.

آیت الله محمد هادی عبدخدایی:

عدالت و مهرورزی محور تربیت اسلامی است

عضو مجلس خبرگان رهبری عدالت، احسان و مهرورزی را محور تربیت اسلامی دانست.

1397/10/20 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، آیت الله محمد هادی عبد خدایی در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» که صبح امروز با حضور کاردینال‌های مسیحی از کشور فرانسه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: در آیات 35 تا 37 سوره آل عمران به داستان تولد حضرت مریم و نذر مادرش اشاره شده است. در این آیات آمده است: «پروردگارا به درستى كه من نذر كردم براى تو كه اين طفلى كه در شكم دارم خادم بيت المقدس باشد پس از من قبول فرما. تو سميعى و عالمى به آن چه نذر كردم».
وی ادامه داد: مادر حضرت مریم از خداوند خواست که فرزند درون شکمش بنده‌ای آزاده نسبت به تعلقات باشد. و خداوند نذر او را پذیرفت و حضرت مریم را آزاده‌ای آفرید که افتخار جهانیان است. نام حضرت مریم 34 مرتبه در قرآن آمده است و در هیچ کجای دیگر این همه تجلیل از کسی نشده است و نمونه‌اش در جای دیگری نیست. نام مبارک حضرت مسیح نیز 36 بار در قرآن آورده شده است.
وی با اشاره به عدالت و مهرورزی در ادیان الهی گفت: مدیریت جامعه با دو نوع قوانین حقوقی و مقررات اخلاقی امکان پذیر است. اگر قانونی در جامعه‌ وجود نداشته باشد، هرج و مرج به وجود می‌آید.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: برای اداره هر جامعه‌ای به مقررات حقوقی نیاز است و رعایت حقوق نیز بدون اخلاق مداری امکان پذیر نیست. محور حقوق عدالت است و محور اخلاق هم مهرورزی است که هر دو در ادیان الهی توصیه شده است.
وی افزود: خداوند متعال به عدل و احسان دستور داده است و آیات زیادی در قرآن با این مضامین وجود دارد. احسان نماد عملی عدالت است. اگر جامعه‌ای تنها با مقررات حقوقی و منهای اخلاق اداره شود به سعادت نمی‌رسد.
آیت الله عبدخدایی با بیان اینکه اخلاق وجدان و انسانیت می‌آورد، گفت: صرف اخلاق، نرمش و مهر و محبت نیز بدون رعایت قوانین و مقررات حقوقی امکان پذیر نیست. همواره نمی توان با گذشت و مهربانی جامعه را اداره کرد، زیرا احکام حقوقی باید در احکام اخلاقی حاکم باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.