصلاح ژنتیکی دام‌ها و توان تولیدی گله‌ها گفت: در سال جاری برخی اقدامات بنیادی از قبیل تعیین سن و جوان‌سازی گله‌ها آغاز شده و عملیات مربوط به جمع‌آوری و ثبت داده‌ها به صورت سیستمی پایه‌گذاری شده و موضوع نشانه‌گذاری کاربردی دام‌ها در حال پیگیری است.
وی ادامه داد: طی جلسات برگزار شده در زمینه اصلاح نژاد دام‌ها، مقرر شده است تا برای منظور تعدادی قوچ اصیل و خالص خریداری شود.
مدیر کشت و صنعت انابد با اشاره به دستاوردهای حاصل از اصلاح نژاد دام‌ها گفت: کشت و صنعت انابد با توسعه فعالیت‌های یاد شده، افزایش تولید و به صورت موازی کاهش هزینه‌ها را دنبال می‌کند.
هراتی ادامه داد: افزایش مقاومت دام‌ها با استفاده از نژادهای سازگار با شرایط بومی منطقه و همچنین افزایش توان بالای تولید نژادهای پر بازده، دستاوردهای دیگری است که در آینده می‌توان آن را کسب کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.